Belediyenin 22.5 milyon doları kayıp

Belediyenin 22.5 milyon doları kayıp, Belediye Başkanı Tanju Özcan, meclis toplantısında yaptığı konuşmasında belediyeye AKP ’li Alaaddin Yılmaz döneminde 22.5 milyon dolar hibe kredi verildiğini dile getirdi. Başkan Özcan, yaptıkları araştırmada hibe kredinin nereye kullanıl.

Belediyenin 22.5 milyon doları kayıp
Editör: 15Haber
10 Ocak 2022 - 14:09
Belediyenin 22.5 milyon doları kayıp,

Belediye Başkanı Tanju Özcan, meclis toplantısında yaptığı konuşmasında belediyeye AKP ’li Alaaddin Yılmaz döneminde 22.5 milyon dolar hibe kredi verildiğini dile getirdi.

Başkan Özcan, yaptıkları araştırmada hibe kredinin nereye kullanıldığını bulmadıklarını ileri sürerek “ Ben bulamıyorum. 22,5 milyon dolarla ne yapıldı? Hangi işler yapıldı o para ile? Geçmiş kayıtlara da ulaşamıyorum. Kayıtlar yandı. Acaba benim ulaşmaya çalıştığım arşiv orada mıydı?” dedi.

“PARA NE OLDU?”

Başkan Özcan, hibe kredinin eski belediye başkanı Yüksel Ceylan döneminde Körfez İşbirliği zarfında alındığını ama Alaaddin Yılmaz döneminde kullanıldığını vurguladı. 22,5 milyon dolar hibe kredinin nereye harcandığını bulamadıklarını kaydeden Özcan, “Yüksel Ceylan döneminde deprem sonrasında 22,5 milyon dolarlık bir hibe kredi Körfez İşbirliği zarfında verilmişti. 22,5 milyon doları elde etmek Alaaddin beye nasip oldu.

22,5 milyon dolarla ne yapıldı? Pak su temizleme yapılmış. ‘Kur öncesinde yaptırsak kaça yaptırırız ’ dedik biz. 60, 70 milyon Lira tutuyordu. İsale hattı nasıl yapılmış? İki sefer kredi kullanılmış. Peki kirli su artıma nasıl üretilmiş? Oda kredi ile yapılmış.

22,5 milyon dolar bu günkü kurla 300 milyon liraya yakın para yapıyor. O para nere gitti? Geri kalanı nere gitti? Bana bunun biri izahını yapısın. Ben bulamıyorum. Bu konuyu biz savcılığa taşıyacağız bakalım altından ne çıkacak. Yani 22,5 milyon doların hadi 5 milyon doları ile temiz su temizleme yapıldı. Gerisi nerde? “ diye konuştu.

SIĞINMACILARLA İLGİLİ YENİ KARARLAR ALINACAK

Bolu ’da yaşayan sığınmacıların su ücretlerinin dolar üzerinden tarifelendirilmesi ve düğün ücretlerinin 100 bin TL olmasını içeren karara Bölge İdare Mahkemesi göre yürütmeyi askıya alma kararının verilmesinin arkasında Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, sığınmacılarla ilgili yeni tedbirler almaya hazırlanıyor.

Mahkemenin yürütmeyi durdurma kararının ardından aralıksız düşündüğünü ve yeni kararlar alacağını gösteren Özcan, “Sığınmacılarla ilgili duruşma kararının ardındaki kara kara düşünüyorum. Geçici sığınmacılar Bolu ’yu terk ediyordu. ‘Bu misafirlik pozitif uzadı ’ derken benim amacım bir mesaj vermekti. Fakat mahkeme yürütmeyi erteleme kararı verdi.
Içten bir karar mı, kendimce yok. Fakat ben hukukçu olduğum için bu karara uyarlamak zorundayım. 30 gün içerisinde bu yürütmeyi durdurma kararına adapte etmek zorunda olduğumuz için, bir sonraki meclis toplantısında vakit geçeceği için biz kararı anında uyguladık. Fakat içime o kadar sinmedi.

Sığınmacılarla ilgili değişik planlarım var. Onlar Türkiye ’den ayrılsınlar diye ilave tedbirler ve ilave kararlar alacağım. Önümüzdeki günlerde bunu kamuoyu ile paylaşacağım” dedi.

Belediyenin 22.5 milyon doları kayıp, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum