BES'te yeni dönem! Meclis'te kabul edildi

BES'te yeni dönem! Meclis'te kabul edildi, TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş başkanlığında toplandı.

BES'te yeni dönem! Meclis'te kabul edildi
Editör: 15Haber
12 Ocak 2022 - 23:55
BES'te yeni dönem! Meclis'te kabul edildi,

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş başkanlığında toplandı. Genel Komite ’da, Kişisel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ’nin görüşmelerine devam edildi. Yapılan görüşmelerde teklifin birincil bölümünde yer alan maddeler kabul edildi.

“HACİZ KONULAMAYACAK”

Buna göre; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kanunu ’nda yapılan değişiklikle banka nezdinde yer alan tanıdık olmayan ülke merkez bankalarına ait para, alacak, mülk, yargı ve varlıklar haczedilmeyecek. Üzerlerine ihtiyati tedbir veya ihtiyati haciz konulamayacak.

İdari Suçlama Usulü Kanunu ’nda yapılan değişiklikle ücret kanunları uyarınca, iadesi talep edilen vergilere ilişkin olarak açılan davalarda, dava konusu tutarın yüzde 50 ’si oranında teminat alınmadan yürütmenin durdurulması kararı verilemeyecek.

DEVLET KATKISI YÜZDE 30 ’A YÜKSELTİLECEK

Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ’nda yapılan değişiklikle, BES ’te belirli bir süre bulunmuş katılımcılara, kısmen ödeme alma imkanı sağlanacak. Halihazırda yüzde 25 olarak kesin olan devlet katkısı oranı yüzde 30 ’a yükseltilecek.

İşveren tarafından ödenenler hariç Türk vatandaşı katılımcılar ile Türk Vatandaşlığı Kanunu ’nun ilgili maddesi kapsamındaki katılımcılar adına kişisel emeklilik hesabına ödenen katkı paylarının yüzde 30 ’una karşılık gelen miktar, şirketler tarafından Emeklilik Gözetim Merkezi ’ne iletilen bilgiler başlıca alınarak devlet katkısı olarak Emeklilik Gözetim Merkezince hesaplanacak.

Cumhurbaşkanı, tanıdık olmayan para cinsinden yapılan katkı payı ödemeleri için bu oranı yüzde 10 ’a değin indirmeye yetkili olacak. 45 yaş üstü katılımcılar da istek etmeleri halinde otomatik katılım sistemine dahil edilebilecek. BES ’e ödenen katkı paylarına yönelik yapılan düzenleme, sistemde bulunan katılımcılara da uygulanacak.

Kanun teklifinin kalan kısmı, yarın toplanacak TBMM Genel Kurulu ’nda görüşülecek. DHA

BES'te yeni dönem! Meclis'te kabul edildi, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum