Bakan Koca açıkladı! Hastalığın bulaşma alanlarında özel tedbirler alınmasına karar verildi haberi

Bakan Koca açıkladı! Hastalığın bulaşma alanlarında özel tedbirler alınmasına karar verildi, Sağlık Haberleri.

Bakan Koca açıkladı! Hastalığın bulaşma alanlarında özel tedbirler alınmasına karar verildi haberi
Editör: 15Haber
19 Ocak 2022 - 02:04
Bakan Koca açıkladı! Hastalığın bulaşma alanlarında özel tedbirler alınmasına karar verildi, Sağlık Haberleri.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısıyla ilgili açıklamada bulundu. Türkiye ’de son bir haftada görülen vakaların yaşlara tarafından dağılımını paylaşan Bakan Koca, şunları belirtti:

* Hatırlatma dozu aşılarının uygulanmasında hassasiyet gösterilmesinin omicron varyantına karşı manâlı bir tedbir olduğu unutulmamalıdır.

“GÜNLÜK VAKA SAYILARININ HALEN YARISI İSTANBUL KAYNAKLIDIR”

* Bilim Kurulumuz bugün salgının seyri, alınması gereken tedbirler ve aşı programımız gündemi ile toplanmıştır. Bilim Kurulumuz omicron varyantına tabi olarak vaka sayılarındaki artışları değerlendirmiştir. Vakaların yaş dağılımı ve iller bazında vakaların seyri incelenmiştir.

* Jurnal vaka sayılarının halen yarısı İstanbul kaynaklıdır. Ülkemizde son bir haftada görülen vakaların %13 ’ü 12-19 yaş aralığında, %34 ’ü 20-34 yaş aralığında, %29 ’u 35-49 yaş aralığında, %16 ’sı 50-64 yaş aralığında ve %8 ’i 65 yaş üzerindedir. Etkin vakaların %1.45 ’i hastaneye yatmış, binde 3 ’ü yoğun bakıma girmiş ve onbinde 1 ’i entübe edilmiştir. Oysa 65 yaş üzeri etkin vakaların ise %10.11 ’i hastaneye yatmış, %3.11 ’i yoğun bakıma girmiş ve %0.99 ’u entübe edilmiştir.

* Salgının başından bu yandan halen en tehlikeli grubumuz 65 yaş üzeri büyüklerimizdir. Bilim kurulumuz, aşı programının etkili şekilde sürdürülmesi ve teşvik edici tedbirlerin alınmasını kuvvetle önermektedir. Küresel salgının ulaştığı nokta ve hastalığın bölüştürme hızı dikkate alındığında maske kullanımı, sosyal mesafeye ve hijyen kurallarına uyarı edilmesinin önemi daha fazla artmıştır.

PCR TESTİ AÇIKLAMASI

* Hastalığa tanı konması için altın standart olan PCR testlerinin ulaşım kolaylığının sürdürülebilir şekilde devam etmesi önerilmektedir. Bilim Kurulumuzun görüşleri de dikkate alınarak Bakanlığımız aşağıda maddeler halinde alınan önlem ve prensip kararları alınmıştır.

1. Aşı olmuş vatandaşlarımızın karantinaya alınmaması kararının uygulanmasına devam edilecektir.

2. Omicron varyantının hastaneye yatışlara etkisinin önceki varyantlar ile kıyaslandığında manâlı ölçüde daha az gerçekleştiği aktüel verilerle de onay edilmiştir. Fakat vaka sayılarının artışının fazla yüksek olması durumunda oran düşük olsa da sınırsız olmayan sağlık durumu kapasitesini zorlayabilecektir. Bu ihtimali dikkate alarak tedbirlerin uygulanmasında azami hassasiyet gösterilmelidir. Sorumluluk Sahibi her vatandaşımız tedbirlere uyarak üstüne düşeni yapmalıdır.

ÖZEL TEDBİR KARARI

3. Alınan tedbirlerin ve kaldırılan kısıtlamaların etkisinin ölçülmesine karşın pilot incelemeler ile planlı taramalar yapılmasına karar verilmiştir. Buna göre hastalığın bulaşma alanlarında yaşanan riskler varsa özel tedbirler alınmasına karar verilmiştir.

4. Hatırlatma dozu aşılarının uygulanmasında hassasiyet gösterilmesinin omicron varyantına karşı önemli bir tedbir olduğu unutulmamalıdır.

“65 YAŞ ÜZERİ BÜYÜKLERİMİZİN RİSK ALTINDA OLDUĞUNU GÖSTERMEKTEDİR”

5. Vakalar, hastaneye yatanların yaş grupları dikkate alınarak değerlendirildiğinde 65 yaş üzeri büyüklerimizin tehlike altında olduğunu göstermektedir. 65 yaş üzeri büyüklerimizi gözetmek için en fazla hassasiyet gösterilmelidir. 65 yaş üzeri vatandaşlarımızın hatırlatma dozunun uygulanması son derece önemlidir.

6. Omicron varyantının dağılım hızının yüksekliği dikkate alınarak maske kullanımında ısrar edilmelidir. Maske en pratik ve etkin korunma yöntemidir.

Bakan Koca açıkladı! Hastalığın bulaşma alanlarında özel tedbirler alınmasına karar verildi, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum