Başımıza şimdi de bu çıktı! Türkiye'deki tek aktif volkan hareketlendi

Başımıza şimdi de bu çıktı! Türkiye'deki tek aktif volkan hareketlendi, Ülkemizin en önemli dağları aralarında bulunan ve Erciyes Dağı'ndan sonraki 2.

Başımıza şimdi de bu çıktı! Türkiye'deki tek aktif volkan hareketlendi
Editör: 15Haber
19 Kasım 2021 - 08:21
Başımıza şimdi de bu çıktı! Türkiye'deki tek aktif volkan hareketlendi,

Ülkemizin en önemli dağları aralarında bulunan ve Erciyes Dağı'ndan sonraki 2. büyük volkanik dağ olan Hasan Dağı'nda depremlerden sonra yapılan inceleme ve ölçümlerde gözlemlenen hareketlilik uzmanları endişelendirdi. Magma tabakasında yükselmelerin yaşandığı Hasan Dağı'nda incelemeler gerçekleştirdiklerini belirten Aksaray AFAD Müdürü Cezmi Türkmen, "Depremlerin arkasından yaptığımız incelemede magma tabakasındaki hareketliliği, yükselmeleri gördük ve tespit ettik. Konuyla ilgili çalışmalarımız ivedi olarak başlatıldı" dedi.

DEPREMDEN SONRADAN TESPİT EDİLDİ

Aksaray ve Niğde il sınırlarında bulunan Hasan Dağı'nda, yaşanan son depremlerin arkasından yapılan inceleme ve ölçümlerde magma tabakasındaki yükselmeler ile hareketlilikler tespit edildi. 3 bin 268 metre yüksekliğindeki Hasan Dağı'nın en son püskürmesi Holosen döneminde, yani geçtiğimiz 10 bin yıl içinde gerçekleştiği biliniyor.

"DEPREM İLE IÇTEN ORANTILI"

Yaşanan son depremlerden daha sonra Hasan Dağı'nda ölçüm ve incelemeler yaptıklarını belirten Aksaray Felaket ve Acil Şart Müdürü Cezmi Türkmen, "Hasan Dağı volkanizma. Volkanizma zelzele ile içten orantılı bir jeolojik olay. Yani, ilimizde Tuzlu Gölü fay hattında bir yer sarsintisi olduğu takdirde volkanizmayı da etkiliyor. Biz bunu geçen dönemlerde Niğde'de meydana gelen 5.1'lik depremde gördük ve tespit ettik, volkanizmayı etkiliyor. Magma tabakasındaki hareketliliği, yükselmeleri gördük, onu tespit ettik. Hacettepe Üniversitesi ve Maden Teknik Arama Enstitüsü de bunları saptama etti. Bunları bize raporladılar" dedi.

İLERİ TEKNOLOJİYLE TAKİBE ALINDI

Ölçüm ve incelemelerde elde edilen hareketlilik sonuçlarıyla birlikte Hasan Dağı'ndaki gelişmelerin peşine düşüp takip edilmesi kanısına vardıklarını belirten Cezmi Türkmen, "Dolayısıyla biz Hasan Dağı'nın volkanik aktivitesinin incelenmesi ve peşine düşüp takip edilmesi gerektiğine karar verdik. Aksaray Üniversitesi bilim adamlarımız da peşine düşüp takip edelim dediler. Böyle bir görünüm birliği oldu aramızda. Bunu da projelendirdik. Oradaki çalışmamız şu: Bilhassa Hasan Dağı'nda sensörler kuracağız, GPS'ler kuracağız ve ölçüm aletleri kuracağız. Bedensel ölçüm aletleri kuracağız. Kabuk hareketlerini ve kabarmalarını peşine düşüp takip edeceğiz" ifadelerini kullandı.

"SICAK SU ÇIKIŞLARI VAR"

Türkmen, "Bazı bölgelerde sıcak su çıkışları var. Bunların ısılarını ölçeceğiz. Çünkü kesin bir ısıda, normalde 55 derece fakat bu ısı yükseldiği zaman bir hareketlilik var demektir. Bu volkanizmanın harekete geçmesinin çoğu parametresi var. Fakat biz bu parametrelerin hepsini ölçeceğiz. Sıcaklık ölçeceğiz, aynı zamanda gaz ölçümleri yapacağız. Kimyasal gaz ölçümleri yapacağız. Bunların hepsini tek potada değerlendireceğiz. bununla birlikte bizim buradaki amacımız, volkanizma zaten aniden bire bir anda patlamaz. Ilk Olarak belirtiler var. Bu belirtileri biz fazla rahatlıkla ölçebiliyoruz. Ama bizim amacımız normalde 2 veya 3 ay önce semptom veren bir volkanı daha evvelden saptama edip, hareket ve aktivite varsa daha evvelden tespit edip alıştırma için süre aralığı, zamanı artırmak. Tek amacımız bu. Hasan Dağı volkanizmasının da hareketliliğini peşine düşüp takip edeceğiz bu projeyle" dedi.

SON DEPREMLER: Türkiye ve dünyadan son dakika depremler listesi.

İhlas Haber Ajansı / Yasin Can - Son Dakika Haberleri

Başımıza şimdi de bu çıktı! Türkiye'deki tek aktif volkan hareketlendi, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum