Atıklarla siyaha dönüşen Kınıklı Deresi Marmara Denizi'ne akıyor

Atıklarla siyaha dönüşen Kınıklı Deresi Marmara Denizi'ne akıyor, Gündem Haberleri.

Atıklarla siyaha dönüşen Kınıklı Deresi Marmara Denizi'ne akıyor
Editör: 15Haber
13 Mayıs 2022 - 21:43
Atıklarla siyaha dönüşen Kınıklı Deresi Marmara Denizi'ne akıyor, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

İstanbul ’un Silivri ilçesi sınırları içinden doğan Kınıklı Deresi, Marmaraereğlisi ’nin Sultanköy Mahallesi kesiminde, atıklar sebebiyle, siyah renge bürünerek Marmara Denizi ’ne akmaya başladı. Kimyasal atıklarla üzeri ziftle örtülmüş gibi bir görüntüye bürünen ve ağır kokular yayan derenin döküldüğü Marmara Denizi ’nin Tekirdağ sahili de siyaha kaplandı.

Derenin benekli aktığını görenlerin ihbarıyla bölgeye Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ile Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri sevk edildi. Kısa sürede gelen ekipler, siyah akıcı dereden numuneler aldı. Komutanlık ekipleri de denizden numune alıp, görünüm ve fotoğraf çekti.

“BURADAKİ FABRİKALARIN ÇOK İYİ DENETLENMEDİĞİNİ TAHMİN EDİYORUZ”

Marmaraereğlisi Çevre Gönüllüleri Derneği Başkan Yardımcısı Özgürlük Aksun, zorunlu yerlere şikayetlerini yaptıklarını belirterek, “Dere simsiyah akıyor, ağır bir koku var. Daha önce 2 kilometre ilerideki Kamara Deresi ’nde aynı sıkıntımız oldu. Buradaki fabrikaların denetlenmediğini tahmin ediyoruz. Bakanlıktan bu güzel ilçenin denetlenmesini istek ediyoruz. Burada denize ırk giriyor, canlılar yaşıyor. Balıklarımız ölüyor” dedi.

Mahalle sakinlerinden Eren Budak ise hem koku keza de siyah akıcı dere nedeniyle denize giremediklerini söyledi. Budak, “Bu yalnızca bugün değil, zaman zaman böyle akıyor. Derenin açılış noktası Değirmenköy, Silivri, bitiş noktası ise Tekirdağ sahili. Bugün zaten denize giremedik. Denizin büyük bir kısmı simsiyah olmuş, ağır bir koku var. Kendimizde burada oturduğumuz için koku gelince rahatsız olduk” dedi. (DHA)

Atıklarla siyaha dönüşen Kınıklı Deresi Marmara Denizi'ne akıyor, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum