"Çanakkale Savaşları Tarihi Alan Fotoğraf Maratonu" başladı

Tarihi Gelibolu Yarımadası'nda "Çanakkale Savaşları Tarihi Alan Fotoğraf Maratonu" başladı.

"Çanakkale Savaşları Tarihi Alan Fotoğraf Maratonu" başladı
Editör: 15Haber
13 Mayıs 2022 - 12:56
Anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre:
Çanakkale

Kültür ve Turizm Bakanlığı Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığınca (ÇATAB) bölgenin tanıtımına katkıda bulunulması, tarihi, kültürel ve tabii zenginliğinin ön plana çıkarılması güdülen etkinlikte, Kilitbahir Kalesi'nde açılan bölgede iştirakçilerin kayıtları yapıldı.

Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ve Başkan Yardımcısı Zülküf Memiş kabilinden karşılanan katılımcılar, bilgilendirmenin arkası esna Gelibolu Yarımadası'ndaki şehitlik, abide ve mezarlıklar ile tabii yaşamın sürdüğü noktaları fotoğrafladı.

Türkiye'nin en ehemmiyetli ve en hususi fotoğrafçılarının, tarihi sektörü 3 çağ süresince fotoğraflayacağını ve baş döndürücü güzel fotoğraflar ortaya çıkacağına inandığını özetleyen Kaşdemir, kestirmece 300 fotoğrafçının katılmış olduğu etkinliğin böylece değerli olanları ödüllendireceklerini kaydetti.

Bölgenin, dünyanın en baş döndürücü görüşme edilen belirgin iklim müzelerinden bir tanesi olma önünde ilerlediğine yer veren Kaşdemir, "Çanakkale Tarihi Alan’da buluşmaya herkesi çağırma ediyoruz. Kısa müşterek devir zarfında hem Türkiye’nin bununla birlikte dünyanın iltisak noktası durumuna gelecek." dedi.

Sonuçlar 20 Mayıs'ta açıklanacak

Fotoğraf maratonuna kızıyla Bursa'dan eklenen Kazım Torun, gazetecilere, Çanakkale'ye önce kere geldiğini ve baş döndürücü ateşli bulunduğunu anlattı.

Bölgeyi baş döndürücü alçalma ettiğini tamlayan Torun, "Çanakkale içsel kıymeti baş döndürücü faziletkâr müşterek ilimiz. Bu fotoğraf maraton etkinliğinin de içsel kıymeti var. Elimizden geleni yapacağız. Yarışmacı arkadaşlara başarılar diliyorum." niteleyerek konuştu.

Cansu Torun da tarihi bölgelerin merakını çektiğini dile getirerek, "Buraları bilip görmek, sonra bunları bireylere yansıtabilmek, gösterebilmek önceliğim. İnşallah tığ de müşterek şeyler başarabiliriz." ifadesini kullandı.

Profesyonellerin beraberinde acemi fotoğrafçıların da katılabileceği müsabakada birinciye 10 bin vahdet ve Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) Altın Madalyası, ikinciye 6 bin vahdet ve TFSF Gümüş Madalyası, üçüncüye 4 bin vahdet ve TFSF Bronz Madalyası verilecek. Yarışmada, ikibiner vahdet 3 mansiyon, Seyit Onbaşı Kurum hususi Ödülü adına 3 bin lira, Jüri hususi Ödülü adına da 2 bin vahdet dağıtılacak.

Yarışmanın seçici kurulunda Behiç Günalan, Doç. Dr. Beyhan Özdemir, Enver Şengül, Mikdat Besni, Ümran Özdemir, Yavuz Arslan ve Zülküf Memiş ile TFSF mümessili Seracettin Ayyıldız toprak alıyor.

Yarışmanın neticeleri 20 Mayıs Cuma haset duyurulacak.

Detaylı bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum