Bir doğal kumsal daha yok olacak

Bir doğal kumsal daha yok olacak, Gündem Haberleri.

Bir doğal kumsal daha yok olacak
Editör: 15Haber
22 Haziran 2022 - 16:21
Bir doğal kumsal daha yok olacak, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Trabzon ’un Sürmene ilçesinin Çamburnu mahallesinin Kemerli mevkiinde son kalan doğal kumsalların birisinde ‘Su Ürünleri Imal ve Yetiştirme Alanı Tesisi ’ yapılması için hazırlanan imar planını askıya çıkardı.

Yaklaşık 120 kilometre sahil şeridine sahip olan Trabzon ’da, senelerdir yapılan deniz dolgusu sonucunda sahilin yüzde 86 ’sını kaybettiğini söyleyen Trabzon Şehir Halkı Plancıları Odası Başkanı Ercan Neşeli, son kalan plajlardan birinin daha yok edilmek istendiğini söyledi.

TRABZON BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SESSİZ KALIYOR

Tesis için takriben 4-5 bin metrekarelik deniz dolgusu yapılacağını dile getiren Ercan Keyifli, Trabzon Büyükşehir Belediyesi ’nin bu duruma gürültüsüz kalmasına da tepki gösterdi. Kentin sahillerinin tek tek dolgu yapılarak yok edildiğini bildiren Şen,

“Çamburnu mahallesinin 2,5 km ’lik sahil şeridi var. Sahilin büyük bir çoğunluğu Çamburnu Yeni Ay Tershanesi olarak içi doldurulmuş durumda. Tershanenin batı tarafından başlangıcı ile Deniz Bilimleri Fakültesi aralarında kalan iki tane kumsal bölge var.

Bu kumsal alanlar kendiliğinden deniz hareketleri ile oluşmuş. Bir tanesine Çamburnu tershane girişinde olan diğeri ise bu imara açılan kumsal alan.  Yöre halkının denize girdiği, denizle buluştuğu bu alanda dolgu imar çalışması yapılmak isteniyor.

Takriben 4-5 bin metrekarelik alana tahkimatlarla, dolgu yapılarak balık yumurtalarının kuluçka merkezi için kapalı betonarme bir tesis inşa edilecek. Trabzon Büyükşehir Belediyesi de bu duruma sessiz kalmasını anlayışlı olmak muhtemel değil” dedi.

“İTİRAZDA BULUNACAĞIZ, HUKUK YOLUNA GİDECEĞİZ”

Yöre halkının denizle buluştuğu doğal kumsalın yok edilmesine göz yummayacaklarını söyleyen Neşeli,

“Sürmene, Akçaabat gibi yerler için su ürünleri ve balıkçılık önemli bir sektör, su ürünleri tesisleri kıyıda yapılması gibi teknik koşulları olabilir. Biz, yapılmasın demiyoruz. Bir sürü doldurulmuş sahil varken, alternatif bölge araştırılmadan bu kumsala böyle bir tesis koymanın içten olmadığını söylüyoruz.

Hem kıyı kanunu açısından, keza ekolojik alan korunması açısından hem de insanları fiili olarak kullanımında olması sebebiyle içten bir karar yok. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ’na resmi bir itirazda bulunacağız. İtiraz kabul edilmez ise hukuk yoluna gideceğiz. Bunu süreç kesin edecek” şeklinde konuştu.

Çevreci Sanatkâr Gökçe Erhan

GÖZYAŞLARINA BOĞULDU

Çamburnu Doğa Kültür Sanat Derneği üyelerinden Çevreci Artist Gökçe Erhan da,  tesisin yapılacağı kumsalda bir video çekerek tepkisini dile getirdi.

koskocoman üzüntü içinde olduğunu açıklayan Erhan,  konuşurken gözyaşlarına boğuldu. Alan halkını sahile sahip çıkmaya misafir etme eden Erhan, Çamburnu açıklarına yapılmak istenilen balık çiftliklerine de karşı çıkmıştı.

Bir doğal kumsal daha yok olacak, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Bir doğal kumsal daha yok olacak haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum