Başkan Altay: "Lavanta üretiminin artması için desteğimiz devam ediyor"

Konya Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle, Güneysinder'in kurak alanlarından yararlanmak amacıyla kuru ekim yöntemiyle ekilen lavantalar hasat edildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Güneysinder'e şu ana kadar 1,2 milyon metrekarelik alanda 1,8 milyon lavanta fidesi tedarik ettiklerini, lavanta damıtma merkezini devreye aldıklarını ve lavanta için üreticilere her türlü desteği vermeye devam ettiklerini söyledi. lavanta üretiminin artması ve şehir genelinde tarımsal gelişme.

Başkan Altay: "Lavanta üretiminin artması için desteğimiz devam ediyor"
Editör: 15Haber
06 Ağustos 2022 - 15:08
Başkan Altay: “Lavanta üretiminin artması için desteğimiz devam ediyor”, Anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre: Konya Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle, Güneysinder'in kurak alanlarından yararlanmak amacıyla kuru ekim yöntemiyle ekilen lavantalar hasat edildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Güneysinder'e şu ana kadar 1.2 milyon metrekarelik alanda 1.8 milyon lavanta fidesi tedarik ettiğini, lavanta damıtma merkezini devreye aldığını ve üreticilere her türlü desteği vermeye devam ettiğini söyledi. lavanta üretiminin artması ve şehir genelinde tarımsal gelişme.
Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından alternatif ürün olarak ekilen lavantanın da alternatif ürün olarak hasadı gerçekleştirildi. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın gelirlerini artırmak için tarımsal destekleri artırmaya devam ettiğini belirterek, "Kırsal alanda desteklerimizi planlarken yüksek oranı göz önünde bulundurarak planlıyoruz. birim alandan elde edilen gelir, bakım kolaylığı, düşük işçilik maliyetleri ve sulanamayan kurak alanların kullanımındaki başarı arka planı, çiftçilerimize 1,2 milyon metrekare alanda 1,8 milyon lavanta fidanı sağladık. Güneysinder kurak alanlarında alternatif tarım ürünü olarak %85 İlçe belediyemiz ile birlikte yürüttüğümüz proje başlangıcından itibaren teknik ekiplerimiz ekim, bakım ve hasat konularında çiftçilerimize destek olmaya devam etti.
KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı'nın desteğiyle Güneysinder'de lavanta damıtma tesisi kurduklarını kaydeden Başkan Uğur İbrahim Altay, lavantanın en önemli ekonomik değerini oluşturan lavanta yağının damıtma tesisinde çıkarıldığını söyledi. Lavanta fidelerinin yanı sıra bir fide dikim makinesini de destekleyerek çiftçilerin üretim ve ekili alanları artırmalarına yardımcı olduklarını kaydeden Başkan Altay, Güneysinir ilçesine lavanta hasat makinesi."
Uğur İbrahim Altay, tüm dünyada çok değerli olan lavanta balına damga vurmak ve yetiştiricilere ek gelir getirmek amacıyla Güneysinir'de lavanta fidesi teslim alan yetiştiricilere de 5 kovan sağladıklarına dikkati çekerek, Kurak alanlarda lavanta üretimini artırmak ve şehir genelinde tarımsal kalkınma için yetiştiricilere çeşit çeşit ürünler sunuldu. Destek vermeye devam edeceklerini söyledi.
Başkan Altay: “Lavanta üretiminin artması için desteğimiz devam ediyor”
Başkan Altay: “Lavanta üretiminin artması için desteğimiz devam ediyor”
Başkan Altay: “Lavanta üretiminin artması için desteğimiz devam ediyor”

Detaylı bir şekilde, Başkan Altay: “Lavanta üretiminin artması için desteğimiz devam ediyor” başlıklı haberin detayları ve bilgisi verildi. Benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum