Babacan: Cumhurbaşkanlığını ilk turda kazanmamız şart

Babacan: Cumhurbaşkanlığını ilk turda kazanmamız şart, Gündem Haberleri.

Babacan: Cumhurbaşkanlığını ilk turda kazanmamız şart
Editör: 15Haber
20 Haziran 2022 - 12:47
Babacan: Cumhurbaşkanlığını ilk turda kazanmamız şart, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, KRT TV ’de Savaş Kerimoğlu ’nun sunduğu Uykudan Kalkma Vakti programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

“FORMÜLÜ SÖYLEDİM”

CDS ’nin (Credit Default Swap- Kredi Tehlike Primi) ne dek yükselirse böylece güvenli olmayan, iflas riskiyle aleyhinde karşıya olduğunu bildiren bir sayı olduğunu söyleyen Babacan,

“Geçen hafta 836 ’yı fark etti, sonradan 870 ’lere dek çıktı. Türkiye Cumhuriyeti ’nin yakın tarihinde böylesine yüksek risk primleri görmemiştik. On yıl önce iflas etmiş Yunanistan tehlike primini 180 ’e düşürmüş.

Ben uyarıyı yaptım. Bu, otobüsün uçuruma doğru gittiğini bildiren bir göstergedir. Uçuruma giderken ‘Vaktiniz var, direksiyonu kırıp uçurumdan yuvarlanmayı önleyebilirsiniz ’ dedim.

Formülü söyledim. Acilen Merkez Bankası ve TÜİK ’in başına liyakatli ve ehliyetli bir kadroyu koyun, elinizi ayağınızı çekin.

Bu sene bütçedeki faiz 240 milyar. Yıllardır 50 milyar civarında seyretti. Bu da yetmeyecek çünkü bütçe eylül ekim ayında yapıldığı süre faiz yüzde 17 ’ydi. Hemen yüzde 28-30. Gelecek yıl için koydukları faiz 291 milyar.

Sayın Erdoğan, Cumhuriyet tarihinin devlete en yüksek faizi ödeten devlet başkanı olmuştur. Bu şekilde tarihe geçmiştir.” diye konuştu.

“EKONOMİ BÜYÜYOR DA ÇİFTÇİ NİYE TOPRAĞINA GÜBRE KOYAMIYOR?”

İktidarın biliyormuş numarası yaptığını savunan Babacan,

“Eğer bilseler, eylül ayında açıkladıkları orta vadeli programdaki dolar kuru varsayımı 9,30 ’ken bugün kuru 17,30 ’a patlatırlar mı? Biz millî gelirimizi alıp 3.500 dolardan 12.500 dolara çıkarırken dış güçler değil muydu? 34 takvim enflasyonu alıp da iki yılda tek haneye düşürdüğümüzde dış güçler yok muydu?

2002 ’den 2008 ’e dünyada petrol fiyatları 20 dolardan 150 dolara çıktı. O dönemde tek haneye indirdik. ‘Petrol 7,5 katına çıkmış, enflasyon dünyanın her yerinde var ’ diyebilirdik. Fakat tek haneye indirdik.

Bunlar anlamamışlar… Yalnızca o başarının üstünde sörf yaptılar. Ekonomi büyüyor da bizim çiftçimiz niye toprağına gübre koyamıyor, niye 30 liraya akaryakıt elde etmek zorunda kalıyor?

Esnafımız niçin dükkanındaki 10 ampulün 9 ’unu söndürmek zorunda kalıyor. Gençlerimiz niçin okuduğu şehirden memleketine bilet parası bulmakta zorlanıyor?” ifadelerini kullandı.

“ALTILI MASA KORKULU RÜYASI HALİNE GELECEK”

“AK Parti bünyesindeki insanlarla konuştuğunuzda, milletvekilleri dahil yüzde 80-90 oranında, tüm gerçekleri gördüklerini anlıyoruz” diyen Babacan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Lakin böylece bir insan kaynağı yapısı oluştu ama dirayetli, düşündüğünü korkmadan söyleyebilen insanların sayısı bundan böyle bir elin parmaklarını geçmiyor.

Ama tercih yaklaştıkça onlar da vicdanlarının dinç sesine karşısında susmayacak. O vicdanlardaki ses açığa çıkacak. İnsanlar acımasızlık korkusuyla susuyorlar. Önümüzdeki süreçte vicdanının sesini dinleyen ve dillendiren daha fazla sayıda insanı göreceğimizi düşünüyorum. Korku duvarı, nefret eşiği aşağıya içten inecektir.

Sayın Erdoğan ’ın altılı masayı anlaması mümkün yok. Us dünyasında bunu kavraması mümkün yok. Kendi belirlediğimiz takvim işliyor, bunu da hafıza dünyasında kabullenemiyor.

Göreceksiniz altılı masadan daha fazla bahsedecek. Altılı masayla yatacak, altılı masayla kalkacak. Altılı masa korkulu rüyası hâline gelecek”

“CUMHURBAŞKANLIĞINI İLK TURDA AÇIK ARA KAZANMAMIZ ŞART”

Altılı masanın cumhurbaşkanı adaylığıyla ilgili hedeflerinin iki taraflı olduğunu kaydeden Babacan, son olarak şunları söyledi:

“Çünkü cumhurbaşkanlığını birincil turda ve açık arayla kazanmanın şart olduğunu düşünüyoruz. hemen bizim stratejimiz cumhurbaşkanı adayı meselesini sürecin en sonunda konuşmak. Altı partinin önce geçiş sürecinin yol haritasında uzlaşması gerekecek.

Cumhurbaşkanı adayının da o uzlaşmanın altına imzası gerekecek. Cumhurbaşkanı adayı altı genel başkandan birisi olabilir veya dıştan bir isim olabilir. Altılı masada bunların hiçbirisini konuşmuş değiliz. Şu isim olsun, bu isim olmasın diye bir değerlendirmemiz de altılı masada olmadı”

Babacan: Cumhurbaşkanlığını ilk turda kazanmamız şart, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Babacan: Cumhurbaşkanlığını ilk turda kazanmamız şart haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum