Barış imzacısı akademisyenleri açığa alan Hale Ören ve Oğuz Dicle'ye TTB'den ceza

Barış imzacısı akademisyenleri açığa alan Hale Ören ve Oğuz Dicle'ye TTB'den ceza, DEÜ ’de Barıştırma Bildirisi ’ne imza atan akademisyenleri 2017 yılında başlayan ihraç sürecinde rektör yardımcısı olan Prof.

Barış imzacısı akademisyenleri açığa alan Hale Ören ve Oğuz Dicle'ye TTB'den ceza
Editör: 15Haber
10 Ocak 2022 - 02:19
Barış imzacısı akademisyenleri açığa alan Hale Ören ve Oğuz Dicle'ye TTB'den ceza,

DEÜ ’de Barıştırma Bildirisi ’ne imza atan akademisyenleri 2017 yılında başlayan ihraç sürecinde rektör yardımcısı olan Prof. Dr. Ayla Ören ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Dicle ’ye, TTB kadar suç oluşturan verildi.

Barış imzacısı akademisyenleri açığa alan Hale Ören ve Oğuz Dicle'ye TTB'den ceza

Berkay SAĞOL

Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Uzlaştırma Bildirisi'ne imza atan 12 akademisyen, 2017 yılının Temmuz ayında dönemin Rektör Yardımcısı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Işık Halkası Ören ’in de bulunduğu soruşturma komisyonu göre açığa alınmalarının gerisinde takriben 1 yıl sonra ifadeleri deha alınmadan meslekten ihraç edildi. O dönem Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof Dr. Oğuz Dicle, ihraç edilen akademisyenlerin odalarından özel eşyalarının almalarına engel olmuştu.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Yürütme Konseyi, Prof Dr. Oğuz Dicle'ye dikkat cezası, Prof. Dr. Ülkü Ören'e ise 30 gün süreyle meslekten men cezası verdi. Prof. Dr. Ören, kendisine hemen şimdi bir doküman ulaşmadığını ve laf konusu kararı basın mensuplarından duyduğunu ifade etti. Ören bu nedenle şu lahza için bir açıklamada bulunamayacağını belirtti.

Barışma Bildirisi imzacısı olan ve o dönem ihraç edilen akademisyenler arasında yer alan Prof. Dr. İzge Günal, “KHK ile atılmadan önce açığa alınan tek akademisyenler bizdik. Açığa elde etmek delillerin karartılmasını önlemek anlamına gelir fakat bizim zaten delil karartma gibi bir durumumuz yoktu. Hem açığa alma fazla çabuk bir biçimde sonlandırılması gerekir süreçtir. Bizi açığa aldılar, diğer taraftan üzerinden bir sene geçmesine rağmen bizim ifademizi bile almadılar. Ayla Ören'e cinayet verilmesinin sebebi açığa alma durumunu kötüye uygulamak ve bunu bir canice gibi göstermek” dedi.

Prof. Dr. Günal kararın son derece olumlu bir gelişme olduğunu dile getirdi ve ekledi: “KHK ’yla ilgili ilk önce Türkiye'de bir iş örgütü bu konuda bir işlem yaptı ve birilerinin üzerine gitti. Öteki meslek odaları da bu kararın üzerine gitmeli. Cezalar bu kişilere hekim oldukları için verildi. Diğer fakültelerde de bu şekilde hukuksuzca davranan kişiler oldu. Umarım bu karar öteki meslek örgütlerine örnek olur ve onlar da zorunlu işlemleri yaparlar.”

Barış imzacısı akademisyenleri açığa alan Hale Ören ve Oğuz Dicle'ye TTB'den ceza, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum