Çevreci dernek başkanına termik santralden dava

Çevreci dernek başkanına termik santralden dava, Muğla ’nın Yatağan ilçesinde yaklaşık 25 yıldır Yatağan Termik Santrali ve santrale ait kömür ve maden ocakları ile uğraş eden, boşaltılan köylerde, köylünün sesi olan çevreci ve aktivist Yatağan Yeşil Hayat Derneği ’nin.

Çevreci dernek başkanına termik santralden dava
Editör: 15Haber
12 Ocak 2022 - 17:46
Çevreci dernek başkanına termik santralden dava,

Muğla ’nın Yatağan ilçesinde yaklaşık 25 yıldır Yatağan Termik Santrali ve santrale ait kömür ve maden ocakları ile uğraş eden, boşaltılan köylerde, köylünün sesi olan çevreci ve aktivist Yatağan Yeşil Hayat Derneği ’nin Başkanı ve Kurucusu Kazım Erol hakkında Yatağan Termik Enerji Imal A.Ş. kadar Yatağan mahkemelerinde hakkında 1 milyon TL ’lik tazminat davası açıldığını öğrenince şok oldu.

SOSYAL MEDYADAN PAYLAŞIMLARA DAVA AÇMIŞLAR

Yatağan Termik Enerji Üretim A.Ş. ’nin ticari itibarının zedelendiğini öne sürerek hakkında dava açıldığını öğrenen Kazım Erol, kendisine ait sosyal ağ hesaplarında yaptığı paylaşım, mesaj ve videolarla santralin itibarının zedelendiğinin bahis edildiğini ve termik santrale aleyhinde mücadelelerinde şirketin kendisini korkutup sindirmeyi amaçladığını belirterek “Gelecek kuşakların yaşam hakkı için ardına kadar mücadelemiz sürecektir” dedi.

YÜZLERCE YILLIK TARİHİ KÖYLERİ VE DOĞAYI KATLETTİLER

Erol açıklamasında, takriben 40 yıldır ilçede faaliyet bildiren Yatağan termik santralinin 2014 yılında kamudan özel sektöre satıldığını belirterek, “40 yıldır bölgede hava, toprak ve su kirliliğine niçin olması sebebiyle uğraş ediyoruz. Şirketin işlettiği kömür ocakları da birçok köyün boşalmasına neden oldu. Şirket  bölgedeki fazla sayıda antik kente ve kültür varlığına zarar veriyor. Bunları söylemek açıklamak kabahat mu? Yatağan ve özellikle Turgut Mahallesi çevresinde yıllardır ekoloji, doğa mücadelesi yürütüyoruz. Yatağan Yeşil Hayat Derneği olarak, termikçi şirketin yol açtığı çevre, tarım ve kültürel sorunlara aleyhinde birçok dava açtık. Şirket karşı onlarca dava açtık ve devam ediyor” ifadelerini kullandı.

“İTİBARSIZLAŞTIRMAYA ÇALIŞTI” İDDİASI

Yatağan Asliye Hukuk Mahkemesi ’nde açılan davada şirket, Kazım Erol ’un sosyal ağ hesaplarından yaptığı paylaşımlarla ticari itibarını zedelediğini ileri sürüyor. Erol ’un kendilerini “Kasti olarak sistemli bir şekilde itibarsızlaştırmaya çalıştığını” iddia eden şirketin, Erol hakkında 1 milyon liralık dava açmasına niçin olan sosyal medya paylaşımlarında çevre kirliliğine, tarihi alanların zarar görmesine, yerinden edilen köylülere dikkat çekiliyor. Şirketin 6 aylık geçici izinle çalıştığı belirtiliyor.

“BİZİ YILDIRAMAZLAR”

Kazım Erol ise yaptığı açıklamada “Bizim köylümüzün, doğamızın, tarihi alanlarımızın ve bereketli ormanlarımızın, zeytinliklerimizin yok olmasına niçin olan şirket ile ilgili açtığımız davalar hala sürüyor. Köyümüzü insanımızı doğamızı ve tarihimizi korumaya çalışıyoruz. 1 milyon yok 100 milyon TL ’lik davalarla bizi yıldıramazlar. Gelecek kuşakların hayat hakkı için sonuna kadar mücadelemiz sürecek” diye konuştu.

Erol, açıklamasının devamında ise davanın kendisine 10 gün önce bildiri edildiğini belirterek, “Zeytin kanunla korunan bir ağaç fakat on binlerce zeytini kestiler. Nerede hukuk? şu anda da Yatağan Yeraltı Kömür İşletmeciliği projesine ÇED yapmadan bir Vali Yardımcısı ’nın imzasıyla başlamışlardır. Yatağan ’ın havası zaten zehir. Derneğimiz bu projeye ve öteki kömür sahalarına bu sene 8 dava açmıştır. Şirket benden rahatsız olduğu için korkutup benimsemek istemektedir. Bu çaba ezen ile ezilenin mücadelesidir. Mücadelemiz haklıdır yasal müdafaadır. Hukuku, derneğimizin cefakar emekli kadınların maaşlarından duruşma paraları yatırarak ve hukukçumuz Mehmet Cilsal ’ın fedakarca yardımlarıyla işletmeye çalışıyoruz. Gelecek kuşakların hayat hakkı için sonuna kadar mücadelemiz sürecektir” dedi.

Çevreci dernek başkanına termik santralden dava, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum