Birleşik Metal-İş: Kazanımların gölgelenmesine izin vermeyeceğiz

Birleşik Metal-İş: Kazanımların gölgelenmesine izin vermeyeceğiz, Metal sektöründe Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde hemfikir olunmuş, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk Metal, Birleşmiş Metal-İş ve Özçelik-İş Sendikaları arasında imzalar atılmışt

Birleşik Metal-İş: Kazanımların gölgelenmesine izin vermeyeceğiz
Editör: 15Haber
14 Ocak 2022 - 20:25
Birleşik Metal-İş: Kazanımların gölgelenmesine izin vermeyeceğiz,

Metal sektöründe Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde hemfikir olunmuş, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk Metal, Birleşmiş Metal-İş ve Özçelik-İş Sendikaları arasında imzalar atılmıştı. Ama bir takım işçiler anlaşmaya karşı çıktı. Mersin ’deki Çukurova Holding ’e emrindeki Çukurova İnşaat Makinaları Sanayi ve Ticaret A.Ş.(ÇİMSATAŞ) bünyesinde çalışan işçiler MESS arasında imzalanan toplu iş sözleşmesini kabul etmeyerek meslek vazgeçme eylemi başlattı. İşçiler sözleşmeye ek talepleri ekleninceye değin eylemi sürdüreceklerini açıkladı. Konuyla ilgili Birleşik Metal-İş ’ten yorumlama yapıldı.

“SÖZLEŞME SÜRECİ TAMAMLANDI”

Birleşik Metal-İş ’in açıklaması şu şekilde:

*Metal işkolu 2021-2023 dönemi grup toplu meslek sözleşmesi sonuçlarının, sendikamızı ve fabrikalardaki örgütlülüğümüzü hedef alarak kamuoyunda tartıştırıldığına üzülerek şahit oluyoruz. Metal işçisine yabancı, işkolumuzdaki sendikal mücadeleden ve grup toplu meslek sözleşmesinin işleyişinden ve güçlüklerinden bihaber yürütülen bu tartışma metal işçisinin Birleşik Metal-İş ile kurduğu enerjik bağı maksat almaktadır. Buna müsade vermeyeceğiz.

*İmzalanan toplu meslek sözleşmesinin sonuçlarını bir defa daha andırmak istiyoruz. 1 Eylül 2021 tarihinden geçerli olan sözleşme ile üyelerimiz takvim ortalama yüzde 66 oranında ücret artışı sağladı, sosyal haklarımız birinci yılda yüzde 35 yükseldi, sözleşmeye başta konulan bazı maddelerle de yeni kazanımlar elde edildi. Birinci altı ay için zam oranı yüzde 27,7 ’dir. Bu dönemin açıklanan enflasyon rakamı yüzde 8,8 olmuştur. Sosyal haklarda alınan yüzde 35 ’lik artış ise açıklanan yüzde 19,25 ’lik enflasyonun üzerindedir.

*Buna tarafından üyelerimizin MESS ’teki sıradan ücreti, birinci altı ay ikramiye dahil sosyal haklar hariç net 1260 lira artacak, bunun üzerine ikinci altı ay ise tekrar ikramiye dahil sosyal haklar hariç net 2.453 lira daha artacaktır. Kısaca, ortalama aidat bölge metal işçisi üyemiz 1 Mart 2022 itibariyle 3.713 lira ödenti artışı elde etmiş olacaktır. Ortalama vergi ise 1 Eylül 2021 tarihi itibariyle sosyal haklar hariç net 6.025 TL ’ye, 1 Mart 2022 tarihi itibariyle de en düşük 8.378 TL ’ye yükselmiş olacaktır.

*Grup sözleşmesi, MESS üyesi bütün işletmeler için geçerlidir. Anlaşma süreci tamamlanmıştır.

“BAŞARININ SIRRI BÜTÜN FABRİKALARIN IKI TARAFLI HEDEFLERDE BİRLEŞEBİLMESİ OLMUŞTUR”

*33 işletmeye ast 44 fabrikada takriben 11 bin üyemiz için sonuçlanan bu anlaşma, işkolunda ve üyelerimiz arasında yüksek oranda gönül rahatlığıyla karşılandı. Sözleşme, üyelerimizin büyük çoğunluğunun onayını alarak Başkanlar Kurulu kararıyla imzalandı. Bu sözleşmeyle elde edilen kazanımlar metal işçisinin birlik ve mücadelesinin sonucudur.

*Grup sözleşmeleri öyle fazla faktörün iç içe geçtiği süreçlerdir. Yaklaşık 150 bin işçiyi kapsayan bu sözleşmede üç ayrı sendika, işveren örgütüyle müzakere yürütmektedir. Anlaşma MESS üyesi tüm işletmeleri kapsar ve buradaki işçilerin tamamı için imzalanır. Sektörel ve işletmeler özelindeki farklılıklar taleplerin ortaklaştırılmasını güçleştirir ve çaba dinamizmine tesir eder.

*Buna karşın sendikamız bugüne dek grup sözleşmesinde işveren dayatmalarını aşmayı başarmıştır. Özellikle 2010 yılından sonradan grev uygulamalarıyla da grup sözleşmesinin yalnızca kendi üyelerimiz için değil, tüm metal işçileri için daha ileri bir noktada sonuçlanabilmesinin yolunu açmıştır. Başarının sırrı tüm fabrikaların ortak hedeflerde birleşebilmesi olmuştur. Bu açıdan Birleşmiş Metal-İş ’in grup sözleşmesindeki varlığının sağladığı güvenceye dair metal işçilerinin herhangi bir tereddüdü bulunmamaktadır.

*Metal işçisinin bildiğini, dahası kamuoyuna andırmak istiyoruz:

*Birleşik Metal-İş Sendikası toplu iş sözleşmesi süreçlerini, başından itibaren üyelerini katarak gerçekleştirir. Bu anlaşma de böyle ilerlemiştir. Kroki hazırlıkları fabrikalarda var olan her birim ve vardiyadan işçilerin yer aldığı “işyeri komiteleri” ile hazırlanmış, sözleşme sürecindeki gelişmeler işyeri sendika temsilcilerinin yer aldığı Toplu İş Sözleşmesi Komisyonlarında değerlendirilmiştir. Eskiz hazırlığından müzakerelere, grev kararlarından sözleşmenin imzalanmasına bütün işlem, fabrikaların ortaklaşan taleplerini dikkate alarak, öyle eksik sendikada bulunan bu yüksek katılım araçlarıyla sürdürülmüştür.

“ÜYELERİMİZİ SENDİKAMIZLA KARŞI KARŞIYA GETİRME ÇABASIDIR”

*Grup sözleşmesinin zorluğu fabrikaların ortaklaşabildiği taleplerini baz almasıdır. Bu bununla beraber grup sözleşmesindeki örgütlülüğün de esas koşuludur. Fabrikalardaki işçiler iki tarafli talepleri söz konusu olduğunda birlikte hareket eder. Bunu bozmaya karşın girişimler, metal işçilerinin birliğini bozmaya hizmet eder.

*2021-23 grup toplu meslek sözleşmesi 33 işletmeden işçilerin müşterek talepleri doğrultusunda yürütüldü. Bu süreçte bambaşka talepler defalarca laf konusu olabilmektedir. Mersin ÇİMSATAŞ ’ta dükkan özelinde ortaya meydana çıkan kimi taleplerin, imza altına küskün grup toplu meslek sözleşmesini tanımayarak, neredeyse yeni bir toplu iş sözleşmesi talebinin gündeme getirilmesi, mevcut grup sözleşmesi düzeni ve sendikal işleyiş açısından mümkün olabilecek bir koşul değildir. İşletmesel sebeplerden kaynaklanan ve üyelerimizin mağduriyetine niçin olan uygulamalar sendikamızın ve ÇİMSATAŞ işçilerinin birlikte mücadelesiyle mutlaka düzeltilecektir. Kimi çevrelerin üyelerimiz üzerinde öbür bir beklenti ve algı oluşturması, üyelerimizi sendikamızla karşı karşıya getirme çabasıdır. Sendikamıza husumet besleyen bu çevrelerin manipülasyonları artık ÇİMSATAŞ işçisinin hasar görmesine niçin olacak düzeye ulaşmıştır. Buna müsade vermeyeceğiz. ÇİMSATAŞ işçisinin tek güvencesi bugüne kadar örgütlü olduğu sendikasıdır.

Birleşik Metal-İş: Kazanımların gölgelenmesine izin vermeyeceğiz, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum