Avusturya 'da yaklaşık 35 bin kişi Covid-19 önlemlerini protesto etti

Avusturya ’da yaklaşık 35 bin kişi Covid-19 önlemlerini protesto etti, Avusturya'da ahali Covid-19 kısıtlamaları sebebiyle sokağa indi.

Avusturya 'da yaklaşık 35 bin kişi Covid-19 önlemlerini protesto etti
Editör: 15Haber
20 Kasım 2021 - 23:05
Avusturya ’da yaklaşık 35 bin kişi Covid-19 önlemlerini protesto etti,

Avusturya'da ahali Covid-19 kısıtlamaları sebebiyle sokağa indi. Başkent Viyana'da yaklaşık 35 bin birey, pazartesi günüden itibaren 20 gün süreyle uygulanacak sokağa çıkma yasağının da aralarında bulunduğu Covid-19 kısıtlamalarını protesto etti. Hofburg Sarayı önündeki Heldenplatz Meydanı'nda bir araya gelen göstericiler, ellerinde Avusturya bayrakları ile "Aşı zorunluluğuna hayır", “Hür", “Kısıtlamalar kaldırılsın", “Aşıya hayır”, “Yeter artık” ve "Kahrolsun faşist diktatörlük" yazılı pankartlar taşırken, sıkça hükümet karşıtı sloganlar attı.

Polisin geniş önlemler aldığı protestoda, Covid-19 tedbirlerine uymayan göstericilere polis cezai operasyon uygularken, göstericiler cezalara tepki gösterdi. Başkentteki birinci bölgeyi çevreleyen Ring'de devamlı yürüyüş Heldenplatz Meydanı'nda olaysız şekilde son buldu. Polis, gösteriler esnasında yasaklı semboller içeren ve taşkınlık yapan takriben 10 kişinin gözaltına alındığını aktardı.

Avusturya, kış mevsimi öncesi sokağa çıkma yasağı bildiri eden birincil Avrupa ülkesi oldu

Avusturya'da 15 Kasım'da Covid-19 aşısı olmayanlar ya da hastalığı atlatıp iyileştiğini belgelendirmeyen 12 yaşın üzerindeki kişiler için sokağa çıkma kısıtlaması yürürlüğe girmişti. Hükümet bu kararın arkasından 19 Kasım'da ise, 22 Kasım'da başlayacak olan ülke genelinde sokağa çıkma yasağı duyuru etmişti. Bu kararla Avusturya, kış mevsimi öncesi sokağa çıkma yasağı duyuru eden birincil Avrupa ülkesi olmuştu.

1 Şubat'tan itibaren aşı zorunlu olacak

Avusturya Başbakanı Alexander Schallenberg geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada ise, uzun süredir aşının zorunlu olmaması yönünde bir fikir birliği olduğunu kaydetmiş, aşı karşıtlığı ve yalan haberler nedeniyle halkın büyük bir kısmının aşı olmayı reddettiğini ifade etmişti. Schallenberg, 1 Şubat 2022 tarihinden itibaren aşının gerekli ülkü getirileceğini duyurmuştu.

Avusturya'da salgının başından bu yana 1 milyon 42 bin 571 olgu saptama edilirken, 11 bin 993 birey ise virüs nedeniyle hayatını kaybetti. Avusturya'da nüfusun yaklaşık yüzde 66'sı Covid-19'a karşı tamamen aşılanırken, bu oran Batı Avrupa'daki en düşük aşılama oranlarından biri olarak kayıtlara geçti.

Mehmet Belirlenmiş Avcı

Avusturya ’da yaklaşık 35 bin kişi Covid-19 önlemlerini protesto etti, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum