Babacan'dan EGM'nin açıklamasına tepki

Babacan'dan EGM'nin açıklamasına tepki, Gündem Haberleri.

Babacan'dan EGM'nin açıklamasına tepki
Editör: 15Haber
20 Haziran 2022 - 17:26
Babacan'dan EGM'nin açıklamasına tepki, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin genel merkezinde yaptığı basın açıklamasında; Güvenlik Genel Müdürlüğü (EGM) kadar, DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu ’na karşın kullanılan ifadelerle ilgili konuştu. Izah Etme sırasında Babacan ’ın yanına partisinin genel başkan yardımcıları da yer aldı.

EGM ’den yapılan açıklamayı kınayan Babacan, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ’a ve TBMM Başkanı Şentop ’a seslendi.

“HİÇBİR DEVLET MEMURU VATANDAŞA PARMAK SALLAYAMAZ”

“Emniyet Genel Müdürlüğü ’nün tüzel kişiliği kullanılarak, haddini bilmez bir memurun ardındaki durulması demokrasimiz ve devletimiz adına büyük bir ayıptır” diyerek sözlerine başlayana Babacan,

“İç güvenliği sağlamakla görevli olan kurum üzerinden ayrıca vekilimiz sayın Yeneroğlu hem de millet korkutma edilmektedir. Hiçbir devlet memuru vatandaşa parmak sallayamaz, haddine değil. Halk gücünü kullanan hiç kimse hukuka tutarsız davranamaz. Bir hukuk devletinde böyle rezillik olamaz” ifadelerini kullandı.

“KİMİN KİMDEN CESARET ALDIĞI ORTADA”

Babacan, Yeneroğlu ’na karşın, “Teşkilatımıza karşın düşmanlığı herkesçe aşina milletvekili…” ifadelerinin yer aldığı EGM açıklamasına tepki göstererek, sözlerine şöyle devam etti:

“Bir kamu kuruluşu üzerinden haksızlığı, hoyratlığı, hukuksuzluğu koruyan bir metin yayınlanamaz. Üç beş kişinin kurumsal kişilik gölgesi altına sığınarak yaptığı bir iş olduğuna eminim. Kimin kimden yiğitlik aldığı ortada.

Bu hukuksuzluğa meydan veren, ‘Tüzük Mahkemesi kararına uymuyorum, kararı tanımıyorum ’ deyip hukuksuzluğu bir iklim olarak bu ülkenin başına saran kişidir. Erdoğan ’ın meslek tutuş tarzıyla ülkemizde oluşturduğu iklim, devlet kurumları için ve kurumlarda çalışanlar için hukuksuzluğu sıradanlaştırmakta, hukuksuzluğu neredeyse normalleştirmektedir.

“‘HUKUK ARKANDAN GELİR ’ DİYEN KİŞİ TEŞKİLATIN BAŞINDA”

Bu teşkilatın kime yan olduğu da umulan. Polisimize ‘Sen yık geç hukuk arkandan gelir ’ diyen, ‘Ayağını kırın, sorumlusu benim ’ diyen kişi ülkenin Cumhurbaşkanı tarafından bu teşkilatın başına görevlendirilmiş durumda. Bu açıklamayı yazar kişiler de o gün vatandaşlara parmak sallayanlar da buradan kuvvet almaktadır.

“ANINDA GEREĞİNİ YAPMAK ZORUNDASINIZ”

Sayın Erdoğan ’a sesleniyorum. Siz ve size emrindeki bakan ne yaparsanız yapın; Türkiye Cumhuriyeti, hukuk tanımazların devlet katında tayin oluşturacağı yer değildir. Aninda lakin aninda gereğini gerçekleştirmek zorundasınız. Adaletsizlik hukuksuzluk yaparak bizi sindireceğinizi zannediyorsanız nafile heveslenmeyin.

“GEREKSIZ YERE UĞRAŞMAYIN”

Biz dünkü tanımlama metninin sizin gölgenize saklanarak yazıldığını biliyoruz. Bu hukuksuzlukların gücünü sizden aldığını biliyoruz. Sizden ve o krizlerin ortağı yanınızdaki Bahçeli ’den.

Hiç gereksiz yere uğraşmayın. Bu milleti sindiremeyeceksiniz, susturamayacaksınız. Tehditlerinize de kabadayılıklarınıza da hukuk tanımazlığınıza da kundura bırakmayacağız.

Sayın Yeneroğlu ’nu da bizi de bu ülkenin hiçbir vatandaşını da korkutma etmenize müsaade etmeyeceğiz.

ŞENTOP ’A ÇAĞRI

Bir çift sözüm de buradan Türkiye Büyük Ahali Meclisi ’nin başkanına. Sayın Şentop, siz niye susuyorsunuz? Siz yalnızca tek bir siyasi partinin mi meclis başkanlığını yapıyorsunuz? Niçin Meclis ’in onurunu savunmuyorsunuz? Niçin nezaketsizlik aleyhinde iki çift laf da siz etmiyorsunuz? Gazi Meclisimizde yargı arayışlarına yer yok mu?

Sizi de giderken, hukuksuzluğa karşısında derhal tepki tahsis etmek, Meclisimizin onurunu korumak zorundasınız. Bir memur ile bir milletvekili arasındaki bu diyaloga sadece seyirci kalırsanız yarın 600 milletvekilinin sahada nelerle karşılaşabileceğini hesap ediyor musunuz?

Milletvekiline hakaret milletin tümüne hakarettir, Halk Müziği Meclisi ’ne hakarettir. Aklınızı başınıza alın ve bulunduğunuz konumun hakkını verin. Milletvekilinin de TBMM ’nin de hukukunu koruyun.”

Babacan'dan EGM'nin açıklamasına tepki, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Babacan'dan EGM'nin açıklamasına tepki haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum