Bir mahalleyi ayı korkusu sardı: 'Evlerimizden çıkamıyoruz'

Bir mahalleyi ayı korkusu sardı: 'Evlerimizden çıkamıyoruz', Gündem Haberleri.

Bir mahalleyi ayı korkusu sardı: 'Evlerimizden çıkamıyoruz'
Editör: 15Haber
21 Haziran 2022 - 12:05
Bir mahalleyi ayı korkusu sardı: 'Evlerimizden çıkamıyoruz', Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Kastamonu'nun Cide ilçesine bağlı Gebeş Mahallesi'nde son zamanlarda ayılar, meyve ağaçlarına çıkarak hasar vermeye başladı. Ayrıca arı kovanlarını da parçalayan ayılar, gündüz vakti de mahalleye dek indi. Ayılarla tedarik eden mahalle sakinleri büyük nefret yaşadı. Mahalle sakinlerinin büyüyen şikayetleri üzerine Doğa Koruma ve Milli Parklar Kastamonu İl Şube Müdürlüğü ekipleri göre bölgeye ayıların görüntülenebilmesi için fotokapan kuruldu. Mahallede yaşayan vatandaşlar, korktukları için evlerinden bile çıkamadıklarını söyledi.

“Can güvenliğimiz yok ne yapacağımızı bilmiyoruz”

Kiraz ağacına çıkmış iki ayı gördüğünü söyleyen Neşe Yiğit, “Komşularım söylüyordu fakat ben birincil kez gördüm. Amcamın kızına gidiyordum yola çıktım. Yolda yürürken ağaçta bir şeyler kımıldadı. Herhalde dedim dayımın oğlu ağaca çıkmış kiraz topluyor. İyice baktığımda ağaçta iki tane ayı gördüm. Hiç konuşamadım, sesim kısıldı ne yapacağımı şaşırdım. Mahallemizin mezarlığında çalışanlar vardı. Geri dönüp onların yanına gittim. Sessizce mezarlığa girdim ve iki tane ayı var dedim. Oradan sağ olsun yanımda gelip beni buradan geçirdiler. Fotoğraflarını çekecektik lakin kiraz ağacından aniden inip ağaçlık alana dürüst kaçtılar. Bu olay öğle saatlerinde oldu. Bundan Böyle biz çok rahatsız olmaya başladık. Bir komşumuz ayı ile göz göze geldi. Milli Parklardan gelip orada kiraz ağacına kamera koydular. Bunun geçici çözüm olduğunu düşünüyoruz. Bizim can güvenliğimiz yok. Bir komşumuz bize telefon etse, rahatsızım yanıma gel dese evden çıkamayacağız. Kapıları açamıyoruz. Gece sokakta zaten hiç dolaşamıyoruz. Eltim var, korkusundan bahçesine inemiyor. Çünkü bahçesini talan etti, marullarını dağıttı. Bundan Böyle ayılar evlerimizin önüne kadar inmiş durumda. Yengem ile mahallede oturuyoruz, yengemin yanına değin ayı geldi. Artık can güvenliğimiz değil, ne yapacağımızı bilmiyoruz” dedi.

İşe bu arada iki ayı ile karşılaştı

İşe gitmek için sabahtan saatlerinde evden çıkan ve iki ayı ile karşısında karşıya gelen Ramazan Aslan da, “İş saatini beklerken garip bir koku duydum. Pencereyi açtım. Bir baktım ağır ağır iki ayının gittiğini gördüm. Arada birde homurtularını duydum. Arkadan dolanıp kapıyı açtım, açık havada çıkıp baktığımda yaklaşık olarak ileriye dürüst gittiklerini gördüm. Burada ne oluyor diye bağırdığımda geriye doğru dönüp ayı iki ayağının üzerine içten kalktı. Beni fark etti, beni gördüğü an direk olarak kaçmaya başladı. Allah kimseye yaşatmasın, orada herhangi bir insan olsaydı saldırabilirdi. Sabah erken saat olduğu için kimse yoktu, ben de sahiden fazla korktum” diye konuştu.

“Pencereyi açıp baktığımda iki tane ayıyı gördüm”

Ayıların evinin önüne değin geldiğini gösteren Fatma Şimşek ise “Ben adet edindim. Namaza başlamadan önce camdan bakarım. Sabahtan namazında da bakarım. Pencereyi açıp baktığımda iki tane ayı gördüm. Kahverengin iki tane ayı, korkup yanıma gelmesi için Ayşe'yi çağırdım. Ayşe ile gidip baktığımızda oralara dürüst yol yapmışlar, ayak izleri belliydi” biçiminde konuştu.

Köy Muhtarının eşi Ayşe Kılınç ise “Biz artık komşularımıza gelip gidemiyoruz. Yola çıkıp bir yürüyüş yapamıyoruz. Biz yaşamayalım mı? Her lahza karşımıza çıkar korkusu var” ifadelerini kullandı.

Erdem Demirci
 

Bir mahalleyi ayı korkusu sardı: 'Evlerimizden çıkamıyoruz', başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Bir mahalleyi ayı korkusu sardı: 'Evlerimizden çıkamıyoruz' haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum