Bakan Gül: "İdari sulh çalışmamızı sonuçlandırmak üzereyiz"

Bakan Gül: "İdari sulh çalışmamızı sonuçlandırmak üzereyiz", Yargı Bakanı Abdulhamit Gül, finans mahkemeleri ile sendika uzmanlaşma mahkemelerinin kurulacağını açıkladı.Gül, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, bakanlığının 2022 yılı bütçesine ilişkin yaptığı sunumda, .

Bakan Gül: "İdari sulh çalışmamızı sonuçlandırmak üzereyiz"
Editör: 15Haber
25 Kasım 2021 - 02:40
Bakan Gül: "İdari sulh çalışmamızı sonuçlandırmak üzereyiz",

Yargı Bakanı Abdulhamit Gül, finans mahkemeleri ile sendika uzmanlaşma mahkemelerinin kurulacağını açıkladı.

Gül, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, bakanlığının 2022 yılı bütçesine ilişkin yaptığı sunumda, seri mantıklı düşünme usulü ve basit yargılamanın uzun yargılama süreçlerini sona erdirdiğini söyledi.

Uzlaştırma kapsamında ise bu yıl dosyaların yüzde 84,5'inin uzlaşmayla sonuçlandırıldığını aktaran Gül, alternatif çözüm yollarının başarıyla yürütüldüğünü dile getirdi. Abdulhamit Gül, 2 milyon 392 bin 342 uyuşmazlığın 1 milyon 647 bin 280'inin arabuluculukla sonuçlandığını kaydetti.

Arabuluculuk uygulamasının yaygınlaştırılmasına karşın çalışmaların önümüzdeki süreçte de devam edeceğini bildiren Gül, 26 Haziran 2022'de de ÖSYM göre yeni bir aracılık sınavının yapılacağını açıkladı.

Mağdur hakları alanında son yıllarda yönetmelik değişiklikleri yapıldığını, yeni uygulamaların hayata geçirildiğini anlatan Gül, adliyenin kapısının adaletin kapısı olduğunu vurguladı.

Hakim ve savcı olmadan bayan ve çocukların ifadelerinin alındığı adli görüşme odalarına da değinen Gül, Türkiye genelinde 110 adli röportaj odasının bulunduğunu, bu özel ifade odalarında 38 binden fazla röportaj gerçekleştirildiğini kaydetti.

Kadına karşın zorlama

Kadına yönelen her türlü şiddetin acısını hissettiklerini, bu nesil olayların kendilerini derinden yaraladığını açıklayan Gül, "Kadına yönelik her türlü baskı eylemini kınıyorum. Kadına yönelik şiddetin mağduru aynı zamanda çocuğumuz, ailemiz, toplumumuz, özetle herkestir. Bu noktada belli başlı olan şiddetin önlenmesidir. Şiddetin tamamıyla ortadan kaldırılmasıdır. Şiddeti doğuran etkenlerin önlenmesi öncelikli mesele olmalıdır." diye konuştu.

Gül, aile içi baskı bürolarında görevli Cumhuriyet savcıları ile tedbir kararlarına bakmakla görevli hakimlere kullanım birliğinin sağlanması için ahenkli eğitimler verildiğini, bu eğitimlere son 3 yılda 7 binden fazla etken ve savcı katıldığını bildirdi.

Kadınlara yönelik refah ve sükun bozucu ya da taciz niteliğindeki ısrarlı peşine düşüp takip fiillerinin daha ağır cezalandırılmasına ilişkin yeni bir kabahat ihdasının da çalışılan başlıklar aralarında yer aldığını dile getiren Gül, çocuk haklarının geliştirilmesinde yapılanlara değindi.

Abdulhamit Gül, Erzurum'da örnek bir Çocuk Adalet Merkezi oluşturulduğunu, bundan sonraki süreçte adliye projelerinde de çocuklar düşünülerek hareket edileceğini söyledi.

İdari sulh ve pilot dava

İdari uyuşmazlıkların mahkemelere gitmeden önce çözülmesi ve vatandaşların işlerinin kolaylaştırılmasının kayda değer olduğunu belirten Gül, "Hedefimiz, sulhun millet kurumları ile vatandaşlar aralarında asıl çözüm yolu haline gelmesidir. Bu düşünceyle ele aldığımız yönetimsel sulh çalışmamızı sonuçlandırmak üzereyiz. Planladığımız düzenleme yalnızca yönetimle ilgili yargıda yok, adli yargıda görülen ve kamu kurumlarının taraf olduğu davaları da kapsayacak." bilgisini paylaştı.

Bakan Gül, uyuşmazlıklarda "pilot dava" usulünün de gündemlerinde yer aldığını dile getirdi.

Makul sürede yargılanma hakkının, adil yargılanma hakkının en önemli unsurlarından biri olduğunu kaydeden Gül, yargıda gaye sürelere uyulma oranının Kovid-19 salgınına rağmen memnun etme verici olduğunu vurguladı.

Bazı davalarda sürenin uzamasından doğan mağduriyetin, tarafların hayatına aracısız tesir ettiğine dikkati çeken Gül, boşanma davalarının, tazminat ve velayet gibi taleplerden nedeniyle uzadığını bildirdi. Bakan Gül, şunları kaydetti:

"İki taraf da boşanma konusunda kararlı fakat sair hususlarda anlaşamadığı durumlarda uzayıp giden didişme, kadına da erkeğe de esas itibarıyla ilave külfetler getiriyor. Tarafların iradesine yerinde, yeni mağduriyetlere yol açmayan bir yöntem geliştirme ihtiyacını saptama ettik. İki taraf da boşanmak istiyorsa, bu boşanma iradesini hakim huzurunda söylediyse boşanma kararını gecikmeksizin vererek şahısların uygar haliyle ilgili gecikmeden kararın verilmesi konusunda çalışmalarımızı da son ülkü getirmiş durumdayız."

"Yeni uzmanlaşma mahkemeleri kurulacak"

Adalet Bakanı Gül, uzmanlaşma mahkemelerine ve uzmanlaşmaya önem verdiklerini açıklama ederek, "Yakın süreçte İstanbul başta olmak üzere büyükşehirlerimizden başlayarak finans mahkemeleri kuracağız. Tekrar sendika uyuşmazlıkları için de sendika ihtisas mahkemelerini yakın zamanda hayata geçirmiş olacağız." dedi.

Yargı teşkilatına yeni personel alımının planlandığını söyleyen Gül, 2022 yılında 12 bin 400 yeni personel alınacağını bildirdi.

FETÖ'nün darbe girişimine de değinen Gül, yargının darbe girişiminin hesabını ilk geceden itibaren kabahat üstü yaparak Türk milleti adına sorduğunu söyledi.

"Darbe teşebbüsünün içinde, ardında, yanına yöresinde kim varsa hak önünde hesap vermiştir, verecektir." diyen Gül, darbecilerden halk namına hesap soran egemen ve nesnel Türk yargısının, demokrasinin esas güvencelerinden biri olduğunu sözlerine ekledi.

(Bitti)Bakan Gül: İdari sulh çalışmamızı sonuçlandırmak üzereyiz

Bakan Gül: İdari sulh çalışmamızı sonuçlandırmak üzereyiz Bakan Gül: İdari sulh çalışmamızı sonuçlandırmak üzereyiz

AA / Ahmet Alican Koç - Son Dakika Haberleri

Bakan Gül: "İdari sulh çalışmamızı sonuçlandırmak üzereyiz", başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum