Atatürk anıtı önünde 'sansür yasası' eylemi

Atatürk anıtı önünde 'sansür yasası' eylemi, Gündem Haberleri.

Atatürk anıtı önünde 'sansür yasası' eylemi
Editör: 15Haber
22 Haziran 2022 - 15:09
Atatürk anıtı önünde 'sansür yasası' eylemi, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Gazeteci örgütleri, TBMM ’de yer alan ve ‘sansür yasası ’ olarak nitelenen kanun teklifinin geri çekilmesi için eylem yaptı. Ulus Atatürk heykeli önünde buluşan gazeteciler basına yönelik zorlama ve sansür yasasına ‘hayır ’ dedi. Gazeteciler anıt önünde “Susturma Korkutma, Hapsetme Yasasına Hayır”, “Basın Hürdür Sansür Edilemez” yazılmış pankartlar açtı. Ankara Millet ’taki Atatürk anıtı önünde toplanan gazeteci örgütleri ‘sansür yasası ’ olarak nitelenen kanun teklifinin geri çekilmesi için eylem yaptı.

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Alim basın örgütleri kadar hazırlanan ortak metni okudu. Bilgin, “TBMM ’de Basın Kanunu yenileniyor. Adı Basın Kanunu ama içinde basın değil zorlama var. Adı Basın Kanunu ama içinde hapis cezası, kapatma, ağır denetim ve basın kartı iptalleri var” dedi ve şunları söyledi:

GAZETECİLERİ DİNLEMEDİLER

– Haftalarca Meclis ’te iktidar ortaklarına ‘Gazetecileri dinlemeden basın yasası yapılmaz ’ dedik, öneriler verdik, itiraz ettik fakat nafile. Tek bir cümlemizi bile dikkate almadılar. böylece ülkemizin en büyük basın meslek örgütleri olarak Türkiye ’nin dört bir yanından buraya, milletin meclisine geldik. Yasayı geri çekin, basın yasalarını gazetecilere danışarak yapın. Sanmayın ki bizler dezenformasyonun önlenmesini istemiyoruz. Fakat bunun yolu hapis cezasından geçmez.

YARGITAY HAKİMİ DE KARŞI

– Yargıtay hâkimi bile aleyhinde çıkıyor ama dinlemiyorlar. Yasada yazılmış basının kapısına kilit vuracak maddeler var. Anadolu basını hiçe sayılmış, gözden çıkarılmış. Yaklaşık 1000 gazetenin, yaşam kaynakları olan devlete ait ilanları büyük oranda kesilerek, kapanmakla aleyhinde karşıya bırakılacak. Basın ilanlarının dağıtımına ilişkin değişikliklerle yazılmış basına kilit vurduracak olan düzenleme, meslektaşlarımızın özlük haklarında da hiçbir iyileştirme içermiyor. Bunları söyledik, anlattık, yazdık ama dinlemediler.

HER ŞEYE AYKIRI

– Bu yasa esas insan haklarına, haberleşme özgürlüğüne, basın özgürlüğüne aykırıdır. Yani Anayasa ’ya aykırıdır. Tüzük ile teminat altına alınan haklarımıza aykırıdır. Bu yönüyle sadece gazetecilerin özgürlüklerine yok bütün toplumun özgürlüklerine engeldir. Hatalı bilgiyi alenen dağılım suçu oluşturup üç sene hapis cezası getiren bu yasa bütün toplumu yazmaktan, eleştirmekten, sosyal medyada mesaj paylaşmaktan alıkoyacaktır. Bu yasa toplumsal bir otosansür dalgası yaratacaktır. böylece sadece gazetecilerin sorunu değildir.

NIÇIN HAPİS?

– Neden getiriliyor bu hapis cezası? Bu nasıl uygulanacak? Seçimlere bir yıldan az bir vakit kalmışken çıkarılan bu yasayla dinç siyasi tartışma ortamı nasıl sağlanacak? Yargıtay ’ın görüşündeki gibi gerçekte doğacak karmaşa ve keyfilik nasıl önlenecek? Bu soruları daima sorduk fakat Meclis ’te bizlere hiçbir cevap verilemedi. İşte bu nedenlerle basın iş örgütleri olarak, tünelden önceki son çıkışta buradayız. Bu yasa teklifinin geri çekilmesini istiyoruz” dedi.

Atatürk anıtı önünde 'sansür yasası' eylemi, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Atatürk anıtı önünde 'sansür yasası' eylemi haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum