Bakan Bozdağ'dan 'Haksız tahrik' açıklaması: Tartışmaya açılmalı

Bakan Bozdağ'dan 'Haksız tahrik' açıklaması: Tartışmaya açılmalı, Gündem Haberleri.

Bakan Bozdağ'dan 'Haksız tahrik' açıklaması: Tartışmaya açılmalı
Editör: 15Haber
23 Haziran 2022 - 15:35
Bakan Bozdağ'dan 'Haksız tahrik' açıklaması: Tartışmaya açılmalı, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Yargıtay ’ın Kurumsal Kapasitesinin Güçlendirilmesi Iki Taraflı Projesi Milli İçtihat Forumu ’nda konuştu.

Muğla ’da öldürülen üniversite öğrencisi Pınar Gültekin ’in katiline verilen cezada ‘hasız tahrik ’ indirimi uygulanmasına da değinen Bakan Bozdağ

“Haksız tahrikin uygulaması konusunda yaşanan tartışmalar, son Pınar Gültekin mahkemesinin kararıyla yok bunun dışında kararlarla da Türkiye ’nin gündeminde çok yoğun yer aldı. Çünkü sonuçta hileli kışkırtma müessesesi, yüzyıllardır olan ve bütün hukuk sistemlerinde varlığını koruyan bir müessesedir.

Bu müesseseye hayatiyet kazandıracak, hak duygusunu güçlendirecek, uygulamalara vesile kılacak, adaletsizliği önleyecek uygulamalara fren olacak bir içtihat ve bir değerleme elbette Yüksek Mahkemenin ve yargının da son derece üzerinde durması gereken bir konu olduğuna içten gelen inandığımı burada betimlemek isterim” dedi.

“KAMUOYUNUN DİKKATİNE SUNMAK İSTİYORUM…”

Haksız kışkırtma konusunun tartışılmaya açılmasında üstünlük gördüğünü açıklayan Bakan Bozdağ, “Bir soru sorarak da bu tartışmayı Yüksek Yargıtay ’ımızın huzurunda Türkiye kamuoyunun dikkatine arzetmek istiyorum.

Yalnızca soru. Bir kanaatimi ifade etmeden. Kasten ya da canavarca hisle veya eziyet çektirerek bilerek öldürme suçunun işlenmesi halinde kışkırtma nasıl uygulanmalı? veya uygulanmamalı mı?

Uygulanacaksa bunun öteki suç tipleriyle acaba kasten veya canavarca hisle ve ızdırap çektirerek bile bile öldürme suçunun cezai yaptırımı uygulanırken tümü eşit mi olacak?

Arasında bir skala, bir kademelendirme olacak mı, olmayacak mı? Bunları tartışmakta bunlarla ilgili değerlendirmeler yapmakta ben son derece avantaj görüyorum” diye konuştu.

“HUKUKÇULARI TARTIŞMAYA MISAFIR ETME EDİYORUM”

Canice hukukçularını bu meseleyi uzun uzadıya tartışılmaya ağirlama eden Bozdağ sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu tartışmaların ayrıca Türkiye Büyük Millet Meclis ’imize ayrıca de Yüksek Yargıtay ’ımıza ve birincil derece mahkemelerimize büyük yararlar sağlayacağına yürekten inandığımı tanımlamak istiyorum.

Hileli kışkırtma müessesesini dürüst ve hakkı olan bir yere ve kararlı bir uygulamaya kavuşturmak, ne yaparsa yapsın Türkiye Büyük Halk Meclisi hangi maddeyi düzenlerse düzenlesin eninde sonunda Yüksek Yargıtay ’ımızın çok saygıdeğer üyelerinin vereceği veya verdiği kararlı içtihatlarla muhtemel olacaktır.

Yolu siz açacak, istikameti siz gösterecek, rehberliği siz yapacak, birincil derecede ve istinafta tayin yapan herkesi sizin verdiğiniz kararlar kesinlikle aydınlatacak, aydınlatıcı olacaktır.

“ELEŞTİRİLER YOL GÖSTERİCİ OLDUĞU TAKDİRDE YAPICI OLUR” 

Yargının kararları şüphesiz eleştirilebilir. Bunda hiçbir şey değil. Eleştiriler yol gösterici olur, yapıcı olduğu takdirde. Fakat şunu unutmamak lazımdır oysa, birincil derece mahkemesi bir karar verdiğinde bu nihai bir karar değildir.

Sonuçta adı üstünde birincil derece mahkemesi kararıdır. Bunun üstünde istinaf yolu vardır. Onun üstünde pak yolu vardır, temyiz mahkemesinin verdiği karar nihai karardır. Belirlenmiş karardır. Ortaya meydana çıkan kararla bir dava her tarafta, neticelenmiş, kesinleşmiş olmaz.

O nedenle de suçlama süreçlerinin ardına kadar her konuda, her kararda takip edilmesinde Yüksek Mahkememizin nihai kararıyla nokta konuluncaya dek sürecin yürüdüğünün bilinmesinde avantaj vardır. Muhakkak hepimizi rahatsız eden kararlar olabilir.

Lakin bu kararlar eğer doğruysa istinaf ve Yargıtay doğrulama edecektir. Değil eksiği varsa istinaf ve Yargıtay düzeltecektir. Yok yanlışsa istinaf ve Yargıtay o yanlışa Tüzük ve yasalar çerçevesinde müdahale edecek ve o kararların dürüst zemine oturtulmasına şüphesiz katkı maddesi sağlayacaktır.

O yüzden de bu konuda süreçlerin dinç takip edilmesi, tartışmaların ve eleştirilerin hukukun somutluklarının gözetilerek hukuk içinde ve hukuka uygun biçimde yapılmasında son derece üstünlük olduğunu buradan tarif etmek isterim. Türkiye ’nin buna ihtiyacı var.

“BENİM DE PEK FAZLA KİMSENİN DE VİCDANI SIZLADI”

Son tartışılan konuda kuşkusuz insan olarak benim de eminim fakat o kadar çok kimsenin de vicdanı sızlamıştır. Lakin hukuk, hukuk uygulamaları, vicdanların Tüzük, kanun, hukuk ve dosya ile tabi olduğunu da Tüzük ’mızın 138. maddesi amirdir.

Bizim vicdanlarımız, şüphesiz Anayasa ’mıza, kanunlarımıza, hukukumuza ve dosyaya yan olarak yol almak ve bu çerçevede vicdani kanaatlerimizle hareket etmek her hukuk görevi yapanın ayrılmaz bir vazifesi olduğunu buradan bir kez daha tarif etmek isterim.

Bakan Bozdağ'dan 'Haksız tahrik' açıklaması: Tartışmaya açılmalı, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Bakan Bozdağ'dan 'Haksız tahrik' açıklaması: Tartışmaya açılmalı haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum