Bakan Kurum: Küresel aktör olmamızı istemeyenlerin dümen suyuna girenler masa etrafında toplanıyor

Bakan Kurum: Küresel aktör olmamızı istemeyenlerin dümen suyuna girenler masa etrafında toplanıyor, Gündem Haberleri.

Bakan Kurum: Küresel aktör olmamızı istemeyenlerin dümen suyuna girenler masa etrafında toplanıyor
Editör: 15Haber
13 Mayıs 2022 - 18:37
Bakan Kurum: Küresel aktör olmamızı istemeyenlerin dümen suyuna girenler masa etrafında toplanıyor, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Temel atma ve anahtar teslim törenine bulunma üzere Erzurum ’a gelen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, AKP İl Başkanlığı ’nı ziyaret ettikten sonradan Üç Kümbetler ’deki ahali bahçesi projesinde incelemede bulundu.

Yakutiye ’de esnaf ziyareti yapan Bakan Kurum, Gürcükapı semtinde uygulanacak şehirsel mutasyon projesinin esas atma törenine katıldı. Törende Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ve TOKİ Başkanı Ömer Bulut da yer aldı. Törende konuşan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Sekmen, 1 Eylül ’de esnafın dükkanlarına girmiş olacağını söyledi.

TOKİ Başkanı Ömer Bulut ise 20 yılda 81 il ve ilçede yaklaşık 5 milyon vatandaşın ikamet ettiği 1 milyon 100 bin konut rakamına ulaşarak en fazla sosyal konut üreten ülke olduklarını ifade etti. Bulut, “Pandemi ve hesaplı krizlere rağmen 3 yılda yaklaşık 213 bin konutu sosyal donatılarıyla şehirlere kazandırdık. Türkiye ’de ev üretiminde sıradan yüzde 8 olan TOKİ payını son 2 yılda 14 ‘e değin çıkardık” dedi.

“YENİ YATIRIM VE PROJE KAZANDIRIYORUZ”

Erzurum ’a ‘müjdelerle ’ geldiklerini söyleyen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ise, “Bugün tekrar Dadaşlar diyarına, yeni eserleri, yeni hizmetleri, yeni yatırımları hep birlikte kazandırıyoruz. Toplam yatırım değeri 1.6 milyar lira olan 21 şehirsel mutasyon projemizin bir bölümünün temellerini atıyor, bir bölümünün anahtar teslimini yapıyoruz. 721 yeni yuvamızın ve 156 dükkânımızın temellerini atıyoruz. Bin 174 konut ve 334 dükkânımızı ise yargı sahibi kardeşlerimize teslim ediyoruz” dedi.

Erzurum ’un Anadolu ’ya antre kapısı olduğunu belirten Bakan Kurum, kente yapılan yatırımlardan bahsetti. Bakan Kurum, “Bugüne dek TOKİ Başkanlığımızla; Erzurum ’da toplam yatırım değeri 3,2 milyar lira olan 9 bin 792 konutu sizlere armağan ettik. Yavrularımız için okullar yaptık, hastalarımız için hastaneler inşa ettik. Camilerden dükkânlara ve halk binalarına değin onlarca eserimizi hizmete aldık. Bağlı durmuyoruz. Erzurum ’da toplam yatırım değeri 1,5 milyar lira olan 3 bin 857 konut, 127 dükkân, ilkokul, insanlar bahçesi ve sosyal donatıların yapımına devam ediyoruz” diye konuştu.

“PARMAK SALLAMAYA DEVAM EDİYORLAR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ’ın yol arkadaşları oldukları için övünç ettiklerini bildiren Bakan Kurum, “Biz; millete hizmet sevdasını Ondan öğrendik” dedi. Bakan Kurum, konuşmasında şunları söyledi:

* “Gecesini gündüzüne katan Sayın Cumhurbaşkanımızın tek bir şiarı vardır: ‘Halka hizmet, Hakk ’a hizmettir. ’ Cumhurbaşkanımızın aleyhinde saf tutanların ise tek gayeleri Recep Tayyip Erdoğan ’sız bir Türkiye ’dir.

* Millete husumettir, milletin değerlerine düşmanlıktır, halk için yok millete karşın siyaset yapmaktır. Bunların siyasi kültüründe kavga vardır. Kodlarında baskıcılık vardır. Zaten bunu Meclis kürsülerinden çoğu kez itiraf ediyorlar.

* Her fırsatta kendilerini demokrasi bekçisi olarak gösterenler ne diyorlar; ‘önümden çekilin. Tartışma etmeye geliyorum ’ diyorlar. Biz sizinle 20 yıldır önümüze gelen her sandıkta, kurulan her er meydanında çaba ettik ve bu aziz milletle beraber kurulan tüm tuzakları teker teker bertaraf ettik.

* Cumhurbaşkanımızın dik duruşuyla tüm mücadelelerden alnımızın akıyla çıktık. Türkiye ’nin küresel bir aktör olmasını istemeyenlerin dümen suyuna girenler bir masanın civarda toplanıyorlar. 28 Şubat gibi karanlık bir tarihi seçip, yine Cumhurbaşkanımıza ve onun nezdinde milletimize parmak sallamaya devam ediyorlar.”

“NENE HATUN ’U AÇLIĞA TERK ETTİLER”

CHP zihniyetinin Aziziye destanının kahramanı Nene Hatun ’u açlığa terk ettiğini söyleyen Bakan Kurum, konuşmasını şöyle tamamladı:

* “Siz değil misiniz, evladını Çanakkale ’de şehit vermiş, hayatının sonlarına dürüst yalvarmak zorunda kalmış, büyük kahramanımız Nene Hatun ’a hürmetsizlik edenler, açlığa terk edenler. Ne yapmışlardı milletimize, gençlerimize hatırlatayım. Nene Hatun, vefatından önce dönemin CHP yöneticilerine bir uygulama gönderir, takviye ister. Bakın ne yazmış dilekçesinde; Bizler, Osmanlı-Rus harbinin Erzurum civarındaki Aziziye tabyasında vuku bulan meşhur savaşın kahramanlarıyız. Düşmanımızı vatandan sökerek attık. Acilen her birimiz yüz yaşına geldik. Hiçbir sığınacak yerimiz, tutunacak hiçbir desteğimiz yoktur.

* Belediyeden ayda 4 lira maaştan diğer bir şey görmüyoruz. Geçen yıl birer bedava ekmek veriyorlardı, bu sene o ekmeğimizi de kestiler. Acilen aç ve yoksul bir vaziyetteyiz, bize yardım edin! ’ Peki, CHP zihniyeti. Siz ne yaptınız? Bırakın yardım olmayı, 4 liralık maaşlarını bile kestiniz, onları açlığa terk ettiniz. Bu büyük kahramanları, gazilerimizi, yavrularını gözünü kırpmadan bırakıp vatan müdafaasına koşan büyük vatan evlatlarını, sefalet içinde, acılar içinde ölüme terk ettiniz.

* Acilen bugün de Suriye ’den, Libya ’dan, Doğu Akdeniz ’den çekileceklermiş. Savunma sanayisindeki hamleleri durduracak, küresel güçlere iç işlerimizi danışacaklarmış. Dev yatırımları durduracak, projeleri iptal edeceklermiş. Sizin kuru tehditleriniz, arkanıza aldığınız büyükelçilik binaları, dostumuz dediğiniz küresel odakların tamamına Nene Hatun ’un torunları yeter. Cumhur İttifakı yeter. Size Türkiye sevdalıları yeter. Bu halk müziği yeter.

* Size mazlumların hamisi, milletin adamı başkomutanımız, liderimiz, genel başkanımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, yanıt olarak yeter. Bunların hepsine, 6 ’sına, arkasındakilere, FETÖ ’ye, PKK ’ya Erzurum yeter, Dadaşlar yeter. Onlara bu cevabı inşallah toptan sandıkta vereceğiz. 2023 ’te Cumhurbaşkanımızı rekor bir oyla seçecek, Cumhur İttifakını genelde ulu Meclise taşıyacak ve büyük Türkiye yürüyüşüne daima birlikte devam edeceğiz. Buna candan inanıyorum.”

Bakan Kurum, konuşmasından sonra yapımları tamamlanan bin 174 konut ile 334 meslek yerinin anahtar teslimi yapıldı. Bakan Kurum, 13 esnafa iş yerlerinin, 13 aileye evlerinin anahtarını verdi. Bakan Kurum, beraberindekilerle Gürcükapı şehirsel değişim projesinin temelini attı.

BAKAN KURUM, KİTAP FUARINI AÇTI

Bakan Kurum, Recep Tayyip Erdoğan Fuar Merkezi ’nde organize edilen kitap fuarına katıldı. Konuşmasında Yunus Emre ’nin şiirini okuyan Bakan Kurum, şunları söyledi:

* “İnancımızın bizlere birincil emri ‘oku ’ olmuştur. Çünkü biliyoruz ki okuyan, kitapla yetişen nesiller galibiyet batmış ve iyi bir geleceğe dürüst koşan ırk olacaktır. Çağımız bilgi çağıdır, veri güç demektir. Bilgiyi üreten, bilgiye sahip olan dünyaya da istikamet verecektir. Ecdadımız da daima bilgiyi ürettiği gibi hem korumuş keza de geliştirmiştir. Bilgi ile birlikte büyümüş ve güçlenmişlerdir.

* Erzurum da sahip olduğu birçok medreselerle tarihte daima okumaya, bilime hep yük vermiştir. İşte bugün Erzurum ’da; bu nesil organizasyonların, fuarların düzenlenmesi bu ilim öğrenme geleneğinin en canlı ve en güzel örneklerinden biridir. Biliyoruz fakat kitap fuarları da tekrar tekrar okuyucular ile yazarları buluşturan en hoş mekanlar olmuştur.

* İnşallah Erzurum Kitap Fuarımız da Türkiye ’nin en değerli hocaları, ülkemizin yetiştirdiği en büyük yazar, şair ve edebiyatçılar burada, Erzurumlu kardeşlerimizle buluşacak, imza günü ve söyleşiler gerçekleştirecek.”

Konuşmasında gençlere seslenen Kurum, şunları söyledi:

* “Şunu katiyen unutmayın, bu milletin bir hedefi, bir gerçek dışı var. O hedefi sizler omuzlarınızda yükselteceksiniz. Sizler Yunus ’un diliyle seslenen, Mevlana ’nın gönlüyle bakan Hacı Bektaş ’ın kalbiyle seven, Fatih ’in cesaretiyle hareket eden Anadolu ’nun evlatlarısınız. Çağ açıp çağ kapatan, tüm insanlığın umudu olan bu milleti her yerde sizler dünyada laf sahibi yapacaksınız, liderliğe yükselteceksiniz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, ‘Türkiye ’mizde artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. ’ demişti. Ve ülkemizde hiçbir şey artık eskisi gibi olmadı, Türkiye her alanda az kalsın devir atladı.

* İnşallah sizler de bu kalkınmayı çok daha ileriye taşıyacaksınız. Büyük Türkiye yürüyüşünden bir an bile geri durmayacaksınız. Sizler bizden daha öz tehlikesiz bir nesilsiniz. Sizler bugün; itibarlı, dünyada laf sahibi bir ülkenin şerefli vatandaşlarısınız. Bizim el yordamıyla yaptıklarımızı sizler teknolojiyle, suni zekayla yapacaksınız. Dedelerinizin okla, plato yaptıklarını sizler İHA ’larla, SİHA ’larla yapacaksınız. Dünyayı hayran bırakacak geleceğin akıllı kentlerini, geleceğin şehirlerini sizler inşa edeceksiniz. Medeniyetimizin şehirlerini, çarşılarını, camilerini, külliyelerini sizler ihya edeceksiniz.

* İklim değişikliğiyle mücadelede en öncü rolü gençlerimiz üstlenecek. Bu cennet vatanın, taşını, toprağını, havasını, suyunu, çevresini, doğasını; hasılı bütün servetini sizler muhafaza edeceksiniz. Sağlıkta, eğitimde, kültürde, sanatta, bilimde, sanayide ülkemizin ve dünyanın ihtiyacı olan ne varsa, en mükemmel şekilde sizler üreteceksiniz.”

Törene katılanlarla birlikte fuarın başlangıç kurdelesini kesen Bakan Kurum, sonradan stantları gezdi. (DHA)

Bakan Kurum: Küresel aktör olmamızı istemeyenlerin dümen suyuna girenler masa etrafında toplanıyor, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum