Canan Kaftancıoğlu, Fahrettin Altun 'a hakaretten hakim karşısına çıktı

Canan Kaftancıoğlu, Fahrettin Altun ’a hakaretten hakim karşısına çıktı, Gündem Haberleri.

Canan Kaftancıoğlu, Fahrettin Altun 'a hakaretten hakim karşısına çıktı
Editör: 15Haber
10 Mayıs 2022 - 16:42
Canan Kaftancıoğlu, Fahrettin Altun ’a hakaretten hakim karşısına çıktı, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'a hakaret ettiği gerekçesiyle hakkında ‘halk görevlisine alenen hakaret' suçundan 2 sene 4 avuç içi değin hapis cezası talebiyle dava açılan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun yargılanmasına başlandı. Anadolu 40. Asliye Suç Oluşturan Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, sanık Canan Kaftancıoğlu ve taraf avukatları katıldı. Kaftancıoğlu, kimlik tespiti esnasında siyasetçi olduğunu ve aylık gelirinin sıradan 10 bin lira olduğunu söyledi.

“Hakaret ettiğimi düşünmüyorum”

Duruşmada savunma yapan Kaftancıoğlu, “Ben CHP İstanbul İl Başkanı olarak devir yapıyorum. Bu görevim sebebiyle hem partime hem de topluma karşısında birtakım sorumluluklarım var. Görevim gereği bir takım nesnel gerçeklikleri topluma bildirmekle yükümlüyüm. Benim yaptığım direktifler, katılan tarafa karşın hakaret niteliğinde değildir. Mevcut duruma ilişkin bir saptama yaptım. Katılan tarafa hakaret ettiğimi düşünmüyorum. Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum” dedi.

Sanık avukatı Hasan Fehmi Demir, tevsii tahkikat taleplerinin olduğunu söyleyerek, “Müvekkil görevini yerine getirmiştir. Müvekkil hakkında benzer fiilden dolayı, Anadolu 55. Asliye Suç Oluşturan Mahkemesi'nde, 13 Asliye Canice Mahkemesi'nde kamu davası açılmıştır. 17. Asliye Canice Mahkemesi'nde de Üsküdar İlçe Başkanı hakkında ayrıca kamu davası açılmıştır. Tek fiilden dolayı ayrı olarak dava açılmıştır” diye konuştu.

“Zihin ve ifade özgürlüğünü aşan, hakaret içerikli ifadelerdir”

Müşteki Fahrettin Altun'un avukatı Cafer Tanrıkulu ise, “Şikayetimiz devam ediyor. Sanığın müvekkil hakkında yapmış olduğu tanımlama hafıza ve ifade özgürlüğünü aşan, hakaret içerikli ifadelerdir. Kaldı oysa kaçak yapıyla ilgili yürütülen soruşturma sonucunda müvekkil hakkında kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmiştir. Hal böyleyken müvekkil basın yoluyla kaçakçı ve dolandırıcı duyuru edilmiştir. Sanık kadar müvekkile karşın linç ve itibarsızlaştırma kampanyası yürütülmüştür” dedi.

Mahkeme ertelendi

Ara kararını ifade eden duruşma, konuya ilişkin görülen diğer dava dosyalarının birer örneklerinin gönderilmesi için müzekkere yazılmasına karar verdi. Davalı avukatının tevsii tahkikat talebinin kabulüne hükmeden mahkeme, duruşmayı eksikliklerin giderilmesi için erteledi.

İddianameden

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı göre hazırlanan iddianamede, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun 14 Nisan 2020 tarihinde, Fahrettin Altun'un Üsküdar'daki evinin yanında usule aykırı yapılaşma olduğuna ve bu yapılaşmaya İBB göre müdahale edildiğine dair kamuoyuna yansıyan iddialarla ilgili talimat yaptığı anlatılıyor.

Kaftancıoğlu'nun açıklama sırasında müştekiyi hedef alarak “firari iş yapmak, firari işler peşinde koşmak, üçkâğıt, görevden kaynaklı nüfuzunu kullanmak” ifadelerini kullandığı belirtiliyor. Bu söylemlerin akıl açıklaması çerçevesinde dile getirilmesinde zorunluluk bulunmayan, yaralayıcı ve tahkir edici söylemler olduğunun kaydedildiği iddianamede, Kaftancıoğlu'nun “halk görevlisine alenen hakaret” suçundan 1 yıl 2 aydan 2 yıl 4 avuç içi dek hapisle cezalandırılması isteniyor.

Gamze Erdemir
 

Canan Kaftancıoğlu, Fahrettin Altun ’a hakaretten hakim karşısına çıktı, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum