Bugünden itibaren uygulanacak

Bugünden itibaren uygulanacak, Elektronik ortamlarda imza yerine kullanılabilen e-İmza, hukuki kimlik düzeltme sistemi olarak hayata geçiyor.

Bugünden itibaren uygulanacak
Editör: 15Haber
10 Ocak 2022 - 16:11
Bugünden itibaren uygulanacak,

Elektronik ortamlarda imza yerine kullanılabilen e-İmza, hukuki kimlik düzeltme sistemi olarak hayata geçiyor. e İmza son yıllarda e-ticarette ve düzenleyici dosyalarda çoğu kez kullanılıyor. İçişleri Bakanlığı ’ndan yapılan açıklamaya göre, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü göre 21 Eylül 2020 ’de hayata geçirilen “Yaşam Kimliğinle Basit” projesinin ikinci adımını kimlik kartlarına e-İmza yüklenmesi oluşturuyor. Bu kapsamda, e-İmza doldurma işlemleri nüfus müdürlüklerindeki nüfusmatikler aracılığıyla yapılacak.

E İMZA NEDİR?

e İmza, diğer bir elektronik veriye eklenen veya elektronik veriyle mantıksal bağlantısı yer alan ve kimlik düzeltme nedeniyle kullanılan elektronik veridir.

Elektronik ortamlarda imza yerine kullanılabilen yasal kimlik düzeltme sistemidir.

E İMZA KİMLİK KARTINA NE VAKIT YÜKLENEBİLECEK? KULLANIM NEREYE YAPILACAK?

İçişleri Bakanı Süleyman Asilzade, kimliklere e- İmza ’nın yerleştirilmesine ilişkin açıklamada bulundu. Pazartesi gününden itibaren 50 ilde çalışmalara başlanacağını gösteren Aristokrat, şöyle konuştu:

“Pazartesi itibariyle 50 ilde nüfus idarelerinde e- İmza ’nın kimliğe yerleştirilmesine başlayacağız. daha sonra Ziraat Bankası tüm şubelerinde yapacak. Biz de bütün nüfus müdürlüklerinde yapacağız. sonra Tapu Kadastro Müdürlüğü yapacak.”

Buna kadar, e-imza ’nın kimlik kartlarına aktarılması işlemi 10 Ocak Pazartesi günü 50 ildeki nüfus müdürlüklerinde başlayacak. Ocak ayı sonunda da 81 il nüfus müdürlüğünde faal hale gelecek.

E-imza ’lı çipli kimlik kartları yakında Ziraat Bankası ve Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü kadar kullanılmaya başlanarak bütün Türkiye ’ye yayılacak.

E-İMZA BAŞVURUSU HANGİ İLLERDE YAPILABİLİYOR?

İşlem yapılacak iller; Erzincan, Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Sızı, Amasya, Ankara, Antalya, Aydınlatılmış, Balıkesir, Batman, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Van ve Zonguldak olacak.

Bugünden itibaren uygulanacak, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum