Babacan'ın ziyaret ettiği esnaf: 'Ne edeceğiz bu mazotu? Çiftçinin hali harap'

Babacan'ın ziyaret ettiği esnaf: 'Ne edeceğiz bu mazotu? Çiftçinin hali harap', Gündem Haberleri.

Babacan'ın ziyaret ettiği esnaf: 'Ne edeceğiz bu mazotu? Çiftçinin hali harap'
Editör: 15Haber
24 Haziran 2022 - 12:38
Babacan'ın ziyaret ettiği esnaf: 'Ne edeceğiz bu mazotu? Çiftçinin hali harap', Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Ankara ’nın Beypazarı ilçesinde gittiği pazar yerinde esnafla sohbet etti. Pazarcı esnafının gündeminde yüksek akaryakıt fiyatları vardı.

“DEPOYU DOLDURAMIYORUZ”

Babacan, uğradığı bir tezgâhta “Ne edeceğiz bu mazotu? Çiftçinin hali mahvolmuş” diyen bir esnafa “Hükûmet dolar kurunu patlatınca A ’dan Z ’ye her şeye zam geldi. Gübre dolara emrindeki. Mazot dolara tabi. Tohum dolara yan. Elektrik dolara yan. Esnaf lambaları söndürüp meslek yapıyor” dedi. Babacan ’ın “Depo kaça doluyor?” diye sorduğu esnaf ise “Depoyu dolduramıyoruz oysa. Nasıl dolduracağız?” diye konuştu. Bir öteki pazarcının “Bir Türkiye değil, dışarısı da öyle. Her yer karışık. Ukrayna ’nın savaşı her yeri halletti” sözlerini Babacan şöyle yanıtladı: “Petrol fiyatı 70 dolardan 120 dolara çıktı. Yani dünyada bir ülkede akaryakıt 7 liraysa 12 lira oldu. Bizde ise 7 liraydı, 30 lira oldu. 12 lira ile 30 lira arasındaki fark Türkiye ’ye özel problem. Hükûmetin çıkarttığı döviz krizinin sonucu. Eğer dünyadaki değin mazot fiyatı artsaydı 7 liralık akaryakıt bizde 12 lira olacaktı.”

“53 YAŞINDA AĞAÇ TEPESİNDE KİRAZ TOPLUYORUM, EVE EKMEK GÖTÜREMİYORUM”

Bir diğer tezgahtaki esnaf da akaryakıt fiyatlarından dert yandı. Pazarcı esnafı, “Kurtarın bundan böyle insanları. Mazot parasına çalışıyoruz. Karnımızı da doyuramıyoruz artık. 53 yaşındayım. Ağacın tepesinde kiraz topluyorum lakin evime yiyecek götüremiyorum. Eyvah değil mi bize? Ayaş ’tan buraya 300 liraya gidip geliyoruz” ifadelerini kullandı. Babacan bu sözlere “Tüm dengeler bozuldu maalesef fakat çalışıp hazırlanıyoruz. Ivedi düzelir. Cümbür Cemaat kendi derdinde, kendi çıkarında. Memleket sahipsiz. Biz DEVA Partisi ’ni memlekete her yerde sahip çıkmak için kurduk. İnşallah ilk seçimde geliyoruz” diye karşılık verdi. Bir başka tezgahtaki Pazarcı esnafı, “20 sene önce Tansu Çiller bir gün buraya geldi. Bir şey ikram ettim. Hayır demedi” diyerek elindeki armudu Babacan ’a ikram etti. Babacan ’ın “Ona yaramamış, bize yarar mı, bilmem” sözleri gülüşmelere neden oldu.

“ÖNCE MÜCAHİTLERDİ SONRA MÜTEAHHİT, ŞİMDİ HER ŞEYE MÜSAİT OLDULAR”

Bir diğer pazarcı esnafı Babacan ’a “Sizin seçildiğinizde bu ekonomi fazla güzeldi. İkinci beş yıl birazcık daha iyiydi. Ondan sonradan lastik patladı. Kemal Derviş ’in bakanlık yaptığı dönemdeki kararlardan mı böyle gitti? Yahut siz gelince baştan bir karar mı aldınız?” diye sordu. Babacan bu soruyu “Bizden önceki hükûmetin kararlarından sonradan 2001 şubatında büyük bir kriz çıktı. Biz o krizi devraldık. Vaktiyle yapılmaya çalışılan iyi işleri muhafaza ettik. Hatalı işleri bıraktık, yerine güzel işler ekledik. Ekonomi toparladı” diye yanıtladı. Esnafın “Bunlar ilk önce mücahitti. Ondan daha sonra müteahhit oldu. Şimdi her şeye müsait oldular” sözleri üzerine Babacan “Halimize çevirmen oldun” dedi.

Babacan'ın ziyaret ettiği esnaf: 'Ne edeceğiz bu mazotu? Çiftçinin hali harap', başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Babacan'ın ziyaret ettiği esnaf: 'Ne edeceğiz bu mazotu? Çiftçinin hali harap' haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum