Barajlar alarm veriyor: Su kaynakları kritik seviyede

Barajlar alarm veriyor: Su kaynakları kritik seviyede, Gündem Haberleri.

Barajlar alarm veriyor: Su kaynakları kritik seviyede
Editör: 15Haber
30 Haziran 2022 - 13:00
Barajlar alarm veriyor: Su kaynakları kritik seviyede, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün verilerine göre son 90 yılın en verimsiz dönemini yaşamış Manisa ’da ilkbahar aylarında beklenen yağışlar olmayınca yeraltı suları daha derinlere, barajlardaki durumlar kritik seviyelere düştü. Devlet Su İşleri (DSİ) kadar 1945 ’te tarımsal sulama nedeniyle oluşturulan ve yıllık ortalama 150 milyon metreküp suyu Gediz Ovası ’na veren Marmara Gölü, iyice kurudu.

Ege Bölgesi ’nin Büyük Menderes ’ten sonraki ikinci büyük akarsuyu Gediz Nehri ’nin debisi de kuraklığın etkisiyle azaldı. Nehir yatağında debinin azalması sebebiyle oluşan adacıklar dikkati çekti. İçme suyu ihtiyacının yeraltı kaynaklarından sağlandığı Manisa ’da kuraklığın etkisiyle yeraltı kaynakları da azaldı.

MHP ’li Manisa Büyükşehir Belediyesi ’ne tabi Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi(MASKİ) Genel Müdürü Burak Aslay, ilkbahar aylarında kentin çok az yağış aldığını ve bu nedenle özellikle tarımsal sulamada manâlı yeri olan barajlarda suyun tükenme seviyesine geldiğini ifade etti.


BARAJLARDAKİ DOLULUK ORANLARI ALARM VERİYOR

İklim değişikliği ve buna alt olarak küresel ısınmanın tüm Türkiye ’de olduğu gibi Manisa ’da da yağışların azalmasına ve sıcaklık seviyelerin yükselmesine sebep olduğunu ifade eden MASKİ Genel Müdürü Burak Aslay, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Meteoroloji Genel Müdürlüğünün verilerine göre son 90 yılın en verimsiz dönemini geçirdik. Yağışlı gün sayısının azaldığı ülkemizde ve ilimizde baraj suları da tükenme noktasına geldi. Manisa ilimizdeki yerüstü su kaynaklarına baktığımızda doluluk oranları maalesef fakat çok düşük durumda bulunuyor.

Gördes Barajı yüzde 5,1, Demirköprü Barajı yüzde 6,5 ’lik doluluk oranı ile hemen hemen kuruma noktasına geldi.  Afşar Barajı yüzde 28,3, Sevişler Barajı ise yüzde 50,2 doluluk oranını ile alarm sinyalleri veriyor. Ülkemizin yiyecek ambarı, tarım şehri Manisa ’mızda son günlerde yaşadığımız hemen olan yağışların su kaynaklarımıza hiçbir faydası olmadı. Bilhassa tarımsal sulamada büyük tartma içeren barajlarımız kritik seviyede.”

YETERLİ SUYA ARTIK ÇOK DERİNLERDE ULAŞILIYOR

Manisa genelinde 1,5 milyon kişiye içme suyu ihtiyacı karşılamak için 2 binden fazla sondaj açtıklarını dile getiren Aslay, özellikle içme suyuna ulaşmakta zorluk yaşamaya başladıklarını açıklama etti.

MASKİ Genel Müdürü Aslay yaşanan sıkıntıyla ilgili son olarak şu cümlelere yer verdi:

“İdare olarak Manisa ’mıza jurnal 392 bin metreküp su veriyoruz. Vatandaşlarımıza içme suyu temini noktasında yeni sondajlar açmaya devam ediyoruz. Her geçen gün sondajlarımız kuruyor ya da yeraltı suları daha derinlere iniyor. 15-20 yıl önce 50 metrelerde ulaştığımız suya bugün 350-400 metrelerde ulaşıyoruz.  Ilk Kez hepimizin bilmesi gereken su kaynaklarımızın sınırsız olmadığıdır. bu nedenle suyumuzu tasarruflu kullanmamızda fayda var.”

Barajlar alarm veriyor: Su kaynakları kritik seviyede, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Barajlar alarm veriyor: Su kaynakları kritik seviyede haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum