Basın meslek örgütleri tek ses: #SansürYasasınaHayır 

Basın meslek örgütleri tek ses: #SansürYasasınaHayır , Gündem Haberleri.

Basın meslek örgütleri tek ses: #SansürYasasınaHayır 
Editör: 15Haber
21 Haziran 2022 - 16:46
Basın meslek örgütleri tek ses: #SansürYasasınaHayır , Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Basın meslek örgütleri, TBMM Komisyonu ’ndan geçen sosyal ağ yasa tasarısıyla ilgili Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ’nde bir yorumlama yaptı.

İlk konuşmayı yapan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, “İktidarın polifonik bir toplum yaratmak istemediği açık. Bütün tersine tek sesli, tek düşünceyi içeren bir topluma dönüştürmek konusunda çalışmaları var.

Son sosyal medya tasarısı da bunlardan bir tanesine. Türkiye ’de sansür, oto sansür yetmezmiş gibi, tehditler, iktidarın baskıları, zulmü yetmezmiş gibi diğer taraftan sosyal medyadaki insanlara kapıları kapatmak istiyorlar.

Korkmasalar böyle bir şey yapmazlar. Korkuyorlar. Vicdanının sesini değil reislerinin sesini dinleyen bir iktidar grubu var. Ne gelirse hiç düşünmeden, vicdanları bile sızlamadan el kaldırıyorlar” dedi.

TÜRKİYE TARİHİNİN EN BÜYÜK SANSÜR YASASI

Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Gökhan Durmuş da şunları söyledi:

“Türkiye ’de medya sektörü üç haftadır bu kanun tasarısını konuşuyor. Neden çıkmasını istemiyoruz; bu kanun teklifi gazetecilere sorulmadan hazırlandı, bürokratlar, hukukçular kadar. Bu kanun tasarısının içinde gazeteciler yok, gazetecilerin menfaati değil.

Bütün tersi, Türkiye tarihinin olur ya de en büyük sansür yasası. Çünkü sadece gazetecilik faaliyetini yok sosyal ağ ağlarını da susturmaya çalışan bir kanun düzenlemesi. Basın iş örgütleri olarak yalan haberi savunmuyoruz, dezenformasyona karşısında çaba edilmeli bu konuda çalışma yapan bürokratlar yok basın meslek örgütleridir.”

HUKUKİ BİR METİN DEĞİL, MUĞLAK İFADELER VAR

Basın Konseyi Genel Sekreteri Mustafa Eşmen,

“Bütün meslek örgütleri bütün bir dayanışma içinde. İş olsun diye daha sonra 2-3 gün önce davet ediliyoruz. Bütün örgütler raporlar sunuyor fakat hiçbiri kabul edilmiyor. Iş örgütlerinin hiçbirinin görüşüne danışılmadan geçirilmek isteniyor.

Hukuki bir metin yok, belirsiz ifadeler var” derken Türkiye Yazarlar Sendikası Genel Başkanı Adnan Özyalçıner, “Sansür ve otosansür yoluyla haksızlıklar, yolsuzluklar, adaletsizlikler konuşulmasın diye toplumsal muhalefet temelden susturulmak isteniyor.

Dezenformasyon, yalan habere hepimiz karşıyız muhakkak ama hangi haber yalan? Dürüst ya da kışkırtıcı olacağına kim karar verecek? Bu karar iktidardan gelecek. Düzeni yerenler yalan haber yapanlar, şakşakçılarsa doğru haber üretenler olacaklar” diye konuştu.

İTİRAZIMIZI BAŞLANGIÇ OLARAK GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURMAK MÜMKÜN

Öteki iş örgütü temsilcileri ise şöyle konuştu:

Disk Basın-İş Genel Sekreteri Özge Yurttaş: Görünen o ancak Türkiye bir sonraki genel seçime kadar öncelikle medya edinmek üzere açıklama özgürlüğü alanının artan bir şekilde daraltıldığı, gazetecilerin hedef haline geldiği yeni bir döneme içten gidiyoruz.

Bugün bu itirazımızı doğrusu bir açılış olarak düşünmek, bundan sonrasında da yeni saldırı dalgaları aleyhinde, birlikte, kimseyi geride bırakmadan çaba etmenin daha önemli geldiğini bildirmek mümkün. Bu bir son olarak görülmesin, bir mücadelenin başlangıcı olarak da görülsün.

PEN Yazarlar Derneği 2. Başkanı Halil İbrahim Özcan: Biz aralıksız basının susturulmaya çalışarak bir yere varılmayacağını dile getirmemize karşın iktidar bunu dinlemedi ve saldırılarını sürdürüyor.

İktidar yeniden hedefine, hafıza ve açıklama özgürlüğünü koymuştur. Daha fazla sansür ve sansürün fütursuz ışık halkası geleceğini göstermektedir.

Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk: Sansürle mücadele yüz yıllara dayanıyor. Yasalarla birlikte her iktidar döneminde ifade özgürlüğüyle ilgili çoğu olumsuz vakayla aleyhinde karşıya kaldık.

Cahilin ferasetine dayalı CİMER şikayetine dayanarak çoğu dava, yargılamalar oluyor. Kitaplar yasaklanıyor, yazarlar yargılanıyor. Korku suçlarıyla ilgili bir tane açılmış dava görmezken, bu düzenlemeyle sansürün arttırılacağı kaygılarımız var.

Basın örgütleri yarın saat 14.00 ’te de meclis kapısında bir yorumlama yapacaklar.

Basın meslek örgütleri tek ses: #SansürYasasınaHayır , başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Basın meslek örgütleri tek ses: #SansürYasasınaHayır  haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum