evde masajmasaj istanbul

Bu mahalle artık göç vermiyor, alıyor! Mevsimlik işçiydiler: Parayı tatmaya başlayınca el işini bıraktık

Konya'nın Hüyük ilçesinde, 1990'lı yıllarda çevre il ve ilçelere tarım işçisi olarak giden semt sakinleri, yaklaşık 15 sene önce başlayan organik çilek üretimi ile tersine göç yaşadı. Hüyük'e ast Çamlıca Mahallesi'nde yıllar önce geçimlerini sağlamak için çocuklarıyla.

Bu mahalle artık göç vermiyor, alıyor! Mevsimlik işçiydiler: Parayı tatmaya başlayınca el işini bıraktık
Editör: 15Haber
09 Ekim 2021 - 03:38

Konya'nın Hüyük ilçesinde, 1990'lı yıllarda çevre il ve ilçelere tarım işçisi olarak giden semt sakinleri, yaklaşık 15 sene önce başlayan organik çilek üretimi ile tersine göç yaşadı.

Hüyük'e ast Çamlıca Mahallesi'nde yıllar önce geçimlerini sağlamak için çocuklarıyla pancar söküm işi için çevre ilçelere gidenler, devlet desteklerinin yanı sıra bölgeye yapılan sulandırma yatırımlarının peşinde kendi topraklarında çilek üretimine başladı.

Ikâmetgâh merkezinde coğrafi göze çarpan tescil belgesinin alınmasıyla daha da layık şampiyon ve yurt dışına da gönderilmeye başlanan çilek yöre sakinlerinin yüzünü güldürdü.

20211007_2_50335051_69413553

10 BİN DEKARA ULAŞTI

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Tingiş, AA muhabirine, Hüyük ilçesinin Çavuş Mahallesi'nde 1990'lı yıllarda başlayan çilek üretiminde ilçe genelinde 10 bin dekara ulaşıldığını söyledi.

Çilek üretiminin her yıl arttığını ifade eden Tingiş, "Özellikle Çamlıca Mahallemizde vatandaşlarımız, köylülerimiz, hemşerilerimiz Konya ve büyük ilçelere tarım işçisi olarak gidiyorlardı. O bölgelerde çalışıyorlardı. hemen, çileğin girmesiyle özellikle Çamlıca mahallemizde bin dekarın üzerine çıkan üretimimizle beraber, köylülerimiz, üreticilerimiz artık işçiliğe gitmiyorlar." dedi.

20211007_2_50335051_69413555

TERSİNE GÖÇ YAŞANIYOR

Çilek üretimi ile semt sakinlerinin kendi topraklarında imal yaptıklarını vurgulayan Tingiş, bu kapsamda köyden kente yok, kentten köye dürüst bir göçün, yani tersine bir göçün yaşandığını belirtti.

Tingiş, Kovid-19 salgını sürecinde ise bunun daha da hız kazandığını, ilçenin nüfusunun bu çerçevede artmaya başladığını açıklama etti.

Hüyük'te, çilek üretimini daha iyi noktalara taşıyabilmek namına yörenin altın çileği için coğrafi göze çarpan kayıt belgesi aldıklarını anlatan Tingiş, ayrıca Türk Berat ve Marka Kurumu'na uluslararası coğrafi muhabere belgesi elde etmek için müracaatta bulunduklarını aktardı.

''PARASINI TATMAYA BAŞLAYINCA EL İŞİNİ BIRAKTIK''

300 hane, bin 150 nüfuslu Çamlıca Mahallesi Muhtarı Mustafa Nural da mahallede yaşayan herkesin 15 yıl öncesine değin Konya, Çumra, Altınekin, Aksaray ve Eskişehir'e artan bir şekilde mevsimlik emekçi olarak çalıştığını anlattı.

Mahallenin dışına yapılan göletle çilek üretiminin başladığını dile getiren Nural, şunları kaydetti: "Bir çileğin ön girişimine başladık, çilek birkaç sene böyle devam etti. Ondan sonradan çileğin parasını millet tatmaya başlayınca el işini bıraktık. Allah razı olsun, ikinci göletimizi de buraya yaptılar. Bunun çok büyük katkısı oldu köyümüze. Şu Anda yediden yetmişe herkesin çileği var. Çocuklarımız en azından köyde okula gidebiliyorlar hemen. Önceleri bizim okullarımız boşalırdı, yani 10-15 talebeye dek düşerdi okullarımız. Acilen 190 talebemiz varsa, tümü de burada kalıyorlar Allah ’a şükür. Dışarıdan ast göç de oluyor mahallemize. Burada çilek para kazandırınca dışarıdaki halkımız da gelmeye başladı. Herkesin kendi tarlası, arazisi olduğu için, yani bir dönüm de olsa kendi arazisinden gelir sağlıyor şimdi. Çileğin geliri iyi yani, 50 dönüm buğdaya bir dönüm çilek bedeldir."

20211007_2_50335051_69413556

Çamlıca'da herkesin kapısının önünde bir çilek bahçesinin olduğunu vurgulayan Nural, bu sene yaşanılan kuraklıktan olumsuz etkilendiklerini fakat bu yıla kadar çileğin dönümünden 10-15 bin lira kazanç elde ettiklerini söyledi.

Çevreye yapılan gölet ve sulama yatırım ile verilen fide destekleri tamamen bölgede çilek üretiminin arttığını söyleyen Nural, "Hüyük'te üretilen çileğimiz bundan böyle yurt dışına gidiyor, bizim de bunda katkımız oluyor. İnşallah, sulamaya karşın yatırımlar arttıkça mahallemizde çilek üretimi daha da fazlalaşacak, buna inanıyoruz. Mahallemize bahşedilen desteklerden ötürü büyükşehir ve ilçe belediye başkanlarımıza, kaymakamlığımıza, ilçe tarım ve orman müdürlüğümüze ve devlet yetkililerimize emeği geçen herkese minnettarız." dedi.

Çamlıca Mahallesi sakinlerinden Mustafa Gündoğdu ise "2009'da köyümüzde Özel İdare'nin desteğiyle başlatılan çilek üretiminde ilk başlarda 10-15 kişiydik daha sonra bu rakam 20 kişi oldu. sonra ise köylü ovayı bıraktı, son birkaç yıldır çileğe aşırı bir istek olunca köyümüzde takriben 2 bin dönüme yakın çilek ekildi. Bu yıl kuraklık yaşanana dek hiçbir can sıkıntısı yoktu, üretimimiz ve pazarlamamız güzeldi. Ama, bu yıl yaşanan kuraklık, barajlarımızın batmış olmaması gibi etkenler nedeniyle beklentilerimizin aşağı verim elde ettik. Eğer, sulama konusunda yaşadığımız sıkıntılar giderilirse, mahallemizde çilek rekoltemizin daha da üst seviyelere ulaşacağına inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

20211007_2_50335051_69413557

İŞÇİ ÇALIŞTIRMAYA BAŞLADILAR

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Aristokrat da Hüyük ’ün Konya ’da çilek üretiminde model olarak tersine göç başlatan bir ilçe konumuna geldiğini belirterek, çilek tarımının yaygınlaşmasının ilçede çoğu ikâmetgâh merkezinin de kaderini değiştirdiğini aktardı.

Çilek bir uçtan bir uca insanların kendi tarlasında, kendi ürününü üretir hale getirdiğini anlatan Asilzade, "Hatta dıştan emekçi çalıştırmaya başladılar. Şöyle bir örnek vereyim, bir dekar araziden vaktiyle buğday eken çiftçi, 200 kilo sıradan verim alıyordu. aşağı yukarı dekardan 400 lira kazanç, bunun yarısı harcama 150-200 lira kazanç elde ediyor fakat bir dekardan bugün 4 ton çilek elde ediliyor. Sıradan 5 liradan zeka satsalar 20 bin lira. İşte bunun 5 bin lirasını masrafa çıktığınız vakit, 15 bin liralık gelir elde ediyorlar. Bu da özellikle insanların geçimini sağlaması için son derece manâlı bir katma bedel oluşturuyor." şeklinde konuştu.

20211007_2_50335051_69413558

(AA)

Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum