Çevreciler isyan etti: Bakanlık kontratı iptal etsin!

Çevreciler isyan etti: Bakanlık kontratı iptal etsin!, Gündem Haberleri.

Çevreciler isyan etti: Bakanlık kontratı iptal etsin!
Editör: 15Haber
13 Mayıs 2022 - 14:13
Çevreciler isyan etti: Bakanlık kontratı iptal etsin!, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Çeşme ’nin Altınkum Plajı ’ndaki takriben 1400 metrekarelik parseli ihalesiz olarak kiralamıştı.

6 METREKARE BÜFE İZNİ İLE 20 BİN METREKARE YAPILAŞMA

Alanı kiralayan Yeşilköylü Atık Yönetimi Madencilik Limited Şirketi ’ne, 6 metrekare taşınabilir büfe, 25 metrekare gölgelik, 4 metrekare cankurtaran kabini, duş ve tuvalet izni verilmişti.

Fakat, 2022 yılının Ocak ayında inşaat faaliyetine başlayan şirket, taşınabilir büfe yerine geniş çaplı beach club yapılanmasına girişti.

İş makineleri ile doğal sit alanına giren şirket, koruma altındaki ardıç ağaçlarını kökünden söktü, zemin tıraşlaması ve temel kazıları yaptı, izinsiz sondaj kuyusu açtı.

Kumsala da giren meslek makineleri, koruma altındaki endemik bitki türü olan  binden fazla kum zambağını yok etti.

6 metrekarelik portatif büfe izni olan şirketin 20 bin metrekare alanda yapılaşma çalışması yaptığı saptandı.

YAKLAŞIK 300 ARDIÇ AĞACI KÖKÜNDEN SÖKÜLDÜ

Şirket laf konusu alanı ve kumsalı vatandaşların girişine kapattı.

Beach club işletmecisi Erkan Uslu, girişlerin ücretli ülkü getirileceğini doğrulayarak, “Oysa bedava denize girmek isteyenlere emrindeki tarafta halk müziği plajı bölümü ayıracağız. Ayrıca tuvalet armağan edeceğiz. Daha önce yollara yapıyorlardı tuvaletlerini” demişti. Uslu ağaçları kestikleri iddiasını reddetmişti. Yapılan incelemede ağaçların kesilmediği, takriben 300 ardıç ağacının kökünden sökülerek değil edildiği saptandı.

DSİ KAÇAK SONDAJ KUYUSUNU KAPATTI

Doğayı ve hayat hakkını savunan çevre gönüllüleri bilime ve hukuka tutarsız tahribata seyirci kalmadı.

Çeşme Çevre Platformu alana gitgide artarak eylemler yaptı, devletin yetkili makamlarına şikayetlerde bulundu, savcılığa kabahat duyurusu yaparak hukuk mücadelesi başlattı.

Önceki gün Devlet Su İşleri (DSİ) görevlileri alana gelerek, kaçak sondaj kuyusunu kapattı ve mühürledi.

Kaçak yapılaşma hakkında tutanak tutan jandarma görevlileri de işletmecilerin kapattığı yolları açtı. İşletmeciler, ruhsatsız yapıları düşürmek zorunda kaldı.

“BAKANLIK SÖZLEŞMEYİ İPTAL ETSİN, BELEDİYE RUHSAT VERMESİN”

Çeşme Çevre Platformu Sözcüsü Ahmet Güler “Halkın malı olan bu kumsalın işgaline karşı duracağız” dedi.

Güler, belediyenin ruhsat izni vermemesini ve bakanlığın kira sözleşmesini iptal etmesini istedi.


Platform avukatı Seher Gacar da “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ’nın bu işyeri ile yapmış olduğu 3 takvim kira kontratı iptal edilmedikçe tehlike geçmiş değil. Keza, Çeşme Belediyesi bu firari yapılaşmaya işyeri açma ve işletme ruhsatı vermemeli. Yapılan tahrip mahkeme bilirkişisi tarafından saptama edilmeli, sorumlular hukuk aleyhinde ceza almalı. Hukuk mücadelesine devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran 26 Ocak 2022 tarihinde SÖZCÜ ’ye yaptığı açıklamada, o günlerde yeni başlayan beach club yapım faaliyetleri hakkında belediye ekiplerinin zabıt tuttuğunu belirterek, “Süreci takip edeceğiz. Yapılaşma gerçekleştirirlerse yasanın gereğini yerine getireceğiz” demişti.

 

 

 

 

 

 

Çevreciler isyan etti: Bakanlık kontratı iptal etsin!, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum