Bakan yardımcısı Büyükdede: "56 bini aşkın parselde yaklaşık 2 milyon 280 bin kişiye iş imkanı sağlanmıştır"

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, "Aktif Organize Sanayi Bölgelerimizde (OSB) doluluk oranımız yüzde 83 civarında olup, bu SSK'lardaki tesislerle 56 binden fazla parselde 2 milyon 280 bin civarında kişiye istihdam olanağı sağlanmıştır. . OSB'lerdeki boş arsaların tahsisinin tamamlanması ve inşaatlarının tamamlanması ile 3 milyon kişiye istihdam sağlamayı hedefliyoruz.

Bakan yardımcısı Büyükdede: "56 bini aşkın parselde yaklaşık 2 milyon 280 bin kişiye iş imkanı sağlanmıştır"
Editör: 15Haber
05 Ağustos 2022 - 17:34
Bakan yardımcısı Büyükdede: “56 bini aşkın parselde yaklaşık 2 milyon 280 bin kişiye iş imkanı sağlanmıştır”, Anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre: Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, "Aktif Organize Sanayi Bölgelerimizde (OSB) doluluk oranımız %83 civarında olup, bu alanlarda tesisleri bulunan 56.000'in üzerinde parselde yaklaşık 2 milyon 280.000 kişiye istihdam sağlanmıştır. OSB. OSB'lerdeki boş arsaların tahsisinin tamamlanması ve inşaatlarının tamamlanması ile 3 milyon kişiye istihdam sağlamayı hedefliyoruz.
Organize Sanayi Bölgeleri Yüksek Kuruluşları (OSBÜK) bu yıl 20'nci kez düzenlenen Olağan Genel Kurulu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) binasında gerçekleştirildi. Programa Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ile TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, OSBÜK Başkanı Memiş Kütükçü ve Türkiye'nin 81 ilinden çok sayıda delege katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program, yönetim kurulu üyelerinin seçimi ile devam etti. Programın açılış konuşmasını yapan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, “Yatırım programında devam eden 129 OSB projesinin yanı sıra 34 yeni OSB projesi var. 2022 bakanlığımızdan, yaklaşık 2,7 milyar TL. 2022 fiyatlarıyla bu projelere harcandı Bakanlığımız OSB başvurularına istikrarlı devlet desteği vermeye devam edecek. Aktif organize sanayi bölgelerimizde doluluk oranımız yaklaşık %83 olup, bu OSB'lerde bulunan tesislerle 56.000'in üzerinde parselde yaklaşık 2 milyon 280.000 kişiye istihdam sağlanmıştır. ZİO'lardaki boş arsaların inşaatının tamamlanmasıyla 3 milyon kişiye istihdam sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

"Şirketlerimizin uygun koşullarda finansmana erişiminin sağlanması ülkemiz ekonomisi için büyük önem taşımaktadır"
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye ekonomisinin tüm zorluklara rağmen diğer ülkelere göre çok daha hızlı büyüdüğünü belirterek, "İhracat, sanayi üretimi ve istihdam salgın öncesi seviyeleri aştı. Öte yandan yurt içi enflasyon ve artan üretim maliyetlerinin yanı sıra tüm dünyada emtia ve enerji fiyatlarının yükselmesiyle de karşı karşıyayız. Rusya-Ukrayna savaşı, Çin-Tayvan gerilimi, enerji ve gıda tedarik sorunları, Covid-19'un yeniden yayılması ve dünya genelinde artan faiz oranları küresel büyümeyi baskılıyor. Dolayısıyla karşı karşıya olduğumuz bu zorlu süreçte; Şirketlerimizin uygun koşullarda finansmana erişiminin sağlanması ülkemiz ekonomisi için büyük önem taşımaktadır. Son dönemde finansmana erişimde yaşanan güçlükleri, kredi faiz oranlarındaki artışı ve kredi limitlerinin yetersizliğini her fırsatta vurguladık. Yatırımlar için gereken uzun vadeli, sabit oranlı kredileri bulmanın giderek zorlaştığını görüyoruz.

“Son 2 yılda ihracatımızı %25 artırarak 225 milyar doları aştık”
Türkiye'nin İtalya ile Çin arasındaki en güçlü sanayi ülkesi olduğunu söyleyen Kütükçü, “Türkiye bu dönemde dünya pazarlarındaki hakimiyetini daha da pekiştirdi. Son 2 yılda ihracatımızı %25 artırarak 225 milyar doları aştık. Organize Sanayi Bölgelerimiz; Sanayi üretiminden istihdama ve ihracata kadar hemen her alanda Türkiye'nin dayanak noktası haline gelmiştir. Organize sanayi bölgeleri olarak; Pandemi ve maliyet artışının tüm ağırlığıyla devam ettiği 2021 yılını %12,7 üretim artışı ile tamamladık. 2022'nin ilk 6 ayında ise %1'in üzerinde üretim artışı ile yolculuğumuza devam ediyoruz” dedi.

Detaylı bir şekilde, Bakan yardımcısı Büyükdede: “56 bini aşkın parselde yaklaşık 2 milyon 280 bin kişiye iş imkanı sağlanmıştır” başlıklı haberin detayları ve bilgisi verildi. Benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum