Bu mevsimde artışa geçti! Omuz ağrılarına dikkat

Bu mevsimde artışa geçti! Omuz ağrılarına dikkat, Özellikle Ege Bölgesi'nde, zeytin hasadının başlamasıyla birlikte zeytin çırpan kişilerde omuz ağrısı şikayetleri artmaya başladı.

Bu mevsimde artışa geçti! Omuz ağrılarına dikkat
Editör: 15Haber
17 Ekim 2021 - 02:49
Bu mevsimde artışa geçti! Omuz ağrılarına dikkat,

Özellikle Ege Bölgesi'nde, zeytin hasadının başlamasıyla birlikte zeytin çırpan kişilerde omuz ağrısı şikayetleri artmaya başladı. Baş üstü kol aktivitesini uzun zaman gerçekleştiren kişilerde omuz ağrılarının çoğunlukla görüldüğünü dile getiren Fizik Çare, Rehabilitasyon ve Algoloji Uzmanı Prof. Dr. Ömer Faruk Şendur, özellikle mevsimsel olarak zeytin hasadı gerçekleştiren, mesleki olarak badana yapan ya da eskrim gibi spor faaliyetlerinde yer alan şahısların omuz ekleminde bozukluklar ile kapsül ve bağlarda incinmeler hatta yırtıklar gözlendiğini dile getirdi.

Sabahları bel ve sırt ağrısıyla uyananlar dikkat!Sabahları bel ve sırt ağrısıyla uyananlar dikkat!


BU MEVSİMDE ARTIŞA GEÇTİ

Havaların soğuması ile birlikte, soğuk algınlığı şikayetlerinde artışlar meydana gelmeye başladı; ama mevsime tabi olarak görülen tek hastalık bu değil. Özellikle Ege Bölgesi ’nde mevsimsel olarak büyüme gösteren hastalıklardan birinin omuz ağrısı olduğunu belirten Medicana International İzmir Hastanesi Fizik Çare, Rehabilitasyon ve Algoloji Uzmanı Prof. Dr. Ömer Faruk Şendur, omzu uzun süre benzer pozisyonda kullanmanın omuz bölgesindeki tendomları aşındırdığını ifade etti. 
 
ZEYTİN ÇIRPARKEN HASAR GÖRÜYOR

Zeytin hasadının başlamasıyla birlikte, çiftçilerin zeytin çırpma adı verilen hareketi sıklıkla ve uzun süre gerçekleştirdiğini bildiren Prof. Dr. Şendur, “Ekim ve kasım aylarında bölgede görülen omuz ağrısı şikayetlerinde saygın bir yükselme gözlemliyoruz. Bu kişiler uzun vakit kollarını baş üstünde tutarak ve uzun bir sopa kullanarak ve güç uygulayarak zeytin hasadı yapıyor. Bir zaman daha sonra omuz çevresindeki kapsül ve bağlarda zedelenme meydana gelmeye başlıyor. Bu zedelenme sebebiyle doku ödemi oluşuyor ve tendomlarda şişkinlik oluşuyor. Hatta çare edilmeyen durumlarda omuz ekleminde bozukluklar ile kapsül ve bağlarda incinmeler hata yırtıklar gözlenebiliyor” diye konuştu. 
 
DİŞ AĞRISINDAN BETER

Sadece zeytin hasadı yapanlarda yok, mesleği gereği de omzunu baş üzerinde kullanmak zorunda kalan, mesela; badana yapan kişilerde de bu sorunun görüldüğünü ifade eden Prof. Dr. Şendur, "Kişinin mesleği buysa, 8 saat yok de 3 saat çalışmasını öneremezsiniz. veya aynı şekilde eskrim gibi spor faaliyeti içerisinde yer alan kişilerde de aynı sorunlar görülebiliyor. Bu şahısların omuz ağrısını ilk duymaya başladıkları andan itibaren anti ödem tedavisi alması, biraz daha ilerlemişse fizik çare ya da ultrason eşliğinde kortizon tedavisini yapılması gerekiyor. Eğer müdahale edilmezse donuk omuz dediğimiz, omzun hiç kullanılamadığı ve muhteşem ağrılı bir duruma kadar gidiyor. Hastalarımız bu ağrıyı, ‘diş ağrısından beter ’ olarak tarif ediyor. bu nedenle özellikle kollarını baş üstünde göstermek zorunda olan kişilerin omuz kaslarını güçlendirici özel egzersizler yapması gerekiyor” dedi.

KAYNAK: İHA Bu mevsimde artışa geçti! Omuz ağrılarına dikkat, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum