Beykoz 'da mahalle halkından kentsel dönüşüm tepkisi

Beykoz ’da mahalle halkından kentsel dönüşüm tepkisi, Gündem Haberleri.

Beykoz 'da mahalle halkından kentsel dönüşüm tepkisi
Editör: 15Haber
22 Haziran 2022 - 19:33
Beykoz ’da mahalle halkından kentsel dönüşüm tepkisi, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Beykoz Belediyesi ’nin birlikte yürüttüğü Beykoz Tokatköy Mahallesi ’nde kentsel mutasyon projesinde Beyoğlu Fetihtepe Mahallesi ’ndekine benzer bir işlem yaşanıyor.

Tokatköy Mahallesi 487 ada 3 parselde yapmak istenen şehirsel mutasyon projesine imza atmayan 300 ’e yakın vatandaş cebren tahliyeye karşı nöbet eylemi başlatmış belediye yetkililerine ‘şehirsel dönüşüme karşısında değiliz, uzlaşalım ’ çağrısı yapmıştı.

Vatandaşların, terhis işlemine aleyhinde mahkemeye yaptıkları başvuruda yürütmeyi durdurma kararı da çıkmıştı. Ancak vatandaşların nöbet tuttuğu mahallede sabahleyin saatlerinde tahliye için işlemler başladı. Evlerin elektrikleri kesildi. Mahallede güvenlik güçleri güvenlik önlemi aldı. CHP Milletvekili Mahmut Tanal da mahalle halkına yardım verdi.

“HARAM ZIKKIM OLSUN”

Belediye yetkililerine tepki belirten bir yurttaş “Çoluk çocuğu evde bıraktık belediyenin önünde darbe var diye nöbet tuttuk. Yüzünüze gözünüze dizinize dursun. İki çocuğumu evde bıraktım çıktım sizi sallandırmasınlar diye. Haram zıkkım olsun, kursağınızda kalsın. Belediye başkanı ‘ağız kokularını çekemem ’ demiş. Paşa paşa gelecek, dinleyecek. Oy verdim adam istiyorum karşımda çoluk çocuk değil. Çağırın konuşalım. Mahkemeye verdik, araştırmacı raporu çıkarttık. Niye açıldı bu duruşma, niye hukuk fakültesinde okuyor ırk” diye karşı çıktı.

 SEMT HAKLININ TALEPLERİ

Projeye imza atmayan semt sakinlerinin talepleri özetle şöyle:

* “İmzalatılmak istenen muvafakatnamenin noter huzurunda bakanlık ya da idare kadar yetkilendirilmiş yetkili ile imzalanması. Muvafaktanamenin tek taraflı açıklama olması nedeniyle ortak yargı ve sorumlulukların belirlendiği hukuki kontrat imzalanması.

* Tapulu-tapusuz ayrımından kaynaklı mağduriyetlerin yaşanmaması için ilgili yasaların öngördüğü kurallar çerçevesinde adalet sahipliği kazanmış olanlara tapuların verilmesi. Konut yenileme bedeli adı aşağı talep edilen ücretlerin söz ile yok yazı ile netleştirilmesi ve bu ücretlerden yıllık TEFE-TÜFE faizinin kaldırılması.”

Beykoz ’da mahalle halkından kentsel dönüşüm tepkisi, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Beykoz ’da mahalle halkından kentsel dönüşüm tepkisi haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum