Boğaziçi Üniversitesi protestolarına ilişkin 97 sanık hakim karşısında

Boğaziçi Üniversitesi protestolarına ilişkin 97 sanık hakim karşısında, Boğaziçi Üniversitesine rektör olarak atanan ve ardından görevden alınan Prof.

Boğaziçi Üniversitesi protestolarına ilişkin 97 sanık hakim karşısında
Editör: 15Haber
27 Ekim 2021 - 00:52
Boğaziçi Üniversitesi protestolarına ilişkin 97 sanık hakim karşısında,

Boğaziçi Üniversitesine rektör olarak atanan ve ardından görevden alınan Prof. Dr. Melih Bulu'ya ait yapılan protestolarda gözaltına alınan 97 maznun, 3 yıla kadar mahbes istemiyle bilgili karşısına daha çok. İstanbul 32. Esas Ceza Mahkemesi'nde yapılan duruşmaya tahminî 50 maznun ve avukatları katıldı. Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada, sanıkların savunmaları alındı. Duruşmada defans yapan sanıklar, üzerlerine atılı suçlamaları kabul etmeyerek beraatlarını istedi. Duruşma, aynı hizip sanıkların savunmalarının alınması üzere duruşmayı yarına erteledi.

Davanın geçmişi

Boğaziçi Üniversitesindeki protestolarda, 1 Küçük Ay haset matbuat açıklaması yarmak talip şüphelilere yapılan müdahalede, Etiler, Çağa ve üniversitenin Cenup kampüsünde 108 kişi gözaltına alınmıştı. Emniyetteki işlemleri tamamlanan 10 hayat azade mevdu, 98'i ise Çağlayan'daki İstanbul Türe Sarayı'na atıf edilmişti. Tıpkısı kişinin 18 yaşından âdeta olması nedeniyle dosyası ayrıcalı, 97 güç için ise savca hazırlanmıştı.

İstanbul Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, 97 şüphelinin ‘toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet' suçundan 1,5 yıldan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istenmişti.

İrem Çıpa - Duyma Çipo
 

Boğaziçi Üniversitesi protestolarına ilişkin 97 sanık hakim karşısında, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum