Basının sorunlarının araştırılması önergesi AKP-MHP oylarıyla reddedildi

Basının sorunlarının araştırılması önergesi AKP-MHP oylarıyla reddedildi, Gündem Haberleri.

Basının sorunlarının araştırılması önergesi AKP-MHP oylarıyla reddedildi
Editör: 15Haber
22 Haziran 2022 - 21:39
Basının sorunlarının araştırılması önergesi AKP-MHP oylarıyla reddedildi, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Basın mensuplarının yaşadıkları sorunlarının araştırılması önergesi AKP-MHP oylarıyla reddedildi. CHP ’nin gazeteci kökenli ismi İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, “Gazeteci devletin gözünde illa ve illa dövülmesi gereken kişidir. Dövdüğünüz şey onun temsilcilik ettiği değerler. Türkiye o değerlerden yoksunlaşırsa çöl olur, o çöl en önce bizi yutar” dedi. Özkan, şunları söyledi:

*Bugün patronlar kazanıyor ama gazeteciler kazanmıyor. Bir başka sorun da bağımsızlık eksikliği, örgütlenme eksikliğidir. 3 ’üncü sorun, gazetecilerin bir meslek yasası oluşmadığı için görevleri ve bu görevle ilgili tanımlamalarda ortada yer alan boşluklardır.

*Gazeteci taraftır. Gazeteci savaşa karşısında taraftır, hırsızlığa, mafyaya karşısında taraftır, ekonomik talana aleyhinde taraftır, gazeteci propagandaya karşı taraftır. Terörün karşısındadır, mağdurun yanındadır.

“O ÇÖL ÖNCE SİZİ YUTAR”

*Gazeteci devletin gözünde illa ve illa dövülmesi gereken kişidir. Bugün, işte, bu ‘sansür yasası ’ diye nitelendirdiğimiz yasanın içinde hazırlayan arkadaşlarımla birlikte de gördüğümüz öyle çok dövülme maddesi yer alıyor.

*Gazeteciyi dayak atmak, ona sövmek ya da onu bir şeyle yaftalamak yerine gelin, onun hepimiz adına, özgürce, bizim düşüncelerimizi açıklama etmesine olanak sağlayalım çünkü dövdüğünüz şey gazeteci değil sahiden.

*Dövdüğünüz şey onun temsilcilik ettiği değerler. Türkiye o değerlerden yoksunlaşırsa çöl olur, o çöl en önce bizi yutar. Niye burada söylüyorum? Çünkü bu bina taştan, ahşaptan, koltuk derisinden ibaret bir şey değildir.

“BU UTANCIN SORUMLUSU…”

İYİ Parti Mersin Milletvekili Behiç Çelik, Hudut Tanımayan Gazeteciler örgütünün hazırladığı 2022 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksine kadar Türkiye ’nin 180 ülke içerisinde 149 ’uncu sırada yer aldığını hatırlatarak, “Hür düşünceye, açıklama özgürlüğüne, basın özgürlüğüne, bilgi edinme hakkına göz tarafından göre kasteden AKP iktidarı bu utancın da yegâne sorumlusudur. Zorbalıkla, usulsüzlükle, şaibe ve skandallarla tarihe geçen bu iktidarın, basınla sürdürdüğü kötü ilişkileri de Türk siyasal yaşamında bir utanç vesikası olarak hatırlanacaktır” dedi.

ERTELENDİ

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç da, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ‘sansür düzenlemesinin ’ ertelendiğini duyurdu: “Basın Kanun teklifinin TBMM Genel Komite görüşmeleri; girişimlerimiz sonucu, üzerinde parti gruplarının daha fazla münazara edilebilmesi için bu hafta ertelenmiştir.” dedi.

AKP İstanbul Milletvekili Tülay Kaynarca ise “Yarın (Perşembe) itibariyle Basın Kanunu ile ilgili teklifi görüşmeye başlayacağız” ifadesini kullandı.

Basının sorunlarının araştırılması önergesi AKP-MHP oylarıyla reddedildi, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Basının sorunlarının araştırılması önergesi AKP-MHP oylarıyla reddedildi haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum