'Çeşme için tsunami çalışması yapılmalı'

'Çeşme için tsunami çalışması yapılmalı', Gündem Haberleri.

'Çeşme için tsunami çalışması yapılmalı'
Editör: 15Haber
14 Mayıs 2022 - 11:58
'Çeşme için tsunami çalışması yapılmalı', Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

İzmir ’de Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Zelzele Araştırma ve Kullanım Merkezi (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Çeşme açıklarında meydana gelen 4.4 büyüklüğünde depremi değerlendirip, “Bu bölgede Ege Denizi ’nden karaya doğru keza Çeşme Yarımadası ayrıca de Sakız Adası ’na dürüst uzanan faylar bulunmaktadır. Bu fayların uzunluklarına göre gelecekte üretebilecekleri en büyük depremler 6.5 ile 7.3 arasında değişmektedir” dedi.

Facia ve Acele Koşul Yönetimi Başkanlığı Yer Sarsıntısı Dairesi Başkanlığı (AFAD) verilerine kadar, Ege Denizi ’nde saat 01.08 ’de, 4.4 büyüklüğünde zelzele meydana geldi. Merkez üssü İzmir ’in Çeşme ilçesi olan depremin 7,27 kilometre derinliğinde olduğu açıklandı. DEÜ DAUM Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, depremlerle ilgili DHA ’ya açıklamada bulundu.

EN BÜYÜĞÜ 7.3

Sözbilir, “Bu bölgede tarihsel zelzele kataloglarındaki bilgilere kadar 4 Nisan 1881 tarihinde 7.3 büyüklüğüne varan bir deprem meydana gelmiştir. Bu depremde Sakız Adası ile Çeşme ve Alaçatı yerleşimleri 9 şiddetinde sarsılmıştır. Çok sayıda can ve mülk kaybı yaşanmıştır. Binaların kayda değer bir bölümü yıkılmış, geri kalanlar ise hasar görmüştür. Lüzum Sakız Adasında gerekse Çeşme yarımadasında çok sayıda can ve mülk kaybına niçin olmuş hem tsunami yaşanmıştır” dedi.

Çeşme açıklarında ve Sakız Adası ’nın güney doğusunda meydana gelen bugünkü depremin odak mekanizma çözümlerine tarafından, deniz altı fayından kaynaklandığına uyarı çeken Prof. Dr. Sözbilir, “Bu bölgede Ege Denizi ’nden karaya içten hem Çeşme Yarımadası ayrıca de Sakız Adası ’na içten uzanan faylar bulunmaktadır. Bu fayların uzunluklarına kadar gelecekte üretebilecekleri en büyük depremler 6.5 ile 7.3 arasında değişmektedir” diye konuştu.

Prof. Dr. Sözbilir, Çeşme-Alaçatı öncelikle edinmek üzere Karaburun Yarımadası ve Urla ile Seferihisar çevresindeki yerleşimlerin yapı stoku açısından incelenmesi, yapıların mümkün yok edici depreme karşı dirençlerinin ölçülmesi ve Çeşme yarımadasında tsunami tehlikesi düzeyi konusunda çalışmaların yapılması gerektiğini kaydetti. (DHA)

'Çeşme için tsunami çalışması yapılmalı', başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum