Bir inat uğruna 142 bin hektar orman yok oldu

Bir inat uğruna 142 bin hektar orman yok oldu, Gündem Haberleri.

Bir inat uğruna 142 bin hektar orman yok oldu
Editör: 15Haber
22 Haziran 2022 - 07:27
Bir inat uğruna 142 bin hektar orman yok oldu, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Geçen yıl çıkan büyük orman yangınlarında 142 bin hektar alan kül oldu.

Manavgat ’taki yangında 60 bin hektar orman kül oldu.

Dönemin Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli THK ’nın elinde yangın söndürme uçaklarını ısrarla kullandırmadı ve “Bunlar hurda, antika, uçamaz ’ ’ dedi.

Rus kiralık uçaklarına da 1.2 milyar ödedi. Pakdemirli görevden alınınca koşul değişti. herkes 60 milyon dolar olan THK uçakları eksiklikleri giderilerek yangına müdahaleye hazırlanmış ayla getirildi.

THK Kayyum Heyeti Başkanı Abdullah Kaya ekibiyle uçakları inceledi.60 bin herktar orman kül oldu.

‘THK UÇAKLARI EN İYİSİ ’

THK Kayyum Heyeti Başkanı Abdullah Kaya “THK ’nın 6 uçağından 4 ’ü hazırlanmış” dedi. Kaya şöyle konuştu: Hurda denilen uçaklar minimum 5 yıl daha kullanılacak. Uçuş personelini baştan göreve çağırdık. Yeni uçakların fiyatları 60 ile 80 milyon dolar arasında değişiyor. Elimizdekileri uçabilir ayla getirdik. Bu sene orman yangınlarına THK olarak biz de müdahale edeceğiz.

Suat Al

THK uçakları ile yüzlerce yangına müdahale eden sanatkâr pilot Suat Al da SÖZCÜ ’ye konuştu. Al şunları söyledi: THK uçakları bu işte en iyisidir, THK ’yı imha etmek için çalıştılar. Türkiye ’nin birincil yangın söndürme uçağı pilotuyum. 43 yıldır uçuyorum ve 39 öbür tipte uçak kullandım. Biz alevlerin üstüne 15-20 metreden su atar söndürürüz. Kiralık Rus uçağındaki pilot risk almaz, 100 metreden atınca su altında inene değin 1200 derece alevin içinde buharlaşır.

THK uçakları asgari 5 yıl daha kullanılabilecek.

Bugün THK ’nın elindeki CL-215 tipi Kanada yapımı uçaklar dünyanın da kullandığı en iyi yangın söndürme uçağıdır. Rus kiralık uçakları büyüktür ve düz arazide başarılı olur, dağlık arazide kuvvet manevra yapar. Bizim en az 15 yangın söndürme uçağına ihtiyacımız var. Satın alacaksın. Çanakkale, İzmir, Antalya, Muğla ve Gaziantep ’te konuşlanıp hazırlanmış bekleyecek. Bu vatanı, bu ülkenin pilotları korur.

RUS UÇAKLARINA 1.2 MİLYAR ÖDEDİ

Tarım eski Bakanı Bekir Pakdemirli THK uçakları yerine Ruslar ’a 1.2 milyar ödedi.

Bir inat uğruna 142 bin hektar orman yok oldu, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Bir inat uğruna 142 bin hektar orman yok oldu haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum