Borçlarını ödeyemeyen genç esnaf hayatına son verdi

Borçlarını ödeyemeyen genç esnaf hayatına son verdi, Eskişehir ’de Bahçelievler Mahallesi Seylap Caddesi üstünde uzun yıllar kahvehane işletmeciliği yapan Özgürlük Güreşçi, salgın döneminde bozulan işlerini toplayamaması ve çektiği kredileri ödeyememesi nedeniyle hayatın.

Borçlarını ödeyemeyen genç esnaf hayatına son verdi
Editör: 15Haber
15 Ocak 2022 - 19:37
Borçlarını ödeyemeyen genç esnaf hayatına son verdi,

Eskişehir ’de Bahçelievler Mahallesi Seylap Caddesi üstünde uzun yıllar kahvehane işletmeciliği yapan Özgürlük Güreşçi, salgın döneminde bozulan işlerini toplayamaması ve çektiği kredileri ödeyememesi nedeniyle hayatına son verdi.

BORÇLARI NEDENİYLE YAŞAMINA SON VERDİ

Daha önceleri babasının işlettiği kahvehaneyi işleten ve salgın döneminde uzun bir süre işyerini açamayan, yasakların kalkmasına karşın kahvehaneye gelenlerin sayısında büyük düşüş yaşayan Serbest Pehlivan ’ın, çektiği kredileri ödeyememesi nedeniyle girdiği buhran sonucu hayatına son verdiği öğrenildi.

image small

Nişanlı olan Pehlivan için, Bahçelievler Mahallesi ’ndeki Sarısu Kurşunlu Camii ’nde ikindi namazı sonrası cenaze namazı kılındı. Güreşçi, gözyaşları içinde Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Asri Mezarlıkta toprağa verildi.

“SALGIN ESNAFI BİTİRDİ”

Eskişehir Kahveciler Odası Başkanı Akıllı Çoban, üyesinin hayatına son vermesinin üzüntüsünü yaşadığını ve yaşanan salgın olayının esnafı bitirdiğini söyledi.

Hayatını kaybeden Güreşçi ’ın baba mesleğini yaptığını açıklayan Çoban, şunları söyledi;

*Babası uzun yıllar kahvecilik yaptı. Aynı yerde sonra oğlu Hür Pehlivan işin başına geçti. Sakarya Caddesi Sıhhiye Kavşağında Sıhhıye kahvesini işletiyordu. Eskişehir ’in en köklü, en hoş kahvelerinden birisidir.

*Bu pandemi döneminde her kahveci, her esnafın olduğu gibi o da sıkıntılara düştü. Bankalardan, esnaf kredi kooperatifinden türlü yerlerden kredi almış. Bu krediyi çeviremediği için de duyumlarımıza göre bunalıma düşerek kendi canına kıymış.

*Bu konuda fazla üzüldük. Salgın döneminde odamıza geldi ve elimizden geldiğince tezgâhtar olduk. Bankalardan kredi almasını sağladık. Ama borcu borçla ödediği için faiz batağına düştü. Üzüldük.

image small

“HÜKÜMETİN YARDIMLARI TATMİN ETMEDİ”

Salgın döneminde kahveci esnafın 18 aya yakın kapalı kaldığını ve işlerini toparlamakta güçlük çektiğini açıklayan Çoban şöyle konuştu:

*Piyasada ekonomi de inişli çıkışlı olunca insanlar huzursuz, kahveye gitmiyor. Salgın, Eskişehir ’de tavan yaptı. Kahveciler acilen meslek yapamıyor, para kazanamıyor. Keza geçimini sağlama derdindeyiz hem de geçmişe dönük borçlarımızı ödemeye çalışıyoruz.

*Bu yüzden geçmiş dönemdeki yaralarımız çok derin. Kazandığımızla ne borcumuzu ödeyebiliyoruz ne de karnımızı doyurabiliyoruz. Borcu borçla kapatıp ayakta durmaya çalışıyoruz.

*Şu asıl kadar hükümetimizden bizi tatmin etmeyen yardımlar oldu. Bizim beklentilerimiz faizli borçlarımızın silinmesi. Bağkur- sigorta gibi kapalı günlerdeki borçlarımızın silinmesi. Esnaf Kredi Kooperatiflerinden aldığımız borçların silinmesi. Ve hükümetimizden hemen de hibe yardım kredisi bekliyoruz.

Borçlarını ödeyemeyen genç esnaf hayatına son verdi, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum