CHP'den taban fiyat açıklanmamasına tepki

CHP'den taban fiyat açıklanmamasına tepki, Gündem Haberleri.

CHP'den taban fiyat açıklanmamasına tepki
Editör: 15Haber
11 Mayıs 2022 - 19:22
CHP'den taban fiyat açıklanmamasına tepki, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Toprak Mahsulleri Ofisi ’nin ithal buğday ihalesi açmasına tepki geldi.

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, “Toprak Mahsulleri Ofisi son bir yıl içerisinde ortalama 2 ayda bir buğday ve arpa ithalatı gerçekleştirdi. Ülkemizdeki verimli toprakların ekilememesinin, çiftçinin tarlasına küsmesinin, ithalat tarımının ülkede başat hâle gelmesinin tek sorumlusu buğdayın doğduğu topraklarda yerli yok, ithal buğday satın alan AKP iktidarına şüphesiz çiftçilerimiz birincil seçimde hesap soracaktır. Anadolu çiftçisi ürününü hasat etmeden, ithalata yönelen tarım yönetiminde mutlaka art niyet vardır” diye konuştu.

“SÖZDE YERLİ MİLLİ – TARIMDA İTHAL”

CHP ’li  Sümer, “Açıkladığı fiyat, piyasanın arkasından kalınca içerden arpa ve buğday alamayan toprak mahsulleri ofisi bilhassa 10 gün sonradan Adana ’da buğday hasadının başlayacak olmasına rağmen 17 Mayıs ’ta gerçekleşecek ithal buğday ihalesi açıyor. Sözde yerli ve ulusal olduğunu bahis eden iktidar tarım ürünlerinde durmadan ithalatı seçim ediyor. Bu da çiftçinin toprağına küsmesine niçin oluyor. Borç sarmalından bir türlü kurtulamamasına niçin oluyor” dedi.

ANADOLU TOPRAKLARI BUĞDAYA KÜSTÜ

Orhan Sümer, “AKP İktidarının tarım politikaları ne yazık oysa tüm tarım sektörünü toprağına küstürmüş durumda. durmadan ithal tarım politikalarının uygulanması, çiftçinin girdi maliyetlerinde yardım verilmemesi tarımı tamamlama noktasına getirdi. Bundan Böyle kuşaklardır çiftçilik ile uğraşan büyük aileler arazilerini satıp diğer sektörlere ya da sadece borçlarını ödeyip işi bırakmaya yöneliyorlar. AKP İktidarı uğraşa uğraşa Anadolu ’nun kadim topraklarını buğdaya küstürmeyi başardı“ şeklinde konuştu.

CHP'den taban fiyat açıklanmamasına tepki, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum