Bir dönem hainlerin sığınağıydı! PKK'dan temizlenen Gabar Dağı'nda doğa yürüyüşü

Bir dönem hainlerin sığınağıydı! PKK'dan temizlenen Gabar Dağı'nda doğa yürüyüşü, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin birbirini izleyen operasyonları nedeniyle buhran noktasına gelen ve Türkiye dışına kaçan PKK'dan temizlenen bölgelerde yaşam her tarafta hareketlendi.

Bir dönem hainlerin sığınağıydı! PKK'dan temizlenen Gabar Dağı'nda doğa yürüyüşü
Editör: 15Haber
22 Kasım 2021 - 12:13
Bir dönem hainlerin sığınağıydı! PKK'dan temizlenen Gabar Dağı'nda doğa yürüyüşü,

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin birbirini izleyen operasyonları nedeniyle buhran noktasına gelen ve Türkiye dışına kaçan PKK'dan temizlenen bölgelerde yaşam her tarafta hareketlendi. Gabar dağında gerçekleştirilen doğa yürüyüşü de keyifli anlara sahne oldu.

ŞIRNAK ÜNİVERSİTESİ ÖNCÜLÜK ETTİ

Şırnak Üniversitesi öncülüğünde dağın doğal güzellikleri ve tarihi yapılarını tanıtmaya karşın yürüyüş etkinliği düzenleniyor. Faaliyet dahilinde ilk durak ise vadilerin peşinde Kırkağaç bölgesinde yer alan yedi katlı apartman mağara oldu.

Bir dönem hainlerin sığınaydı! PKK'dan temizlenen Gabar Dağı'nda doğa yürüyüşü

"100 YAŞINDA ZEYTİN AĞAÇLARI VAR"

Yürüyüşle ilgili açıklamalarda yer alan Şırnak Üniversitesi Rektörü Mehmet Belirli Erkan, "Şırnak Üniversitesi öncülüğünde DİKA'nın destekleriyle Şırnak genelinde kültür rotaları oluşturuluyor. 10 rota belirlendi. Bunların bazıları Hz. Nuh, ters lale, Cehennem Deresi, Şerefiye rotası ve bugün de Akdizgin rotasını gezdik. Bu rotada 100 yaşındaki zeytin ağaçlarını gördük. Burada çok yoğun tarihi eserler var. Herkesi rotam Şırnak gezilerine gösteri ediyoruz. Bilhassa tarihi olmayanın geleceği olmaz" dedi.

Bir dönem hainlerin sığınaydı! PKK'dan temizlenen Gabar Dağı'nda doğa yürüyüşü

"ARTUKLULAR'DAN KALMA"

Akdizgin köyü sakinlerinden Nesim Sevgin, "Akdizgin köyünde 1991 yılından önce mesken vardı. Biz o dönemde ihtiyaçlarımızı katırla görüyorduk. Akdizgin köyünde pirinç, mercimek, buğday, bıttım, zeytin yetişiyordu. Hepsi doğal bir şekilde yetişiyordu. Biz hayvancılıkla geçiniyorduk. O dönemde tek masrafımız elbiselerdi. Bu taş mağaralar Artuklular döneminden kalma ve Müslüman köyü. Çünkü oyulan kayalarda cami yapmışlar" biçiminde konuştu.

Bir dönem hainlerin sığınaydı! PKK'dan temizlenen Gabar Dağı'nda doğa yürüyüşü

İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Bir dönem hainlerin sığınağıydı! PKK'dan temizlenen Gabar Dağı'nda doğa yürüyüşü, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum