Astım hastalarının yüzde 40'ında obezite görülüyor

Dünyada kısaca 370 milyon kişiyi etkileyen, ağır birlikte ahali sağlığı problemi bulunan astım hastalığı, Türkiye'de gelişigüzel 13 insandan birinde görülüyor. Hastalığı ağız ağıza ortadan kaldıran birlikte derman tedavisi olmadığına ilgi çekici Dr. Nurten Elkin, “A

Astım hastalarının yüzde 40'ında obezite görülüyor
Editör: 15Haber
07 Mayıs 2022 - 00:32
Anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre: Her yaştan insanı etkileyen fakat akıllıca otama şekilleri ile arama dibine alınabilen astım, zannedildiği üzere çocukluk rahatsızlığı değil sonra da gelişebiliyor. Her sene olay sayısında artışın yaşandığı hastalıkla ilişik değerlendirmelerde mevcut İstanbul Gelişim Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Nurten Elkin, akıllıca otama şekilleri uygulanmazsa astım hastalarının günce hayat kalitelerinin düşebileceğini vurguladı.

“Dünyanın tek muhik astımı ağız ağıza ortadan kaldıran müşterek deva tedavisi yok”

Kronik müşterek akciğer rahatsızlığı adına aşina astım, bulaşan müşterek enfeksiyon değildir. Ancak astıma alerjenler, mesleki etkenler, duman mamulleri kullanımı, ev içi ve dışı iklim kirliliği, enfeksiyonlar, fevk teneffüs yolu enfeksiyonu (nezle, sinüzit, koku alma organı polibi vs.), ruh bilimsel faktörler, ilaçlar ve besinler üzere nice aktif fiil başlangıç olabilmekte. Dünyanın tek muhik astımı ağız ağıza ortadan kaldıran müşterek deva tedavisi olmadığını tamlayan Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Nurten Elkin, Türkiye'de değme 12-13 yetişkinden birinde ve değme 7-8 çocuktan birinde astım rahatsızlığı görüldüğünü kaydederek, şunları söyledi:

“Hastalık tekrarlayan dem darlığı, dem alıp verirken ortaya çıkan hırıltı/hışıltı/ıslık sesi, göğüste edisyon hissi ve öksürük üzere belirtilerle kendini gösterir. Astım tedavisinin hedefi hastalığın şikayetlerinin arama dibine katılması ve hastanın hayatını normale en yaklaşan biçimde bitmeme ettirilmesidir. Uygun deva tedavisinin verilmesi ile astım belirtileri arama dibine alınabilmektedir. Hastalığı başlatan etkenlerden sakınılması ve ilaçların akıllıca ve derneşik kullanılması nispetle önemlidir.'' dedi.

Kilo kontrolü önemli

Yapılan incelemelerde hastaların ilaçlarını doktorunun önerilmiş olduğu biçimde kullanmasının, sigarayı bırakmanın ve obez hastaların kilogram vermesinin, dimdik ve stabil beslenmenin, derneşik idman yapmanın, solunan düzlem havasını bembeyaz tutmanın astımın kontrolünü kolaylaştırdığı göstermekte. Yüzde 30-40 oranında astımlı hastada obezite bulunduğunu bildirilmekte ve yıpramak maraz kontrolünü düzeltebilmektedir. Elkin, obezitesi bulunan astımlı hastalarda hekim ve diyet uzmanı nezdinde kilogram vermeleri rahatsızlıkların seyrini müspet etkileyeceğini, incelemelerde sigarayı bırakmanın ve obez hastaların kilogram vermesinin, astımın kontrolünü kolaylaştırdığı gösterdiğini belirtti.

Astımınız var ise bunlardan ırak durun

Halk ortada akıllıca sanılan nice yanlışın olduğuna yer veren Dr. Öğr. Üyesi Nurten Elkin, başta astım hastalarının özen etmesi gerekenleri şu biçimde sıraladı:

"1- Ev ve ofislerde havalandırılma artırılmalı.

2- Ev tozu ve akarlarından korunulmalı, ev işi yaparken peçe kullanılmalı.

3- Evcil hayvanlarla değini kurulması muhik peçe takılmalı.

4- Mevsim geçişlerinde polenden sakınmak düşüncesince gündüz gözlüğü ve peçe kullanması boşlama edilmemeli.

5- Hastanın sigara dumanı ile teması önlenmeli.

6- Soba, fırın yakıtları, kavrulmuş yağ, göz spreyi, boya ve ciladan kaynaklı gazlardan kaçınılmalı, bu çeşit ortamlarda bulunulduğu hallerde göz müşterek güzel havalandırılmalıdır.

7- Astım hastalarında, maraz arama altındaysa egzersizler ve ayrıca ağırbaşlı sporlar bile yapılabilir.

8- Astım ilaçlarının bağımlılık icra ettiği fikri ağız ağıza kusur olup, otama geçer tek ilacın bağımlılık müspet tesiri bulunmamaktadır. İlaçlar bırakıldığı devir da hasta tek mahrumiyet çekmez.

9- Ev zarfında doğruluk maddelerinde tuzruhu ve çamaşır suyu üzere tırmalama edici maddeler kullanılmamalıdır.

Astımın otama ile arama dibine alınabildiğini tamlayan Dr. Öğr. Üyesi Elkin, oluşturucu ve riziko faktörlerinden ırak kalınması durumunda, lüzumlu koruyan önlemlerin katılması ve hastanın tedaviye uyumunun artırılmasıyla hastalığın seyrinde ehemmiyetli gelişmeler oluşabileciğini belirtti".

Detaylı bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum