Ata mesleğini tarihi sokakta ilmek ilmek dokuyarak yaşatıyor , DENİZLİ haberleri

Son Dakika DENİZLİ haberleri: Denizli’nin Buldan ilçesindeki tarihi sokakta aile büyüklerinden yadigâr kalan el dokuma tezgahıyla geçimini sağlayan Raziye Karaşın, unutulmaya yüz tutmuş mesleğini yaşatmaya çalışıyor.

Ata mesleğini tarihi sokakta ilmek ilmek dokuyarak yaşatıyor
, DENİZLİ haberleri
Editör: Derya Demir
25 Kasım 2022 - 10:19
Ata mesleğini tarihi sokakta ilmek ilmek dokuyarak yaşatıyor , DENİZLİ haberleri, DENİZLİ İlinin anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre: Denizli’nin Buldan ilçesindeki tarihi sokakta aile büyüklerinden yadigâr kalan el dokuma tezgahıyla geçimini sağlayan Raziye Karaşın, unutulmaya yüz tutmuş mesleğini yaşatmaya çalışıyor.

Buldan ilçesinde yaşayan kadın dokumacı Raziye Karaşın, dokumacılık mesleğini tarihi Hamamboğazı sokağında devam ettiriyor. Aile büyüklerinden kendisine kalan el tezgahını kendisine bir iş kapısı yapan Karaşın, elindeki yadigârla meskenlerini yaşatmaya çalışıyor. İlmek ilmek dokuyarak ürün elde eden Karaşın, çeşit çeşit ürünler üretiyor. Yoğun emek harcanan işini sanata döken Karşın, şimdilerde ise yanına gelen ev hanımlarına mesleğini öğretmeye çalışıyor.

“Masırlarımızı eşimin babaannesinden kalan yadigâr çıkrıkla sarıyoruz”
Aile mesleği olan el tezgâh dokumacılığını elinden geldiği kadar yapmaya devam edeceğini belirten Raziye Karaşın, “Kadın girişimci olarak mesleğimi ilerletmeye çalışıyorum. Bu tarihi sokakta arkadaşlarımızla birlikte hem Buldan’ın el emeği ürünlerini tanıtmaya hem de aile bütçemize katkı sağlamaya çalışıyoruz. Burada el tezgâhımızda şal, fular, omuz atkısı dokumaktayız. Bu iş yoğun emek istiyor. İlmek ilmek dokunarak ürün elde ediliyor. Masırlarımızı eşimin babaannesinden kalan yadigâr çıkrıkla sarıyoruz. Sarılan masırları mekiklerimize takarak tezgâhta tek tek işleyerek pamuk ve ipek ürünler elde ediyoruz. Ürünlerimizi kadınlar olduğu gibi erkeklerde kullanabiliyor. İsteğe bağlı olarak ürünlerimizin üzerine isimleri de yazabiliyoruz. Ürünlerimizin tamamı el emeği göz nuru ürünlerdir” diye konuştu.
Ata mesleğini tarihi sokakta ilmek ilmek dokuyarak yaşatıyor
Ata mesleğini tarihi sokakta ilmek ilmek dokuyarak yaşatıyor
Ata mesleğini tarihi sokakta ilmek ilmek dokuyarak yaşatıyor
Ata mesleğini tarihi sokakta ilmek ilmek dokuyarak yaşatıyor

Detaylı bir şekilde, Ata mesleğini tarihi sokakta ilmek ilmek dokuyarak yaşatıyor , DENİZLİ haberleri başlıklı haberin detayları ve bilgisi verildi. DENİZLİ ilinde olan haber gibi, benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz. Ayrıca Yerel Haberler sayfasını kontrol edebilirsiniz. Tüm illeri ayırarak okuya bilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum