Beşinci kez göreve iade edildi

Beşinci kez göreve iade edildi, Gündem Haberleri.

Beşinci kez göreve iade edildi
Editör: 15Haber
21 Haziran 2022 - 17:59
Beşinci kez göreve iade edildi, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Türkiye ’nin en nitelikli ve köklü eğitim kurumlarından İzmir Atatürk Lisesi ’nin müdür yardımcısı Bora Cangüloğlu 4 Ekim 2021 tarihinde idare görevinden alınmıştı.

Yirmi takvim öğretmen olan 43 yaşındaki Cangüloğlu ’nun, Atatürk Lisesi ’ndeki sınıfların Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) organizasyonlarının tahsisine müsade vermediği için görevden alındığı bahis edilmişti.

Cangüloğlu ’nun üyesi olduğu Eğitim – Sen ’in ortaya koyduğu bu iddia karşısında Milli Eğitim Bakanlığı sessiz kalmıştı. Haksızlığa uğradığını savunan Cangüloğlu ise görevine iade edilmesi talebiyle yargıya başvurmuştu.

YARGI, BAKANLIĞI HAKSIZ BULDU

Cangüloğlu dokuz ay süren son hukuk mücadelesini de kazandı. Davanın görüldüğü İzmir 2. İdare Mahkemesi, “Lüzum halk yararı ve hizmet gerekleri yönünden akla yatkın ve haklı görülebilecek nesnel – genel nitelikte nedenlerle, gerekse de davacıya özgü subjektif (Başarısızlık, disiplin, branş yetersizliği vs.) nitelikte hukuken itibar edilebilir maddesel nedenlerin ortaya konulamadığı anlaşılmakta, dava konusu işlemde hukuka ve mevzuata uyarlık bulunmamıştır” hükmüne vardı.

Mahkeme, Bora Cangüloğlu ’nun müdür yardımcılığı görevine iade edilmesine karar verdi. AKP iktidarı boyunca beş kez vazifeden alınan Cangüloğlu, daha öncekilerde olduğu gibi beşinci kere hukuk mücadelesini kazanmış oldu.

“SESSİZ KALANLAR KAYBETMEYE MAHKUMDUR”

Eğitim – Sen İzmir 1 No ’lu Şubesi kararın arkasından izah etme yaptı. Süreç baştan başa Cangüloğlu ’nu savunan sendika yönetimi, “Bizler biliyoruz ama, adalet için, hak için, insanca yaşamak için direnenler en sonunda kazanırlar. Oysa adaletsizliğin, haksızlığın temsilcileri, uygulayıcıları ve bunlara sessiz kalanlar kaybetmeye mahkumdurlar” açıklamasında bulundu.

“DESPOTİK YANDAŞLARDAN HESAP SORACAĞIZ”

İktidar yandaşı despotik yöneticilerden hukuksuz uygulamaları sebebiyle hesap soracaklarını vurgulayan sendika yönetimi açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Tarikatler, cemaatler, dini yapı ve oluşumlar ve vakıflar ve elbette yandaş – candaş sendikalar marifetiyle teslim alınan Ulusal Eğitim Bakanlığı ’nın keyfi yönetimsel uygulamalarıyla Bora Cangüloğlu ’nun bitmiş görevden alınması sebebiyle açtığımız dava olumlu sonuçlandı.

Buradan ilan ediyoruz ki, arkadaşımızın göreve başlangıç gününü adaletsizlik ve hukuksuzluklara karşı, keyfi uygulamalara aleyhinde vereceğimiz mücadelede yeni bir evre olarak değerlendireceğiz.

Yandaşlığın verdiği şımarıklıkla keyfi kararlara imza atan, çalışanlarına mobbing uygulayan despotik yandaş yöneticiler için artık sorumsuzluk – cezasızlık döneminin sonunu getirmeye kararlıyız.

Eğitim alanında yaşanan liyakatsiz – yandaş atamalarına, yolsuzluklara, anti demokratik baskılara ve eğitimi teslim almaya çalışan dini yapı, grup, oluşum ve vakıflara karşısında mücadelemizi daha etkin sürdüreceğimizi ve hukuk önünde hesap soracağımızı ilan ediyoruz.”

Beşinci kez göreve iade edildi, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Beşinci kez göreve iade edildi haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum