Bu orkestra bakırdan müzik ziyafeti veriyor

Gaziantep'te bakır mutfak eşyalarını enstrümana dönüştüren Şahinbey Belediye Konservatuarı öğrencilerinin kurduğu orkestra, bakır eserlerle müzik yapıyor. Ritmik perküsyon öğretmeni İbrahim Tokmak, Gaziantep'in iki kültürünü birleştirdiklerini belirterek, "Bakırdan müzik yapan ilk orkestra biziz" dedi.

Bu orkestra bakırdan müzik ziyafeti veriyor
Editör: 15Haber
06 Ağustos 2022 - 10:04
Bu orkestra bakırdan müzik ziyafeti veriyor, Anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre: Gaziantep'te bakır mutfak eşyalarını enstrümana dönüştüren Şahinbey Belediye Konservatuarı öğrencilerinin kurduğu orkestra, bakır eserlerle müzik yapıyor. Ritmik perküsyon öğretmeni İbrahim Tokmak, Gaziantep'in iki kültürünü birleştirdiklerini belirterek, "Bakırdan müzik yapan ilk orkestra biziz" dedi.
Gaziantep'te bakır mutfak ürünlerini enstrümana dönüştüren Şahinbey Belediyesi Konservatuarı öğrencileri tarafından kurulan orkestra, sahneye çıkmak için gün sayıyor. Konservatuar ritmik vurmalı çalgılar öğretmeni İbrahim Tokmak'ın fikriyle harekete geçen öğrenciler, bakır tencere çalışmalarına başladılar. Gaziantep mutfaklarında kullanılan bakır kova, kase, tepsi, kepçe gibi araç ve gereçleri müzik aletine dönüştüren öğrenciler, darbukayı da bakıra katarak müzik ziyafeti veriyor.
Mutfak eşyaları enstrüman oldu
Bir ay gibi kısa bir sürede üflemeli çalgılarla farklı ezgiler üretmeyi başaran orkestranın hedefi, repertuarını genişleterek bir an önce konserlere hazır hale gelmek. Orkestranın üflemeli çalgıları çalgıya dönüştürmesi görenleri şaşırtsa da, üflemeli çalgılarla yapılan müzik çok değerlidir. Orkestranın kurucusu ritmik vurmalı çalgılar öğretmeni İbrahim Tokmak, bakır kültürü ile Gaziantep'in müzik kültürünü birleştirdiklerini ifade ederek, Şahinbey Belediye Konservatuarı öğrencilerinin bakırdan müzik yapmayı başaran ilk orkestra olmayı başardıklarını söyledi.
"Pirinç müzik yapan ilk orkestra biziz"
Gaziantep'in bir sanat ve gastronomi şehri olduğu kadar bir müzik şehri olduğunu da paylaşan Prof. Tokmak, 600 yıllık bir geçmişe sahip olan Kazancılar Çarşısı'nın Gaziantep'te olduğunu hatırlattı. Bakır işçiliğinin Gaziantep'te önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan Tokmak, “Bakırdan yapılan işler ilimizden geliyor. Öğrencilerimle bakırdan ritim nasıl yapılır üzerinde çalıştık. Darbuka ile bakırı buluşturduk. Burada alet olarak kullandığımız her şey bakırdan yapılmıştır. Bakır tepsi, kase, kase, kova gibi nesneleri enstrümana dönüştürdük. Bakırla müzikal bir ritim oluşturmaya çalıştık. Öğrencilerimle 6 aydır ritim çalışmaları yapıyoruz. Bir ay boyunca bakır üzerinde de çalışmaya başladık. İnşallah daha iyi seviyelere geleceğiz. Türkiye'de sokak sanatçıları bu tarz müzikler yapıyor. Ama biz onu bir orkestra haline getirdik. Ben böyle bir orkestranın örneğini Gaziantep'te ve Türkiye'de görmedim. Bakırdan müzik yapan ilk orkestra biziz.
"Sesleri uyumlu hale getirmek zor"
Orkestrada darbuka öğrencisi olan Ali Dağcı, üflemeli müzik yapma fikrinin ilk hocalarından geldiğini söyledi. Projede isteyerek yer aldıklarını söyleyen Dağcı, “Bakır müzik yapmak biraz zor tabii. Sesleri uyumlu hale getirmek de zordur. Çünkü hepsinin farklı tonları var. Zor oldu ama başardık. Bakırla müzik yapmak çok daha keyifli.
“Müzik yaptığımız pirinçler mutfakta kullanılan ürünlerdir”
Şahinbey Belediye Konservatuarı ritim öğrencisi Ertuğrul Gazi Dağcı da orkestranın nasıl oluşturulduğunu anlattı. Darbuka, tef, bendir gibi enstrümanların konservatuarda öğretildiğini ve tef çaldığını paylaştığını söyledi. Hocalarının her zaman Gaziantep kültürünü yaşatmak için tavsiyelerde bulunduğunu söyleyen Dağcı, “Hoca İbrahim, bakır kültürünü geliştirmemiz ve yaşatmamız için bize bir proje düşündüğünü söyledi. Zevkle kabul ettik. Müzik yapmak elbette çok keyifli. Kendi kültürümüze ait enstrümansız şeyleri enstrümana dönüştürmek çok daha güzel. Normalde bunu yapmak zordur ama aldığımız eğitimle zor olanı başarabiliriz. Çünkü burada müzik yaptığımız bakır eserler Gazianteplilerin günlük yaşamlarında mutfakta normalde kullandıkları ürünlerdir. Ama müzik yapmayı başardık” dedi.
Detaylı bir şekilde, Bu orkestra bakırdan müzik ziyafeti veriyor başlıklı haberin detayları ve bilgisi verildi. Benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum