Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara:  2 doz BioNTech olanlara, 'hatırlatma dozu olarak' Turkovac'ın etkisi araştırılacak

Bilim Kurulu üyesi Prof.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara:  2 doz BioNTech olanlara, 'hatırlatma dozu olarak' Turkovac'ın etkisi araştırılacak
Editör: 15Haber
12 Kasım 2021 - 01:32
Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara:  2 doz BioNTech olanlara, 'hatırlatma dozu olarak' Turkovac'ın etkisi araştırılacak,

Sağlık Bakanlığı bünyesindeki Türkiye Afiyet Enstitüleri Başkanlığı'na (TÜSEB) emrindeki Aşı Enstitüsü Başkanlığı'na getirilen Afiyet Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, enstitünün ilk önce Türkiye'nin ihtiyacı almak üzere çevre ülkelere de ihraç edilebilecek düzeyde aşı geliştirilmesi ve üretilmesine karşın, yerli imkanlarla çalışacak bir kurum olacağını belirtti. Prof. Dr. Kara, Turkovac aşısında da çok yakın bir zamanda iki doz BioNTech aşısı olan vatandaşlarda, "hatırlatma dozu olarak Turkovac'ın etkisinin araştırılacağı yeni bir safha çalışması başlatılacağını, bunun için de 300 ila 400 gönüllüye ulaşmayı hedeflediklerini söyledi. Prof. Dr. Kara, Turkovac'ın, çocuklar için de evre çalışmalarının planlandığını belirtti. Prof. Dr. Kara, yerli Aşı Enstitüsünde dünyada hemen şimdi geliştirilmemiş Kırım Kongo aşısı gibi yeni aşıların geliştirilmesi üstüne de çalışılacağını açıklama etti.

"HEDEFLERİMİZDEN BİRİ DÜNYADA OLMAYAN YENİ AŞILARIN GELİŞTİRİLMESİ"

Prof. Dr. Kara, Aşı Enstitüsü'nün hedeflerini özetleyerek "Türkiye Afiyet Enstitüleri Başkanlığı'nın alt birimlerinden bir tanesine de Aşı Enstitüsü. Türkiye'deki özellikle bulaşıcı hastalıkların nasıl bulaştıkları, bu hastalıkların yükü, ülkemizin ihtiyacı, bu ihtiyaçların neler olabileceğinin belirlenmesi (ayrıca şayet hastalıkların öldürücülüğü yönünden, hem de hastalığın yaygınlığı ve toplum üzerindeki etkileri yönünden) ve ona karşın şayet dünyada geliştirilmemiş yeni aşıların geliştirilmesi de amaçlanıyor. Örneğin Kırım Kongo aşısı gibi. Veya dünyada geliştirilmiş ama ülkemizde üretilmesi veya daha gelişmiş bir aşı olarak üretilmesi de amaçlarımızdan bir tanesine. Aşı Enstitüsü olarak Türkiye'nin aşı ihtiyacının hem belirlenmesi hem de bunun olası olduğu dek yerli imkanlarla gerçekleştirilmesi, yabancı ülkelerdeki aşı üreticileri ile de ortaklıklar ve birlikteliklerin yönlendirilmesi, çevremize ve çevre ülkelere karşın olarak da aşı ihtiyacının en uygun bir şekilde karşılanması da hedeflerimiz aralarında yer alıyor" dedi.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara: 2 doz BioNTech olanlara, 'hatırlatma dozu olarak' Turkovac'ın etkisi araştırılacakSıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara.

İKİ DOZ BIONTECH OLANLARA ÜÇÜNCÜ DOZ TURKOVAC ÇALIŞMASI BAŞLAYACAK

Türkiye'nin birincil yerli Kovid aşısı olarak piyasaya çıkmak üzere olan Turkovac aşısı ile ilgili çalışmalarda gelinen son noktayı da anlatan Prof. Dr. Kara, şu kayda değer bilgileri verdi: "Faz 3 çalışmalarının 1'nci ve 2'nci basamakları tamamlandı. Bitme noktasında diyebilirim. Bu şu kavrama geliyor yakın dönemde ülkemizde kullanılabilir bir aşı haline gelecek. hemen Turkovac ile ilgili iki aşı çalışmamız yoğun olarak devam ediyor. Biri daha evvel hiç aşı olmamış şahısların birincil defa Turkovac ile aşılanması. bundan başka inaktif aşı olarak Sinovac aşısı ile 2 dozunu olmuş kişilere, aradan geçen vakit 3 aydan fazla ise hatırlatma dozu olarak Turkovac'ın uygulandığı ve buna alt aşı yanıtının değerlendirildiği diğer çalışmamız yürüyor. Bu çalışmada gönüllü sayımız 1500'ün üstünde acilen. Ama planımız, 3 bin ila 4 bin gibi bir gönüllü sayısına gelmek. Yakın bir dönemde ise iki doz BioNTech aşısı olan kişilere 6 aydan daha sonra yapılacak hatırlatma dozu olarak Turkovac'ı uygulayacağımız bir çalışma başlatılacak. O alıştırma da hemen ahlak komiteden izin alma aşamasında. Bu hafta ya da önümüzdeki hafta içerisinde çıkması bekleniyor iznin. Buradaki gönüllü sayımızın 300 ila 400 civarında olmasını planlıyoruz. Çünkü bu çalışmada direkt laboratuvardaki sonuçlara göre değerlendirme yapılacak. O nedenle sayının birazcık daha az olması uygun. Gaye bu aşımızı öncelikle TÜSEB olarak Türkiye'deki üreticiler ya da aşı geliştiricilerle ilk önce ülkemizin ihtiyacına yönelik sunmak elbette ama sonuç olarak tüm dünyaya da sunulmasını hedefliyoruz."

"TURKOVAC İÇİN ÇOCUK ÇALIŞMALARI DA PLANLANIYOR"

Turkovac aşısının çocuklardaki çalışmasının da planlandığını sözlerine ekleyen Prof. Dr. Kara, " Neticede dünya genelinde 12 yaş üzerindeki çocuklarda aşı uygulamaları var. Amerika Birleşmiş Devletleri 6-11 yaş arasındaki çocuklarda da aşı uygulamasını getirdi. Bizim bir aşımızın da her şeyi ile bütün olabilmesi için, çocuk çalışmalarının ve çocuklardaki etkinliğine yönelik verilerinin olması gerekiyor. O yönden planlamalar yapılmaya başlandı. Yakın bir dönem içerisinde Turkovac'ın çocuk çalışmaları da gündeme gelecek. Bunun için de gönüllülerimizden, vatandaşlarımızdan destek isteyeceğiz" dedi.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara: 2 doz BioNTech olanlara, 'hatırlatma dozu olarak' Turkovac'ın etkisi araştırılacak

AŞI ÇALIŞMALARI DSÖ, FDA YA DA EMA ONAYLARI İÇİN DE FAZLA TİTİZ YÜRÜTÜLÜYOR

Türkiye'de yeni bir aşının aşı geliştirilme ve uygulanma kurallarının dünya standartlarının da üzerinde çok net ve çok sıkı bir şekilde yürütüldüğüne dikkat çekici eden Prof. Dr. Kara, "Türkiye'de bir aşının uygulanabilir olması için dünya ortalamalarının da üzerinde olması gerekiyor. Bu Turkovac için de, Turkovac'tan daha sonra Türkiye'de geliştirilecek öteki tüm aşılar için de geçerli. Olur Ya bunlar koronavirüs aşısı olacak, belki grip aşısı, şayet kuduz aşısı veya bir diğer aşı. Bu da aşılarımızın dünyada da kullanılabilir bir şekilde ortaya çıkacağı anlamına geliyor. Aşı çalışmaları ve sayılarımızın planları da bu yönde yapılıyor. Biz, kendi vatandaşımıza aşıyı sunmadan önce de dünya otoritelerinin istediği şartların fazla üzerinde koşullarda bunu yapıyoruz. kendi ülke kurallarımız zaten çok sıkı. Toplumumuzun, bu çalışmalara yardım vermesi bu yüzden fazla kayda değer. Çünkü bizim gönüllü çalışmalarında yeterli sayılara ulaşmamız gerekiyor bu verileri dünyaya sunabilmek için. Şu lahza bir çalışmamızda 1000-1500 birey ile bunu gösterdik ama ne eyvah fakat tatmin edici değil. Bu rakamın 3 bin, 4 bin, 5 bin civarında olması gerekiyor. Böylece Dünya Afiyet Örgütü, FDA ya da Avrupa İlaç Ajansı EMA onaylarını da alabilelim.

"TÜRKİYE VERİLERİ DÜNYADA DA KABUL GÖRDÜ"

Sinovac aşısının DSÖ onayının daha fazla Türkiye'de yürütülen aşama çalışmaları tamamen alınabildiğine de işaret eden Prof. Dr. Kara, sözlerini şöyle sürdürdü: "DSÖ dilekçe onayını verdi fakat EMA firmadan birkaç belge daha istedi. Fakat firma bu konuda ola ki çok istekli davranmadı. Açıkçası Türkiye'den giden verilerle DSÖ bu aşı için onay verdi. Çünkü Türkiye'deki klinik araştırmayı gerçekleştiren ekiplerimiz, hocalarımız, gerçekte çok özenli davrandılar. O veriler zaten DSÖ kadar uygun ve yeterli görüldü. Benzer şekilde derhal bizim Turkovac aşı çalışmalarını yapan ve bundan sonraki gelecek aşıların da araştırma ve çalışmalarını yürüten hocalarımız da çok kıymetli ve verilerine dünyanın güvendiği isimler. O nedenle halkımızdan bizim ricamız, lütfen aşı çalışmalarımıza gönüllü olarak yardım versinler. Gönüllü olarak keza Turkovac hem de bundan sonraki diğer aşı çalışmaları için hemen gönüllü olsunlar."

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara:  2 doz BioNTech olanlara, 'hatırlatma dozu olarak' Turkovac'ın etkisi araştırılacak, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum