Çevreci çiftin katledilmesinin 5. yılında adalet mücadelesi

Çevreci çiftin katledilmesinin 5.

Çevreci çiftin katledilmesinin 5. yılında adalet mücadelesi
Editör: 15Haber
10 Mayıs 2022 - 12:31
Çevreci çiftin katledilmesinin 5. yılında adalet mücadelesi, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Antalya ’da çevreci kimlikleriyle tanınan ve 2017 yılında evlerinde öldürülen Ali Ulvi ve Aysin Büyüknohutçu çiftinin kızları Emine Büyüknohutçu 5 yıldır hukuk mücadelesi veriyor. Cinayetin hemencecik ardından kendilerine karşısında sindirme politikası başladığını söyleyen Büyüknohutçu süreci şöyle anlattı:

AİLECEK TEHDİT EDİLDİK

– Tüm aileye karşısında sindirme politikası izledi. Benim şahsen aldığım telefonlar var, “bu işin peşini bırak” diye o dönem. “Bu işin peşini bırakmazsan kardeşini paçavraların önüne atacaklar” dediler. daha sonra, “Kaz Dağları ’ndan arıyoruz biz, çocuğum. Benim de bir tane evladım var. Ben orada görevliyim, bu işin peşini bırak bu işler pis işler. Bak ben bir baba olarak sana bunun uyarısını yapıyorum” gibi telefonlar aldık 4 yıl önce.

Emine Büyüknohutçu

– Dolayısıyla azıcık elimizi eteğimizi sürüklemek zoru da kaldık. Elimizi eteğimizi olarak şu noktada sürüklemek durumunda kaldık, cinayetlerin hemencecik 15-20 gün ardından dönemin belediye başkanı, Sedat Peker ’i bölgeye misafir etme ederek, Finike Portakalı Festivali düzenlendi. Taşocağı bu festivale sponsor oldu. Babam da uzun süredir yöredeki portakal bahçelerini bu taşocağından yayılan tozlardan kurtarmaya çalışıyordu. Bu mücadele, çevrede bilinen bir olgu.

DELİLLER DİKKATE ALINMADI

Dava sürecinde toplanan delillerin dikkate alınmadığını söyleyen Büyüknohutçu, şöyle devam etti:

– Arkasından derinleştirilmeyen bir dava laf konusu. Hiç bir kanıt dikkate alınmadı. Bizim sunduğumuz deliller dikkate alınmadı. Fazla net bazı deliller vardı. Bunlar karalandı, değil edildi. Dikkate alınmadı. Bizim babamızın HTS kayıtları hala değil. Mahkeme derhal istek etmemize, birkaç kez istek etmemize karşın, önce günlük 15 HTS kaydı geldi. Ardında en az 3 aylık HTS kaydı talep etmemize rağmen bir başkasının HTS kayıtları geldi.

Ali Yamuç

– Bu durumlar bize daima davanın içerisinde bakımlı bir el olduğu şüphesini maalesef şüphesini taşıttırıyor. Cinayetlerden bu zamana geçen 5 yıldayız. Geçtiğimiz ay azmettiricinin dosyasını Yargıtay kadar onaylandığını öğrendik. Şu an AYM başvurularımızı yapacağız. Başka bir sürece başlıyoruz doğrusu. Bu davanın peşini bırakacak falan değiliz.

EŞİ ŞU LAHZA ÖZGÜRLÜK

Cinayetten tutuklu Ali Yamuç ’un yazdığı bir mektubun eşi Fatma Yamuç ’un üzerinde üstünde bulunduğunu da aktaran Büyüknohutçu, “Mektup üstünde bulununca eşi de cinayete iştirakten gözaltına alındı. daha sonra cezaevine yerleştirildi. Lakin dosyadaki bütün göstergeler Ali Yamuç ’u dikkat çekici ettiği için eşi zaten cinayette iştirakten gözaltına alınması deneyimsizlik midir yoksa kötü niyet midir bilemiyorum. Şu an patent etti, özgür. Halbuki suç delilerini gizli tutmak, destek ve yataklıktan yargılanmalıydı. Şu lahza dışarıya olmaması için. Daha dosyası açılırken bir hata var” diye konuştu.

“ÇAY İÇTİĞİ EVİN SAHİBİNİ TANIMAMASI BÜYÜK BİR ÇELİŞKİ”

Cinayetten iki gün önce ailesine ait arazide yangın çıkmasına da dikkat çeken Büyüknohutçu şu ayrıntıları verdi:

– Gece saat 3 ’te arazimizde yangın çıkıyor. Bu yangını, “Çıkın evden yanacaksınız” diye haber veren Ali Yamuç. Birlikte yangını söndürüyorlar. Babam ve annem de teşekkür etmek nedeniyle, çaya davet ediyor. Ali ve eşi Fatma Yamuç çaya gidiyorlar. Çaylarını kahvelerini içiyorlar. Sırası Gelmişken de Ali, babamızdan para istiyor. Emrindeki ki Ali ’nin anlatımları bunlar. Babam da yanına 300 lira gibi bir para varmış, tutup yarısını Ali ’ye veriyor.

– Ali ’nin daha sonraki ifadelerinde ise, ‘fazla daha fazlası vardı vermedi ’ diyor. Halbuki babamızın banka hareketlerinde bin lira bile çekecek durumda değildi. Kendisi emekli aylığı ile geçinen biriydi. Yangından iki gün sonra cinayetin haberini alıyoruz. O sırada Ali ve eşi Fatma Yamuç bizim oradaki komşularımızın evlerindeler. Çay içmeye gitmişler. Suç Oluşturan haberi gelince apar topar kalkıyorlar, ‘Ali efendiler öldürülmüş” diye altında iniyorlar. Aşağı inerlerken Fatma Yamuç, soruyor, ‘hangi Ali efendiler ’ diye. Halbuki iki gün önce o eve nehir içmeye gittin. Bu da koskocoman bir çelişki kendimce.

“İNTİHARI KONUSUNDA ARAŞTIRMAMAMIZA İZİN VERİLMEDİ”

Cinayetten tutuklu Ali Yamuç ’un cezaevinde intiharının şüpheli olduğunu da ekleyen Büyüknohutçu bu konuda da şunları anlattı:

– Ali Yamuç ’un cezaevinde intiharı konusunda araştırmamamıza müsade verilmedi. Ali Yamuç Alanya Hapishane ’ne naklini isterken ‘benim güvenliğim değil ’ diye istiyor. Yani orasının güvenli olduğunu söylüyor. Can güvenliği olsun diye o cezaevine alıyorlar Ali Yamuç ’u. Peşinde orada ifadelerine devam ediyor. Annesine mektup yazıyor, “Anne, çıktığım son mahkemede her şeyi anlatacağım. Elim kana değmedi. Senin başını öne eğecek hiç bir şey yapmadım, her şeyin doğrusunu anlatacağım” diyor.

– Ardından bir başvuru formu veriyor, “Beni buradan alın, Fethiye Cezaevi ’ne sevk edin” diye. Yani orada da can güvenliği değil. Can güvenliği olsun diye alındığı cezaevinde can güvenliği yok. Adamın yaşamaya dair umudu var. Bu insan için ‘intihar etti ’ diyoruz. Yaşamak istediği ortada değil mi. Arkasında intihar etti haberini alıyoruz.

– Yapılan açıklamada, ‘kendisini eşofman lastiği ile astı ’ dendi. Bizim annesi ile yaptığımız görüşmelerde, şöyle bir sonuca ulaştık. Çocuğunun otopsi tutanağını uzun süre vermemişler. Biz avukatımız Tuncay Koç aracılığı ile Alanya Cezaevi ’nden zar güç uğraşarak aldık ve annesine teslim ettik.

– Annesine bu konuda ne düşünüyorsun diye sorduğumda, bana çıkardı eşofman iplerini gösterdi. Dedi ki, ‘kendisini astığı eşofman ipleri burada ’ dedi. Çünkü cezaevinden şöyle bir talep gelmiş, ‘Kıyafet getirin. Getirirken iplerini-lastiklerini çıkararak getirin, diğer türlü kabul etmiyoruz ’ denmiş Yani o cezaevini kimsenin ip ile girmesi yasak. Keza teyzesinin de bana söylediği, ‘ben Ali ’nin cenazesini gördüm, bir tarafı beton sürtüğüydü.

Çevreci çiftin katledilmesinin 5. yılında adalet mücadelesi, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum