Bakan Akar: Şehitlerin kanı yerde kalmadı

Bakan Akar: Şehitlerin kanı yerde kalmadı, Gündem Haberleri.

Bakan Akar: Şehitlerin kanı yerde kalmadı
Editör: 15Haber
25 Mayıs 2022 - 09:41
Bakan Akar: Şehitlerin kanı yerde kalmadı, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Bakan Akar, Pençe Kilit Operasyonu bölgesinde 5 askerin şehit olduğu hain terör saldırısının peşinde dün beraberindeki Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile geldiği sınır hattındaki incelemelerini gün her tarafında sürdürdü.

İlk olarak Mardin ’e, oradan Şırnak ’taki 23 ’üncü Piyade Tümeni ’ne geçen Akar ve beraberindeki komutanlar sonradan 1815 rakımlı Işıklı Üs Bölgesine çıktı.

Sınırın sıfır noktasında, Pençe Kilit Operasyonu bölgesinin derhal yakınındaki mevkide yer alan üs bölgesinde incelemelerde yer alan ve sahadaki duruma ilişkin bilgi alan Akar, arkasında Çukurca ’daki 2 ’nci Ordu Strateji Komuta Yeri ’ne gitti.

‘ETKİSİZ AYLA GETİRİLEN TERÖRİST SAYISI 100 ’Ü GEÇTİ ’

Gece boyunca buradan Pençe Kilit Operasyonu ’nu beraberindeki Genelkurmay Başkanı, Kara ve Hava Kuvvetleri komutanları ile takip eden Akar, operasyonda görevli hudut hattındaki ve hudut ötesindeki birliklerin komutanları ile video konferans yöntemi ile görüştü.

Son durumu ilişkin aldığı bilgiler kapsamında yeni direktifler veren Akar, Pençe Kilit Operasyonu sırasında teröristlerin hain saldırısı sonucu şehit olan 5 kahraman askere rahmet dileyerek sözlerine başladı.

Alçak saldırının gerçekleştiği bölgedeki operasyonların bölgedeki olumsuz hava şartlarına rağmen devam ettiğini bildiren Akar, “Komandolarımız bir grup teröristi mağarada sıkıştırdı.

Mehmetçiğin ‘teslim ol ’ çağrısına teröristlerin ateşle karşılık vermesi sonucu mağaraya yönelik işlem gerçekleştirildi.

Söz konusu operasyonla birlikte Pençe Kilit Operasyonu ’nda bugüne dek etkisiz hale getirilen terörist sayısı 100 ’ü geçti.

Şehitlerimizin kanlarını, yakınlarının gözyaşlarını yerde bırakmadık, bırakmayacağız” ifadelerini kullandı.

Akar, olumsuz ve baskı arazi ve hava koşullarına rağmen yürütülen harekata kara ve hava ateş yardım vasıtaları, İHA ve SİHA ’larla yoğun takviye sağlandığını da belirtti.

‘OPERASYONU BAŞARIYLA TAMAMLAYACAK KİLİDİ KAPATACAĞIZ ’

Pençe Kilit Operasyonu ’nun planlandığı şekilde sürdürüldüğüne vurgulayan Akar, “Pençe serisi harekatlarımız devam ediyor. Bu bir zincir, zincirin son halkası da Pençe Kilit Operasyonu. Bu operasyonu da başarıyla tamamlayarak hem kilidi kapatacak keza de hudutlarımızın bütün olarak kontrolünü sağlamış olacağız. Buna fazla yaklaştık” diye konuştu.

Mehmetçiğin terörle mücadelede geldiği noktanın fazla önemli olduğunu ifade eden Bakan Akar, “Büyük bir mertlik ve fedakarlıkla gerçekleştirdiğimiz mücadelenin başarıyla sonuçlanmasına eksik bir vakit kaldı. Terör örgütünün iddiaya göre ele başları dahil büyük bir panik içindeler. Örgütte çöküntü alametleri var. Bunlar istihbarat raporları, terörist ifadelerinde de ortaya çıkıyor. Biz artan bir zorlama ve tempoda taarruzi ruhla operasyonlarımızı sürdürecek, asil milletimizi başına 40 yıldır musallat olan terör belasından kurtaracağız” dedi.

Akar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin tek hedefinin teröristler olduğunu vurgulayarak, “Kürtler ve Türkler kardeştir. Yüzyıllarca ekmeğimizi, suyumuzu paylaştık. Bunun en açık kanıtı şehitlikler. Bütün şehitliklerde Türkler-Kürtler-Araplar birlikte yatıyor. Teröristlerin ardından kim olursa olsun terörle mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz” diye konuştu.

Gecenin geç saatlerine kadar beraberindeki komutanlarla Çukurca ’daki 2 ’nci Ordu Strateji Komuta Yeri ’nde harekatı takip eden Bakan Akar, geceyi de Çukurca ’da geçirdi. (DHA)

Bakan Akar: Şehitlerin kanı yerde kalmadı, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Bakan Akar: Şehitlerin kanı yerde kalmadı haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum