Barış Atay 'a saldırı davasında karar

Barış Atay ’a saldırı davasında karar, İstanbul Kadıköy ’de, 31 Ağustos 2020 tarihinde Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Uzlaştırma Atay ’ın saldırıya uğramasına ilişkin tutuksuz 5 sanığın yargılandığı davada karar çıktı.

Barış Atay 'a saldırı davasında karar
Editör: 15Haber
11 Ocak 2022 - 16:31
Barış Atay ’a saldırı davasında karar,

İstanbul Kadıköy ’de, 31 Ağustos 2020 tarihinde Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Uzlaştırma Atay ’ın saldırıya uğramasına ilişkin tutuksuz 5 sanığın yargılandığı davada karar çıktı. Anadolu 46. Asliye Suç Oluşturan Mahkemesindeki duruşmaya, müşteki Barış Atay ’ın avukatları ile tutuksuz sanıkların avukatları katıldı.

TANIYIP TAKİP ETTİKLERİ KAYDEDİLDİ

Davayı karara bağlayan mahkeme hakimi, Dalga sokak üstünde yürüdükleri sırada benzer mekanda bulunan davalı Ömürcan Polat ’ın içeride oldukları zaman içinde Barış Atay ’ı tanıyıp, politik davranış ve tavrını benimsemediği için öteki sanıklar Hasan Çağrı Gayretli, Çağlar Baş ve İnan Emekçi ile takibe geçtiklerini belirtti.

YERDE DE VURMAYA DEVEM ETTİKLER

Duruşma hakimi, sanıkların bir topluluk halinde Barıştırma Atay ’ın gerisinde yaklaştığı, sanıklardan Ömürcan Polat ’ın “şerefsiz, vatan haini” diyerek Atay ’a arkadan vurup sarstığı, Uzlaştırma Atay ’ın arkasını dönmesi üstüne Osman Avşar dışındaki diğer sanıkların defalarca birlikte tekme ve yumruklarla vurarak yere düşürdükleri, yerde de vurmaya devam ettiklerini tutanağa geçirdi.

4 SANIĞA HAPİS CEZASI

Duruşma, sanıklar Ömürcan Polat, Hasan Çağrı Çalışkan, Çağlar Baş ve İnan Ekmekçi ’yi, Uzlaştırma Atay ’a karşın “millet görevlisine görevinden ötürü bile bile yaralama” suçunu işledikleri gerekçesiyle 9 ’ar ay hapis cezasına çarptırdı.

TEMIZE ÇIKMA KARARI

Sanık Ömürcan Polat ’ın Barıştırma Atay ’a karşısında “ulus görevlisine hakaret” suçunu işlediği gerekçesiyle de 1 sene 2 ay hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti. Duruşma, sanık Osman Avşar ’ın ise üzerine atılı suçu işlediğine dair belli ve inandırıcı delil elde edilemediği gerekçesiyle beraatine karar verdi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı kadar hazırlanan iddianamede, Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili olan Barıştırma Atay ’ın 31 Ağustos saat 01.00 civarında arkadaşıyla yürüdüğü sırada kesin olmayan Ömür Canpolat ’ın arkadan koşup “şerefsiz vatan haini” diye bağırarak saldırdığı anlatıldı. İddianamede, Atay ’ın kendini korumaya çalıştığı sırada şüpheliler Çağlar Baş ve Çağrı Hasan Gayretli ile kimliği belirlenemeyen bir kişinin daha saldırıp yaklaşık 1 dakika baştan başa vücudunun farklı alanlara yönlendirilmiş bölgelerine vurdukları kaydedildi. sonradan şüphelilerin durum yerinden kaçtığının kaydedildiği iddianamede, Atay ’ın basit tıbbi müdahaleyle giderilebilecek ölçüde yaralandığı aktarıldı.

İddianamede şüphelilerden Ömür Canpolat ’ın “ulus görevlisine karşı yaralama” ve “kamu görevlisine karşı hakaret” suçlarından 1 yıl 8 aydan 3 yıl 10 aya, öteki şüpheliler Çağlar Baş ve Çağrı Hasan Işine Düşkün ’ın ise “kamu görevlisine karşısında yaralama” suçundan 1 buçuk yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istendi.

Barış Atay ’a saldırı davasında karar, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum