AYM'ye başvuruların dörtte üçü adil yargılanma hakkına ilişkin şikayet

AYM'ye başvuruların dörtte üçü adil yargılanma hakkına ilişkin şikayet, Anayasa Mahkemesi Anayasa Yargısı Araştırmaları Merkezi (AYAM), “Anayasal Bir Güvence Olarak Silahların Eşitliği İlkesi” konulu sempozyum düzenledi.

AYM'ye başvuruların dörtte üçü adil yargılanma hakkına ilişkin şikayet
Editör: 15Haber
10 Ocak 2022 - 13:06
AYM'ye başvuruların dörtte üçü adil yargılanma hakkına ilişkin şikayet,

Anayasa Mahkemesi Anayasa Yargısı Araştırmaları Merkezi (AYAM), “Anayasal Bir Güvence Olarak Silahların Eşitliği İlkesi” konulu sempozyum düzenledi. AYM Ulu Divan Salonu ’nda gerçekleşen sempozyumda konuşan AYM Başkanı Arslan, “Adil yargılanma hakkının bir unsuru olarak silahların eşitliği nispeten yeni bir kavramdır. Esasen 1960 ’lı yılların başından itibaren Avrupa İnsan Hakları Komisyonu ’nun, daha sonra da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ’nin (AİHM) özellikle Avusturya ’ya karşısında yapılan bireysel başvurularda verdiği kararlarla şekillenen bir kavram. Gerek komisyon gerekse AİHM, sözleşmede yer almadığı halde adaletli yargılanma hakkında bunu mündemiç bir ilke olarak nitelendirmişlerdir” dedi.

Adaletin sağlanmasının onun gerçekleştiğinin görülmesine yan olduğuna dikkati çeken Arslan, “Başka bir ifadeyle adalet bununla beraber bir görünüm meselesidir. Tarafların ve toplumun adaletin sağlandığını görmesi ve bu yönde bir algının oluşması gerekmektedir. böylece AİHM kararlarında bilhassa silahların eşitliği ilkesinin uygulanmasında görünümün fazla önemli olduğu vurgulanır” ifadelerini kullandı.

AYM ’ye yapılan uygulama istatistiklerinin endişe verici olduğunu söyleyen Arslan, şunları söyledi:

66 BİN 121 UYGULAMA YAPILDI

– Bireysel başvurunun uygulanmaya başlandığı 23 Eylül 2012 tarihinden itibaren yapılan başvuruların büyük bir kısmı adil yargılanma hakkına ilişkin. Mahkememize 2021 yılında 66 bin 121 kullanım yapıldı. Bu başvuruların yüzde 73 ’ünden fazlası adaletli yargılanma hakkına ilişkin. Başka bir ifadeyle mahkememize geçen yıl yapılan başvuruların takriben dörtte üçü adil yargılanma hakkına ilişkin şikayetleri kapsamaktadır. İhlal sayıları bakımından da koşul çok ayrı değil. Başlangıçtan itibaren verdiğimiz toplam ihlallerin yüzde 77 ’si adil yargılanma hakkına dairdir. Bu sayı ve oranlar bize gerçekte korkunç bir durumu göze çarpan ediyor.

Arslan, bu duruma öneri olarak AYM ’nin gerek norm denetiminde gerek kişisel başvuruda adil yargılanma hakkına ve bu hakkın ihlaline yönelik değerlendirmelerin yargısal makamlar tarafından dikkatli bir şekilde ele alınması ve çözüm yollarının bulunması olduğunu söyledi.

AYM'ye başvuruların dörtte üçü adil yargılanma hakkına ilişkin şikayet, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum