Bakan Pakdemirli: Su stresi çeken ülkeler grubundayız

Bakan Pakdemirli: Su stresi çeken ülkeler grubundayız, Manisa ’ya bir dizi ziyaret ve açılışlar gelen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Şehzadeler ilçesinde 45 milyon liraya mülk olan Belenyecine Barajı ’nın başlangıç törenine katıldı.

Bakan Pakdemirli: Su stresi çeken ülkeler grubundayız
Editör: 15Haber
14 Ocak 2022 - 14:19
Bakan Pakdemirli: Su stresi çeken ülkeler grubundayız,

Manisa ’ya bir dizi ziyaret ve açılışlar gelen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Şehzadeler ilçesinde 45 milyon liraya mülk olan Belenyecine Barajı ’nın başlangıç törenine katıldı. Törene Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, K Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur, AKP Manisa Milletvekili Semra Kaplan Kıvırcık, ilgili kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

SU KRİZİNE DİKKAT ÇEKTİ

Belenyenice Barajı ’nın başlangıç töreninde konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, dünyada ve Türkiye ’de yaşanan su krizine uyarı çekti.

Konuşmasında suyun her damlasını kıymetli olduğuna vurgu yapan Bakan Pakdemirli şu ifadelere yer verdi: “Bugün, gelişen nüfus, kentleşme ve endüstriyel tarımın yükselişiyle birlikte su üzerindeki baskı giderek artmaktadır.  Su bu yüzyılın, en değerli, en stratejik kaynağı haline gelmiştir. Anadolu, fazla sayıda varlıklı doğal kaynağa sahip olsa da,  su alanında maalesef böylece şanslı yok.

Kişi başına düşen su miktarıyla, su stresi çeken ülkeler grubundayız. Nüfusumuz artıyor, tarım sektörü büyüyor, sanayimiz gelişiyor.  Gelecek 20 yılda, kişi başına düşen su miktarımızda yüzde 17 azalış bekleniyor. Tarım ise, suya azami gereksinim duyan ve suyu maksimum kullanan sektör. Suyumuzun dörtte üçü tarımda kullanılıyor.

Yakın gelecekte, iklim değişikliğinin etkisiyle bütün dünyada suya varmak daha da zorlaşacak. 2050 yılındaki nüfusumuzu doyurmak için,  bugünküne göre yüzde 60 daha pozitif gıda üretimine, bu imal için de yüzde 15 daha artı suya ihtiyacımız olacak.  Kısacası, Türkiye olarak su baskısını daha pozitif hissedeceğiz. İşte bu yüzden gece-gündüz demeden su alanında yeni tesisler yapı ediyor,  suyumuzu insanımızla, bereketli topraklarımızla buluşturmak için gece-gündüz demeden var gücümüzle çalışıyoruz.”

BARAJ 45 MİLYON LİRAYA MÜLK OLDU

Konuşmasında açılışını gerçekleştirdiği Belenyenice Barajı ’nın hakkında veri veren Bakan Pakdemirli, barajın maliyetinin 45 milyon lira olduğunu açıklama etti.

Bakan Pakdemirli baraj hakkında şöyle konuştu: “Belenyenice Barajımız temelden 33 metre yüksekliğinde, 274 metre kret uzunluğunda ve 800 bin metreküp su depolama kapasitesine sahip. 45 Milyon Liraya mülk olan bu Barajımız 1070 dekar tarım arazisinin sulanmasına hizmet edecek.

Barajın sulandırma ihalesini Şubat ayı içinde gerçekleştireceğiz.  Sulandırma projesi tamamlandığında bölge ve ülke ekonomisine takvim 2,1 milyon lira katkı maddesi sağlamış olacağız. Manisa ’ya kazandırdığımız bu tesisler, çiftçimize-üreticimize kuvvet katacak, sulama maliyetleri düşecek ve verimde artma sağlayacaktır.”

MANİSA ’DAN İKİ MÜJDE VERDİ

Bakan Pakdemirli açılıştaki son konuşmasında, iş belirlemek isteyen üniversite mezunları için ‘Kırsal Kalkınmada Bilirkişi Eller Projesi ’ni bütün illere dilekçe konacağı ve TKDK yoluyla IPARD Programı dahilinde 11. ’nci proje çağrısına çıkıldığı müjdelerini verdi.

Bakan Pakdemirli konuşmasında son olarak şu ifadelere yer verdi: “Tarım, hayvancılık, ormancılık, yiyecek ve su ürünleri konularında eğitim bölge ve kendi işini kurmak isteyen üniversite mezunlarımız için ‘Kırsal Kalkınmada Bilirkişi Eller Projesi ’ hayata geçirmiştik. Dört ilde pilot olarak başlattığımız ve olumlu sonuçlar aldığımız Kırsal Kalkınmada Bilirkişi Eller Projesi ’ni 2022-2024 yılları arasında Türkiye genelinde uygulamaya başlıyoruz. Bu kapsamda; Proje kapsamında hayvansal, nebati, su ürünleri ve tıbbi ve aromatik bitki üretimi ile üretilen bu ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanmasına karşın projeler için 100 bin liraya değin hibe desteği vereceğiz.

Buna göre, bu sene 2 bin kişiye 100 ’er bin lira almak üzere toplam 200 milyon lira, 3 yılda ise toplam 6 bin gencimize 600 milyon lira yardım sağlayacağız. Bildiğiniz gibi Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumumuz (TKDK), yoluyla IPARD Programı dahilinde kırsal kalkınmaya karşın hibe destekleri veriyoruz. Bugüne dek TKDK tarafından değin yaklaşık 21 Bin projeye 7,5 Milyar TL hibe sağladık. Bu hibeler ile kırsal alanlarımızda 14 Milyar Liralık yatırım yapıldı.

Bugün itibarıyla, tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği, arıcılık, zanaatkarlık ve yöresel ürünler, kırsal turizm, kültür balıkçılığı ve yenilenebilir enerji sektörlerini taşıyan çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi tedbirinden 11 inci Proje Çağrısına çıkmış bulunuyoruz. Çağrı kapsamında toplam 572 milyon Lira hibe ödeyeceğiz.  Projelere yüzde 55 ile yüzde 65 arasında hibe desteği veriyoruz. Bu iki müjdemizin bahtı açık şanslı olmasını diliyorum.”

Bakan Pakdemirli konuşmasının gerisinde beraberindeki protokol üyeleriyle birlikte Belenyenice Barajı ’nın açılışını gerçekleştirdi.

Bakan Pakdemirli: Su stresi çeken ülkeler grubundayız, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum