Çayla ilgili kanun teklifi TBMM'de

Çayla ilgili kanun teklifi TBMM'de, Gündem Haberleri.

Çayla ilgili kanun teklifi TBMM'de
Editör: 15Haber
20 Haziran 2022 - 20:34
Çayla ilgili kanun teklifi TBMM'de, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Çay ile ilgili kanun teklifi AKP göre TBMM Başkanlığına sunuldu. Çayda marka ürünler oluşturabilmenin hukuki zemininin güçlendirilmesi, dünya piyasalarında rekabet edebilecek konuma gelebilmesi için çayın kalitesini iyileştirici tedbirlerin alınması, üretici ve alıcı çıkarlarının korunması ve ülke ekonomisindeki yeri ve öneminin hedeflendiği belirtildi.

KURALLAR BELİRLENDİ

Kanun teklifinde çay tarım alanlarının belirlenmesi, ruhsatlandırma gibi işlemlerin nasıl yapılacağına ilişkin kurallar yer alıyor. Ruhsatsız alanlarda yeni çay bahçesi açanlar ile uygun olmayan şekilde çayı işleyen ve pazarlayanlara, belirlenen çay alanları dışında yetersiz dere alımı ve satımı yapanlara cezai yaptırımlar öngörülüyor.

Lisanslı dere işletmeciliği tanımlanırken, özel sektör çay işletmecilerinin faaliyetin kapsamına göre sınıflandırılmalarına ilişkin kurallar yer alıyor.

Teklifle Milli Nehir Konseyi, yaş çay yaprağı fiyatının belirlenmesinde aktif ve etkin bir ülkü getirilerek, böylece paylaşımcı bir yaklaşımla imalatçı ve alıcı birlikte gözetilip yaş çay alım fiyatında istikrarın hedeflendiği kaydedildi. İHA

Çayla ilgili kanun teklifi TBMM'de, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Çayla ilgili kanun teklifi TBMM'de haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum