Bir Pınar Gültekin vakası daha

Bir Pınar Gültekin vakası daha, Gündem Haberleri.

Bir Pınar Gültekin vakası daha
Editör: 15Haber
22 Haziran 2022 - 19:35
Bir Pınar Gültekin vakası daha, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Denizli ’de üç sene önce boşanma aşamasında olan eşi Uğur Kurban (25) tarafından kızı Azra ’nın gözü önünde bıçaklanarak öldürülen Hafize Kurban (23) davasının kararı bozuldu.

Denizli 6 ’ncı Ağır Canice Mahkemesi ’nde görülen davada davalı 24 yıl ağırlaştırılmış hapis cezası almıştı. Davalı avukatlarının Antalya Alan İdare Mahkemesi 4. Suç Oluşturan Dairesi ’ne yaptığı temyiz başvurusu reddedilmişti.

Yargıtay 1. Suç Oluşturan Mahkemesi ise davanın bitmiş görülmesine karar verdi. Karar gerekçesinde mantıklı oranda ceza indirimi yapılmadığı, dolayısıyla fazla ceza verildiği vurgulandı.

“YASAYA AYKIRI BULUNDU”

Kararda öldürülen Hafize Kurban ’ın bir başkası ile gönül ilişkisi olduğu, bu durumun görgü tanıklarının anlattıkları ve telefon kayıtları ile dosyada yer aldığı belirtilerek şu ifadeler kullanıldı;

“Sanığa aleyhinde evli oldukları dönem içinde sadakat yükümlülüğüne aykırı davranmak suretiyle bir başkasıyla duygusal birliktelik yaşadığı, maktulden sadır olan hileli davranışların ulaştığı boyut dikkate alındığında 18 yıldan 24 yıla kadar hapis öngören TCK ’nın 29 ’ncu maddesinin uygulanması esnasında makul oranda bir ceza indirimi yerine en az oranda indirim yapılması suretiyle fazla ceza tayini yasaya tutarsız olup sanık müdafiinin  temyiz istemi bu itibarla uygun görüldüğünden, hükmün beyanat namedeki düşünceye uygun şekilde CMK ’nın 302/2 ’nci maddesi uyarınca bozulmasına karar verildi.”

AVUKAT DEMİR: YARIGALANAN SADAKATSİZLİK Mİ?


Ailenin avukatı Adil Demir kararın açıklanmasından sonra sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda; “Hafize Kurban bambaşka yaşadığı eşi tarafından önce yaralandı. Çocuğunun önünde 20 cm santimlik bıçakla boğazı kesilerek öldürüldü. Mahkeme ve Yargıtay sadakatsizliği ağır tahrik kabul etti. Yargılanan sadakatsizlik ve ölen kadın mı?” ifadelerini kullandı.

SÖZCÜ ’ye konuşan Demir; “Kadın cinayetlerinde sadakatsizlik sebebiyle haksız tahrik indirimi uygulaması yanlıştır. Davanın konusu öldürülmedir. Fakat Yargıtay ve mahkemeler kadını yargılayarak sadakatsizliği tahrik indirimi olarak uyguluyor. Evrensel hukuk kurallarına ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine uygunsuz bir dilekçe var” ifadelerini kullandı.

NELER YAŞANMIŞTI?

Durum 2019 yılı Ağustos ayında Pamukkale ilçesine alt İncilipınar Mahallesi ’nde meydana gelmişti. Taşınma hazırlığındaki Hafize Kurban eşi göre evinin önünde bıçaklı saldırıya uğramış, hastaneye yetiştirilemeden hayatını kaybetmişti.

Genç bayan karın boşluğuna, göğsüne ve boğazına bıçak darbeleri almıştı. Dört yıl önce evlenen çiftin kızları Azra ’da annesinin öldürülüşüne şahit olmuştu.

Hafize Kurban cinayet öncesinde boşanma davası açmıştı. Yapılan yargılamada katil zanlısı Uğur Kurban 24 sene hapis cezası ile cezalandırılmıştı. Yargıtay ’ın bozma kararından sonra cinayetin yargılaması 19 Temmuz ’da tekrar başlayacak.

Bir Pınar Gültekin vakası daha, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Bir Pınar Gültekin vakası daha haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum