Bakan Yanık'ın engelliler açıklaması gündem oldu

Bakan Yanık'ın engelliler açıklaması gündem oldu, Gündem Haberleri.

Bakan Yanık'ın engelliler açıklaması gündem oldu
Editör: 15Haber
15 Mayıs 2022 - 00:49
Bakan Yanık'ın engelliler açıklaması gündem oldu, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

MÜSİAD Bayan ve MÜSİAD Sıhhat Sektör Kurulu meslek birliğiyle Engelliler Haftası dolayasıyla ‘Engelsiz Fark Et Engelsiz Keşfet ’ isimli bir faaliyet düzenlendi.

MÜSİAD ’ın Bahçelievler ’deki merkezindeki etkinliğe Aile, Alıştırma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, İstanbul Vali Yardımcısı Abdurrahman İnan, Bahçelievler Belediye Başkanı Hakan Bahadır, MÜSİAD Başkanı Mahmut Asmalı, MÜSİAD şube başkanları, üyeler, engelli vatandaşlar ve aileleri katıldı.

Etkinlikte farklı illerdeki bakım merkezlerinden gelen engelliler yörelerine ait türküleri seslendirip, oyunlar oynayarak yeteneklerini sergiledi. Hem engellilerin el emekleriyle yaptıkları ürünler, merkezin girişindeki salonda sergilendi.

“PROGRAMLAR GELİŞTİRİYORUZ”

Etkinlikte konuşan Bakan Yanık, “Ailemizin her bir ferdinin hayata tam, eşit, doğal ve etkin katılımını temin etmek için çalışıyor, bu doğrultuda keza engelli vatandaşlarımızın deneyimlerine kulak kabartıyor, ayrıca de akademik faaliyetleri destekliyoruz. Amacımız bütün vatandaşlarımızın daha mutlu, huzurlu ve güven içinde bir hayat sürmesi. Toplumun ürettiği sosyal refahın tüm kesimlere eşdeğer ve adil biçimde dağılmasını sağlamaktır. Bu yüzden sosyal takviye kalemlerimizi çeşitlendiriyoruz. Bu sebeple engelli vatandaşlarımız için ayrı bakım ve rehabilitasyon merkezleri, programları geliştiriyoruz” diye konuştu.

“ENGELLİLERE YAKLAŞIMDA ÖN YARGILARI KIRDIK”

Engelliye yaklaşımda ön yargıları kırdıklarını anlatan Bakan Yanık, sözlerini şöyle sürdürdü;

*Eğitim, sağlık, spor, kültür-sanat faaliyetleri, istihdam, erişilebilirlik alanlarında var olan engelleri tespit ederek, bu engelleri geçmek üzere toplumsal bilinci ve duyarlılığı geliştirmeye çalışıyoruz.

*Bundan Böyle engelli vatandaşlarımızın her türlü eğitim ve sosyal imkândan mahrum olarak evlerinde bağımlı bir yaşam yaşadıkları dönemler eskide kaldı.

*Olur Ya de en zoru bu ön yargıları kırmaktı. Kalıp yargıların önlemek, engelliyse ne işi var açık havada, sokakta, sporda, okulda, sanatta, alışverişte veya sinemada sorusunu soran zihniyetlerin dönüşümünü karşılamak kolay değildi.

*Engelli vatandaşlarımızın hak temelli olarak bir yaklaşımla, şerefli ve egemen hareket kabiliyetlerinin arttığı bir yaşam sürebilmeleri için her türlü desteği vermeye gayret ettik.

*Görünüyorlar, kapalı kapılar ardında değiller. Yetenekleri, data ve enerjileriyle hayata katılıyor, engellere hapsolmadıklarını rahatlıkla gösterebiliyorlar.

*Aldığımız tedbirler, yaptığımız hizmetler çerçevesinde engelli vatandaşlarımızın sosyal hayata katılımını, günlük hayatlarında kendi ihtiyaçlarını olabildiği kadar kendilerinin karşılayabilmesi için yapmamız gereken her türlü adımı AK Parti hükümetleri olarak 20 yıldır kesintisiz atıyoruz.

*Yapmamız gereken her türlü harcamayı hiç sakınmadan yapıyoruz ve çalışmalarımızı engelli vatandaşlarımızın adalet temelli, herhangi bir başka biri dek sosyal hayatın içeresinde yer almalarını, onların en doğal hakkı olduğunu, onlara yapılanların bir lütuf olmadığını bilerek yerini getiriyoruz.

“AA NE HOŞ TÜRKİYE ’DE ENGELLİ YOK…”

Kendilerinden önceki dönemde engellilerin sokağa çıkamadığı için değil sayıldığını gösteren Yanık, sözlerini şöyle sürdürdü;

*Bundan 20-25 yıl önce uluslararası kuruluşlar Türkiye ’ye geldikleri zaman ‘Aa ne hoş Türkiye ’de engelli değil, ne dek sağlıklı bir toplum ’ diyorlardı. Hâlbuki engelliler evden çıkamadıkları için sokakta görünmüyorlardı. Dolayısıyla bugün artık engellilerimizin kafelerde, bir takım çalışma merkezlerinde, bizim yaptığımız projeler çerçevesinde bambaşka yerlerde çalıştıklarını, sosyal hayata katıldıklarını, eğitim gördüklerini görüyoruz.

*Bundan sonra çalışmalarımıza engelli vatandaşlarımızın adalet temelli bütün sosyal, idareli ve eğitim ihtiyaçlarını yerine getirmek için sürekli devam edeceğiz. Ve inşallah insanın eşref-i mahlûkat olduğu şuurunu hiç unutmadan engelli-engelsiz, yaşlı-genç, kadın-erkek-çocuk her birimizin bu toplumun içerisinde ne değin güzide bir yerinin olduğu bilinciyle çalışmalarımızı sürdüreceğiz. İHA

Bakan Yanık'ın engelliler açıklaması gündem oldu, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum