evde masajmasaj istanbul

B12 vitamini eksikliği belirtileri neler yorgunluk ve unutkanlığa sebep oluyor!

B12 vitamini eksikliği belirtileri neler yorgunluk ve unutkanlığa sebep oluyor!, Vücutta B12 vitamini seviyesi çok azaldığında ortaya meydana çıkan duruma B12 eksikliği deniyor.

B12 vitamini eksikliği belirtileri neler yorgunluk ve unutkanlığa sebep oluyor!
Editör: 15Haber
15 Ekim 2021 - 00:41
B12 vitamini eksikliği belirtileri neler yorgunluk ve unutkanlığa sebep oluyor!,

Vücutta B12 vitamini seviyesi çok azaldığında ortaya meydana çıkan duruma B12 eksikliği deniyor. Bu vitaminin eksikliği kişide us problemleri, takâtsizlik hatta depresyona varan sorunlara niçin oluyor. B12 eksikliğinin belirtilerini iyi anlamak hastalığın teşhisi ve tedavisi için önemli menfaat sağlıyor. B12 vitamininin nedenleri ve belirtilerini içeriğimizde bulabilirsiniz.

B12 vitamini eksikliği nedir?

B12 vitamini eksikliği, gövde kadar yeterli B12 vitamini alınmadığında ortaya çıkar. Özellikle sinir sistemi ve beyinde geri dönüşümsüz ve potansiyel olarak önemli hasara yol açabilir. Normalden birazcık daha düşük B12 vitamini seviyeleri bile depresyon, düşünce karışıklığı, düşünce problemleri ve takâtsizlik gibi eksiklik semptomlarını tetikleyebilir.

B12 eksikliği belirtileri 

Vücuttaki B12 vitamini azlığı kişide şu belirtileri gösterebilir:

- Bunalım, yorgunluk, düşünce problemleri

- İştahsızlık, kabızlık, ve kilo kaybı görülür. 

- B12 vitamini eksikliği olan bebeklerde yüz titremeleri, refleks problemleri, beslenme zorlukları, tahriş görülebilir. 

- B12 vitamini yetkisiz olan bireylerde psikoz, mani ve bunama gibi durumların gelişme riski daha yüksektir.

- Eksik B12 vitamini de anemiye, yani kansızlığa neden olabilir. Aneminin en yaygın belirtileri aralarında yorgunluk, nefes darlığı ve baştan savma kalp atışı bulunmaktadır. 

- B12 vitamini eksikliği keza vücudu enfeksiyonların etkilerine daha sağduyu ayla getirir. 

B12 vitamin takviyesi

Bazı bireyler alışılagelmiş hayvansal gıda kaynaklarından B12 vitamini emmekte zorluk çeker ve takviye almaları gerekebilir. Takviyeler ağızdan veya burun spreyi ile alınabilir. aynı zamanda, ağızdan alınan takviyeler çoğunlukla eksiklik durumunun giderilmesinde yardımcı olmaz. Bu cins vakalarda B12 vitamini aracısız olarak vücuda enjekte edilebilir. Bazı soya sütü markaları ve kahvaltılık tahıllar B vitamini ile takviye edilir.

Veganlar, diyetlerinde B12'yi doğal olarak karşılayan hayvan ürünleri bulundurmadığı için, B12 eksikliğini durdurmak üzere yardım alabilirler. Bu özellikle hamilelik ve emzirme döneminde önemlidir. Ama B12 takviyesi böbrek hastalığı olan kişiler için önerilmez.

B12 vitamini eksikliği belirtileri neler yorgunluk ve unutkanlığa sebep oluyor!, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum